Mikołaj (Dutka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mikołaj
Николай
Nikołaj Dutka
Николай Дутка
Biskup nachodzki i prieobrażeński
Kraj działania  Rosja
Data i miejsce urodzenia 23 maja 1966
Czerniowce
Biskup nachodzki i prieobrażeński
Okres sprawowania od 2011
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Inkardynacja Eparchia nachodzka
Śluby zakonne 3 stycznia 1991
Diakonat 7 maja 1991
Prezbiterat 2002
Nominacja biskupia 27 lipca 2011
Chirotonia biskupia 1 września 2011
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 1 września 2011
Miejscowość Magadan
Miejsce Sobór Trójcy Świętej
Konsekrator Cyryl
Współkonsekratorzy Warsonofiusz (Sudakow), Beniamin (Puszkar), Rościsław (Diewiatow), Ignacy (Połogrudow), Teofan (Aszurkow), Guriasz (Szalimow), Anatol (Botnar), Marceli (Mihăescu), Sergiusz (Czaszyn)

Mikołaj, imię świeckie Nikołaj Iwanowicz Dutka (ur. 23 maja 1966 w Czerniowcach) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1983 ukończył średnią szkołą ogólnokształcącą. Śpiewał w chórze soboru św. Mikołaja w Czerniowcach i był hipodiakonem arcybiskupa czerniowieckiego Warłaama. Od 1984 do 1986 odbywał zasadniczą służbę wojskową. Po jej zakończeniu wrócił do Czerniowców i został zatrudniony w kancelarii eparchialnej, był również hipodiakonem biskupa Antoniego. W 1987 z jego rekomendacji podjął naukę w moskiewskim seminarium duchownym, w trybie zaocznym. Ukończył ją trzy lata później. Jeszcze jako słuchacz seminarium, w 1989, wstąpił jako posłusznik do ławry Troicko-Siergijewskiej.

3 stycznia 1991 złożył wieczyste śluby mnisze przed namiestnikiem Ławry, archimandrytą Teognostem, przyjmując imię Mikołaj na cześć świętego Mikołaja Wyznawcy. 7 maja tego samego roku arcybiskup chersoneski Walenty wyświęcił go na hierodiakona.

W 2002 został skierowany do pracy duszpasterskiej w eparchii władywostockiej. W tym samym roku jej zwierzchnik, biskup Beniamin, udzielił mu święceń kapłańskich, kierując go do pracy w soborze Zaśnięcia Matki Bożej we Władywostoku, a następnie do cerkwi św. Serafina z Sarowa w tym samym mieście. Od 2008, kontynuując pracę w tejże cerkwi, był proboszczem cerkwi Kazańskiej Ikony Matki Bożej w Nachodce. Kontynuował również studia teologiczne w trybie zaocznym, na Kijowskiej Akademii Duchownej.

27 lipca 2011 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego nominował go na biskupa nachodzkiego i prieobrażeńskiego, pierwszego ordynariusza nowo powstającej eparchii wydzielonej z eparchii władywostockiej. Jego chirotonia biskupia odbyła się w soborze Trójcy Świętej w Magadanie 1 września 2011. W charakterze konsekratorów wzięli w niej udział patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl, metropolita sarański i mordowski Warsonofiusz, arcybiskupi władywostocki i nadmorski Beniamin, tomski i asinowski Rościsław, chabarowski i nadamurski Ignacy, czelabiński i złatoustowski Teofan, biskupi magadański i siniegorski Guriasz, kostanajski i pietropawłowski Anatol, bielski i faleszteński Marceli, sołniecznogorski Sergiusz[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Powstanie eparchii
Biskup nachodzki
od 2011
Następca
Nadal sprawuje urząd