H. J. Heinz Company

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
H. J. Heinz Company
Logo H. J. Heinz Company
Ilustracja
Siedziba w Pittsburghu
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Pittsburgh, Pensylwania
Data założenia 1869
Forma prawna spółka publiczna
Założyciele Henry John Heinz
Branża spożywcza
Produkty sosy, zupy, inne przetwory
Zatrudnienie ponad 33 000 (2007)
brak współrzędnych
Strona internetowa

H. J. Heinz Companyamerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją przetworów spożywczych, działające pod marką Heinz. Siedziba spółki mieści się w Pittsburghu, w stanie Pensylwania.

W czerwcu 2013 roku przedsiębiorstwo zostało zakupione przez konsorcjum Berkshire Hathaway i 3G Capital, wcześniej notowane było na giełdzie NYSE[1]. Prezesem i dyrektorem generalnym (CEO) jest Bernardo Hees, jeden z byłych menedżerów Burger King[2]. Koncern Heinz zatrudnia około 32 500 pracowników, wytwarza 5700 produktów i sprzedaje je w ponad 200 krajach świata[3]. W roku fiskalnym 2009 wartość sprzedaży wyniosła 10 148 082 000 dolarów, dochód operacyjny wyniósł 1 493 652 000 dolarów, a zysk netto osiągnął sumę 923 072 000 dolarów[4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia przedsiębiorstwa Heinz sięga 1869 roku, kiedy to Henry John Heinz wraz ze swoim przyjacielem Clarensem Noble otworzyli przedsiębiorstwo Heinz & Noble i rozpoczęli sprzedaż tartego chrzanu. Mottem H. Heinza było: „Robić zwykłe rzeczy niezwykle dobrze przynosi sukces” (ang. To do a common thing uncommonly well brings success). W 1888 roku firma zmieniła nazwę na H.J.Heinz.[5] Dzięki współpracy z brytyjskim domem towarowym Fortnum & Mason, wiodącym dostawcą żywności, Heinz weszła w 1896 roku na rynek międzynarodowy, stając się pierwszą amerykańską spółką, która dokonała ekspansji na rynki międzynarodowe, jeszcze w XIX wieku. W roku 1972 sprzedaż osiągnęła wartość miliarda dolarów, a w 1979 roku nowy dyrektor naczelny Anthony J. F. O’ Reilly zapoczątkował okres światowej ekspansji. W 1990 roku spółka Heinz wprowadziła politykę „dolphin-safe”, odchodząc całkowicie od zakupu tuńczyka, odławianego w sposób zagrażający delfinom.

W 2005 roku doszło do wykupienia marek kulinarnych, między innymi firmy Lea & Perrins, części koncernu HP Foods Limited, za ponad 470 milionów funtów szterlingów od Danone[6]. Heinz wykupił także w lipcu 2005, akcje Nancy's Specialty Foods, specjalisty w zakresie produkcji i dystrybucji przystawek, starterów, przekąsek i deserów[7].

Heinz przez ok. 40 lat był jedynym dostawcą keczupu dla sieci McDonald’s na całym świecie. W 2013 r. po zatrudnieniu w zarządzie Heinza byłego menedżera z konkurencyjnego Burger King, McDonalds zrezygnowało z dalszych dostaw Heinza[2].

Heinz w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce koncern Heinz pojawił się w 1994 roku jako importer ketchupu, a także sosów, tuńczyka i fasoli. W roku 1997 Heinz kupił polską fabrykę i markę Pudliszki, dzięki czemu znacznie rozbudował ogólnopolską sieć dystrybucji. W 2001 roku Heinz kupił kolejne dwa zakłady przetwórcze: ZPOW Międzychód i ZKS Wodzisław Śląski S.A., które po trzech latach zostały połączone w procesie fuzji. 30 sierpnia 2005 została zarejestrowana spółka HJ Heinz Polska S.A., z siedzibą w Pudliszkach oraz oddziałami w Międzychodzie i Warszawie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]