Simutrans

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Simutrans
Ilustracja
Logo gry
Producent

Hansjörg Malthaner

Licencja

GNU GPL

Wersja

112.3

Data wydania

6 marca 1999

Gatunek

gra ekonomiczna

Tryby gry

gra jednoosobowa, gra wieloosobowa

Język

wielojęzyczny

Wymagania sprzętowe
Platforma

PC (wielosystemowa)

Nośniki

dystrybucja cyfrowa

Kontrolery

mysz, klawiatura

Strona internetowa
Zrzut ekranu gry

Simutranskomputerowa gra ekonomiczna dostępna na różne platformy m.in.: Windows, Linux, Mac OS X (tylko na platformę Intel), BeOS, AmigaOS 4. Pierwotnie stworzona przez Niemca Hansjörga "Hajo" Malthanera[1], obecnie rozwijana przez grupę, którą kieruje Markus "Prissi" Pristovsek[2]. Jest to symulator rozwoju sieci transportowej, połączony z rozwojem przedsiębiorstw (elementy gry Transport Tycoon, Chris Sawyer’s Locomotion i Transport Giant(inne języki)). Gra została wydana 6 marca 1999 roku i jest dostępna na licencji GNU GPL.

Celem gry jest budowa dochodowych połączeń drogowych, kolejowych (w tym tramwajów i kolei jednoszynowych), lotniczych i morskich. Pojazdy, które kupujemy, służą do transportu pasażerów, poczty oraz rozmaitych towarów podzielonych na typy (np.: węgla z kopalni do elektrowni – towar sypki, ryb ze stawu hodowlanego do restauracji – towar chłodniczy). Na bieżąco możemy śledzić, które linie i pojazdy są dochodowe, a które przynoszą straty. Dzięki temu możemy wprowadzać odpowiednie zmiany. W podobny sposób możemy obserwować czy przystanki (stacje, ładownie, porty, lotniska bądź ich połączone kompleksy) nie są przepełnione i odpowiednio reagować, np. wprowadzając nowy pojazd obsługujący przepełniony przystanek bądź zwiększając ilość miejsca w poczekalniach czy magazynach.

W odróżnieniu od Transport Tycoon czy Chris Sawyer’s Locomotion pasażerowie, poczta i towary mają zdefiniowane docelowe punkty podróży, mogą również wielokrotnie przesiadać się bądź być przeładowywane w ramach środków transportu będących w dyspozycji gracza. Dużym atutem gry są spore możliwości konfiguracyjne, wiele wersji językowych do wyboru (w tym polska) oraz prostota obsługi. Istnieje kilka wersji gry, z których największe to Pak64 (oryginalna) oraz Pak128 (istniejąca od listopada 2004). Określają one wielkość obrazków przedstawiających pojedynczy fragment mapy, budynku, itd. Różnią się też rodzajami i typami obiektów (pojazdów, budynków) umieszczonych w grze.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]