Transport Tycoon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Transport Tycoon
ilustracja
Producent Chris Sawyer
Wydawca MicroProse
Dystrybutor IPS Computer Group
Projektant Chris Sawyer
Data wydania październik 1994
Gatunek symulacja
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe bez ograniczeń
Wymagania sprzętowe
Platforma MS-DOS, PSX, Sega Saturn
Nośniki 1 CD lub 2 Dyskietki 3,5"
Wymagania

PC 486 25 MHz, 4 MB RAM, SVGA

Kontrolery mysz, klawiatura

Transport Tycoon – gra komputerowa z gatunku strategii ekonomicznych, wydana październiku 1994, w której gracz kontroluje przedsiębiorstwo transportowe tak, by uzyskać największy możliwy zysk; dokonuje tego poprzez odpowiednią organizację przewozu pasażerów i towarów samochodami, koleją, statkami lub drogą powietrzną. Przeszkody, jakie można spotkać w trakcie gry, to katastrofy, konkurencja, wypadki lub awarie oraz przemiany ekonomiczne.

Wydania gry[edytuj | edytuj kod]

Gra ukazała się na wiele platform: MS-DOS, Mac OS, PlayStation oraz Sega Saturn, jednakże tylko wersja dla systemu MS-DOS zdobyła szeroką popularność. Spośród wszystkich edycji, najbardziej odróżniającą się jest konwersja dla PlayStation (dokonana przez firmę Ocean Software), bowiem dostępne są dwa rodzaje grafiki – dwuwymiarowa, zrealizowana w rzucie izometrycznym (zbliżona jest do oprawy z pierwowzoru, tj. wersji dla MS-DOS, jednakże pozbawiono ją części animacji) oraz trójwymiarowa. Ponadto edycja dla PlayStation jest jedyną, której towarzyszy wejściowa animacja, przedstawiająca pojazdy reprezentujące wszystkie dostępne w grze środki transportu (wykonana w pełni komputerowo).

Kontynuacje[edytuj | edytuj kod]

Z Transport Tycoon zrodził się szereg kontynuacji, które cieszyły się podobną, a nawet większą niż oryginał popularnością:

Do uruchomienia World Editora wymagana jest oryginalna gra. Zarówno Transport Tycoon, World Editor jak i Transport Tycoon Deluxe oparte są na tym samym silniku graficznym, także GUI w poszczególnych częściach gry różni się tylko nieznacznie. Locomotion oparto o silnik RollerCoaster Tycoon 2, z tej samej gry przejęto wygląd interfejsu oraz część jego działania. Kontynuacja ta jest więc w pełni dwuwymiarowa, rozgrywka odbywa się w rzucie izometrycznym (tak samo, jak w pierwszej części serii).