Komputerowa gra ekonomiczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gra ekonomicznagra strategiczna, w której czynnik ekonomiczny jest równie ważny lub ważniejszy od czynnika bitewnego; często nawet niezawierająca żadnych elementów militarnych.

W przeciwieństwie do gier militarnych, gry ekonomiczne są przeważnie jednoosobowe. Nie ma tu wyraźnie zarysowanego konfliktu między graczami, za to jest wyraźny konflikt z resztą świata.

Nie ma zbyt wielu popularnych planszowych gier ekonomicznych, istnieje za to wiele gier komputerowych tego typu. Powody to m.in. jednoosobowość, często skomplikowane modele zawierające wiele obliczeń i informacji niejawnych oraz długi czas gry, która może trwać nawet tygodniami.

Trzy duże rodziny gier tego typu to gry wywodzące się od Civilization, gry wywodzące się od SimCity, oraz gry wywodzące się od Tycoon. Gatunek gier ekonomicznych jest różnorodny i istnieje wiele innych gier tego typu.

Gry z rodziny Civilization[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Civilization (seria).

Gry ekonomiczno-bitewne. Gracz zaczyna z niewielką grupką osadników lub małym miastem (Master of Magic) i rozwija je w wielkie imperium. Świat jest początkowo słabo zamieszkany, zawiera miasta i jednostki należące do graczy oraz miasta (czy też wioski) i jednostki neutralne (neutralni uczestnicy to "barbarzyńcy", jak w Civilization, Indianie, jak w Colonization, czy po prostu "neutralni", jak w Master of Magic). Gracz musi szybko zakładać nowe osady, budować wojsko do obrony własnych miast, początkowo przed najazdem "neutralnych", potem przed innymi graczami, rozbudowywać miasta i eksplorować teren (kontakty z neutralnymi "wioskami" są źródłem różnych korzyści, w Master of Magic można podbijać neutralne miasta i eksplorować nawiedzone przez potwory miejsca), oraz budować drogi, systemy irygacyjne i inne elementy infrastruktury. Warunkiem stworzenia zdrowego imperium jest zachowanie równowagi, której położenie różni się zależnie od fazy gry.

Następnym etapem gry jest wojna, którą prawie zawsze wygrywa cywilizacja lepiej rozwinięta ekonomicznie, a dobrą strategią można nadrobić jedynie niewielkie różnice potencjału gospodarczego i technologicznego.

Gry z rodziny SimCity[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: SimCity (seria).

Są grami czysto ekonomicznymi. Gra zaczyna się od zera lub prawie zera, i niewielkiej ilości gotówki (zwykle pochodzącej z kredytu) i należy zbudować "coś" - konkretny obiekt zależy od gry, może to być miasto, firma transportowa, szpital, wieżowiec, park rozrywki lub jedno z wielu innych przedsięwzięć.

Grać można z jakimś ustalonym celem (np. aby zarobić ustaloną sumę pieniędzy w pewnym czasie) lub też - co zresztą częstsze - bez konkretnego celu.

Gry z rodziny Tycoon[edytuj | edytuj kod]

Są to gry bardzo zbliżone do gier z serii SimCity, ale tutaj wcielamy się np. w firmę transportową, a nie w burmistrza danego miasta. Grę także zaczynamy od niewielkiej ilości pieniędzy pochodzących z kredytu, bądź wirtualnego majątku.

Grać można także z jakimś ustalonym celem lub także bez konkretnego celu.

Symulacyjne gry ekonomiczne[edytuj | edytuj kod]

Typ gier ekonomicznych, które nie oferują żadnej grafiki, a jedynie dane (np. firmy) w postaci liczbowej (rachunek zysków i strat, bilans, dane o produkcji itp). Często na bazie symulacyjnych gier ekonomicznych organizuje się konkursy lub szkolenia dla uczniów, studentów i managerów kadry zarządzającej.