Transport Tycoon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Transport Tycoon
ilustracja
Producent

Chris Sawyer

Wydawca

MicroProse

Dystrybutor

PL: IPS Computer Group[1]

Projektant

Chris Sawyer

Wersja

bez wartości
(Brak daty wydania) [±]

Data wydania

październik 1994

Gatunek

symulacja

Tryby gry

gra jednoosobowa, gra wieloosobowa

Kategorie wiekowe

bez ograniczeń

Wymagania sprzętowe
Platforma

MS-DOS, PSX, Sega Saturn

Nośniki

1 CD lub 2 Dyskietki 3,5"

Wymagania

PC 486 25 MHz, 4 MB RAM, SVGA

Kontrolery

mysz, klawiatura

Strona internetowa

Transport Tycoon – gra komputerowa z gatunku strategii ekonomicznych, wydana październiku 1994, w której gracz kontroluje przedsiębiorstwo transportowe tak, by uzyskać największy możliwy zysk; dokonuje tego poprzez odpowiednią organizację przewozu pasażerów i towarów samochodami, koleją, statkami lub drogą powietrzną. Przeszkody, jakie można spotkać w trakcie gry, to katastrofy, konkurencja, wypadki lub awarie oraz przemiany ekonomiczne.

Wydania gry[edytuj | edytuj kod]

Gra ukazała się na wiele platform: MS-DOS, Mac OS, PlayStation oraz Sega Saturn, jednakże tylko wersja dla systemu MS-DOS zdobyła szeroką popularność. Spośród wszystkich edycji, najbardziej odróżniającą się jest konwersja dla PlayStation (dokonana przez firmę Ocean Software), bowiem dostępne są dwa rodzaje grafiki – dwuwymiarowa, zrealizowana w rzucie izometrycznym (zbliżona jest do oprawy z pierwowzoru, tj. wersji dla MS-DOS, jednakże pozbawiono ją części animacji) oraz trójwymiarowa. Ponadto edycja dla PlayStation jest jedyną, której towarzyszy wejściowa animacja, przedstawiająca pojazdy reprezentujące wszystkie dostępne w grze środki transportu (wykonana w pełni komputerowo).

Kontynuacje[edytuj | edytuj kod]

Z Transport Tycoon zrodził się szereg kontynuacji, które cieszyły się podobną, a nawet większą niż oryginał popularnością:

Do uruchomienia World Editora wymagana jest oryginalna gra. Zarówno Transport Tycoon, World Editor jak i Transport Tycoon Deluxe oparte są na tym samym silniku graficznym, także GUI w poszczególnych częściach gry różni się tylko nieznacznie. Locomotion oparto o silnik RollerCoaster Tycoon 2, z tej samej gry przejęto wygląd interfejsu oraz część jego działania. Kontynuacja ta jest więc w pełni dwuwymiarowa, rozgrywka odbywa się w rzucie izometrycznym (tak samo, jak w pierwszej części serii).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Transport Tycoon. „Bajtek”. 05/1995, s. 47. Bajtek.