Sobór Trójcy Świętej i św. Włodzimierza w Nowosybirsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sobór Trójcy Świętej i św. Włodzimierza
Троице-Владимирский собор
sobór parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Rosja

Obwód

 nowosybirski

Miejscowość

Nowosybirsk

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

nowosybirska

Wezwanie

Trójcy Świętej, św. Włodzimierza

Wspomnienie liturgiczne

Święto Trójcy Świętej
(niedziela Pięćdziesiątnicy);
15/28 lipca

Położenie na mapie Nowosybirska
Mapa konturowa Nowosybirska, po lewej znajduje się punkt z opisem „Sobór Trójcy Świętej i św. Włodzimierza”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Sobór Trójcy Świętej i św. Włodzimierza”
Położenie na mapie obwodu nowosybirskiego
Mapa konturowa obwodu nowosybirskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Sobór Trójcy Świętej i św. Włodzimierza”
Ziemia54°59′05,23″N 82°49′45,10″E/54,984786 82,829194
Strona internetowa

Sobór Trójcy Świętej i św. Włodzimierzaprawosławny sobór w Nowosybirsku, w jurysdykcji eparchii nowosybirskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Parafia św. Włodzimierza w Nowosybirsku została erygowana w 1997. Od 2001 była to placówka filialna męskiego monasteru św. Michała Archanioła w Kozysze. Pierwsza Święta Liturgia w budowanej świątyni miała miejsce 19 grudnia 1997[1]. Budowę soboru prowadzili mnisi z monasteru św. Michała Archanioła. W kwietniu 2003 arcybiskup nowosybirski i berdski Tichon odprawił obrzęd małego poświęcenia cerkwi. W tym samym roku w czasie świąt Paschy po raz pierwszy miała miejsce Święta Liturgia w dolnej świątyni[1]. W latach 2005–2007 na kopułach cerkiewnych umieszczono krzyże, a na dzwonnicy – ufundowane przez miejscową społeczność prawosławną dzwony. Wielkiego poświęcenia cerkwi dolnej dokonał w święto patronalne, 28 czerwca 2008, protoprezbiter Boris Swinin[1]. Górny, główny ołtarz został poświęcony 24 sierpnia 2013 przez patriarchę moskiewskiego i całej Rusi Cyryla w asyście metropolitów sarańskiego i mordowskiego Warsonofiusza, omskiego i tawriczeskiego Włodzimierza, irkuckiego i angarskiego Wadima, nowosybirskiego i berdskiego Tichona, krasnojarskiego i aczyńskiego Pantelejmona, tomskiego i asinowskiego Rościsława, arcybiskupów abakańskiego i chakaskiego Jonatana, czyckiego i krasnokamieńskiego Eustachego oraz biskupów sołniecznogorskiego Sergiusza, pietropawłowskiego i kamczackiego Artemiusza, salechardzkiego i nowo-uriengojskiego Mikołaja, kyzyłskiego i tuwińskiego Teofana, iskitimskiego i czeriepanowskiego Łukasza, karasuckiego i ordyńskiego Filipa, kaińskiego i barabińskiego Teodozjusza, barnaułskiego i ałtajskiego Sergiusza oraz duchownych służących w eparchii nowosybirskiej[2].

Sobór Trójcy Świętej i św. Włodzimierza jest cerkwią dwupoziomową. Jest to świątynia w typie krzyżowo-kopułowym, oparta na sześciu filarach, z pięcioma kopułami i sześcioma ołtarzami, przeznaczona dla równoczesnego udziału w nabożeństwie 1500 osób. Wysokość świątyni wynosi 36 metrów, szerokość – 21 metrów, zaś wysokość, razem z krzyżem na centralnej kopule – 60 metrów[1]. W cerkwi szczególnym kultem otaczane są kopia Kazańskiej Ikony Matki Bożej, ikona św. Włodzimierza oraz ikona Soboru Świętych Starców Optyńskich z cząsteczką relikwii[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]