Sos tysiąca wysp

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sos tysiąca wysp

Sos tysiąca wysp (ang. Thousand Island dressing) – sos do sałatek i kanapek, którego podstawowym składnikiem jest majonez. Dodatki mogą się zmieniać. Najczęściej są to: jaja na twardo, sos chili, świeża papryka, słodkie pikle, pietruszka, siekane oliwki, cebula.

Nazwa pochodzi od nazwy regionu Tysiąca Wysp na pograniczu USA i Kanady, gdzie mieszkała jego wynalazczyni Sophia LaLonde, która przekazała swoją recepturę znanej aktorce teatralnej May Irwin oraz właścicielowi hotelu Harold. May wymyśliła nazwę sosu, a hotel pierwszy raz umieścił sos 1000 wysp w swoim menu. Kiedy nowy sos zyskał popularność, hotel zmienił swoją nazwę na 1000 Island Inn. Oryginalny sos można nabyć za pośrednictwem internetu lub zatrzymując się w hotelu. Rocznie jest sporządzanych 5000 butelek sosu[1]. Sos ten jest produkowany na masową skalę między innymi przez przedsiębiorstwo Heinz[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Domowy sos tysiąca wysp – Kuchnie świata – Polki.pl, kuchnia-polska.wieszjak.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
  2. heinzportioncontrol.com: Heinz ® Thousand Island Dressing. [dostęp 2013-12-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-13)].