Siniak (Masyw Śnieżnika)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Siniak
Państwo

 Polska

Pasmo

Sudety
Masyw Śnieżnika
Krowiarki

Wysokość

658 m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Siniak”
Ziemia50°19′10,7″N 16°50′26,9″E/50,319639 16,840806

Siniak (niem. Blauerberg, 658 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Wschodnich, w Masywie ŚnieżnikaKrowiarkach.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie, położone w Sudetach Wschodnich, w północno-wschodniej części Masywu Śnieżnika, w grzbiecie Krowiarek odchodzącym ku północnemu wschodowi od Przełęczy Puchaczówka, około 3 km na południowy zachód od miasteczka Lądek-Zdrój. Jest to wydłużony masyw, ciągnący się ku północnemu zachodowi i kończący koło dawnej stacji kolejowej w Radochowie. Ku południowi odchodzi od niego kręty grzbiet, który łączy go z Chłopkiem. Na północnym wschodzie przełęcz Farna Lgota łączy go z Kierzną i dalej z Radoszką - najdalej na północny wschód wysuniętym szczytem Krowiarek i całego Masywu Śnieżnika. Na południe od wzniesienia położone są Kąty Bystrzyckie, na zachód przysiółek Kątów Kłodno, a na północ Radochów.

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie o zróżnicowanej budowie geologicznej, zbudowane ze skał metamorficznych należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika, głównie łupków łyszczykowych, łupków kwarcytowych, kwarcytów, łupków grafitowych serii strońskiej. Północno-wschodnie zbocza i podnóża zbudowane są z gnejsów.

Roślinność[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie porasta las mieszany regla dolnego z licznymi polanami zajętymi przez łąki, a niżej pola orne.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik Geografii Turystycznej Sudetów, tom 16 Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, red. Marek Staffa, Wydawnictwo PTTK "KRAJ", Warszawa 1993, ISBN 83-7005-095-6
  • Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote, Krowiarki. Skala 1:40000. Jelenia Góra: Wydawnictwo Turystyczne Plan, 2005. ISBN 83-911777-1-8