Spánverjavígin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Klif Latrabjarg w regionie Vestfirðir

Spánverjavígin – ostatnia udokumentowana masakra ludności na terenie Islandii. W 1615 roku miejscowa ludność regionu Vestfirðir wdała się w konflikt i zabiła baskijskich wielorybników, którzy wyruszyli na wyprawę wielorybniczą na terytorium Islandii. Wydarzenie to znane jest również jako Zabójstwo Hiszpanów[1].

Tło historyczne[edytuj | edytuj kod]

Część baskijskich miast od XI wieku było osadami wielorybniczymi. Baskowie polowali głównie na wieloryby biskajskie. Rozwój techniki żeglowania oraz statków wielorybniczych spowodował, że Baskowie łowili na wodach Spitsbergenu oraz Grenlandii. Z czasem zaczęli się wypuszczać coraz dalej, a w XVI wieku dotarli do Nowej Fundlandii. W poszukiwaniu nowych łowisk dotarli aż do Ameryki Północnej, do której wybrzeży migrują w okresie letnim wieloryby[2]. W pierwszej połowie XVI wieku baskijscy wielorybnicy utworzyli pierwszy ośrodek wielorybniczy w Ameryce. Centrum tego kompleksu stanowiło około dziesięciu portów na południowym wybrzeżu Labradoru. W latach 60. i 70. XVI wieku flota wielorybnicza składała się z około 30 statków obsadzonych przez 2000 wielorybników, którzy zabijali każdego roku około 400 wielorybów. Na początku XVII wieku ośrodek wielorybniczy w okolicach Labradoru upadł. Wraz z upadkiem wielorybnictwa w Ameryce Baskowie zaczęli polować na wieloryby na islandzkich wodach przybrzeżnych[3].

Masakra[edytuj | edytuj kod]

Grupa baskijskich wielorybników przybyła do Islandii na początku XVII wieku. Latem 1615 roku w okolicach Strandir znajdowały się trzy baskijskie statki wielorybnicze. Ich dowódcami byli Martín de Villafranca, Pedro de Aguirre i Esteban de Telleria. W trakcie zebrania Althingu uchwalono decyzję, że na terenie Islandii nie wolno łowić wielorybów cudzoziemcom[1].

Rok 1615 był trudnym rokiem na Islandii, ponieważ lody utrudniały żeglugę nawet późnym latem i powodowały znaczne straty. W połowie lata trzy baskijskie statki wielorybnicze trafiły do Reykjarfjörður w Vestfirðir. Islandczycy i Baskowie zawarli ugodę i postanowili razem wyruszyć na wyprawę. We wrześniu, kiedy statki były gotowe do rejsu, silny wiatr zepchnął je i zmiażdżył na skałach. Około 80 członków wyprawy przeżyło. Kapitanowie Pedro de Aguirre i Esteban de Telleria spędzili zimę w Vatneyri i w następnym roku wrócili do Hiszpanii. Załoga statku kapitana Martína de Villafranca podzieliła się na dwie grupy: jedna trafiła do Ísafjarðardjúp, natomiast druga do Bolungarvík, a później do Þingeyri[4][5][1].

Pierwszy konflikt między Baskami a miejscową ludnością spowodowała kradzież suszonych ryb w Þingeyri. Wkrótce, 5 października grupa Islandczyków weszła do chaty, w której spali Baskowie i zabiła 14 z nich. Ciała zostały okaleczone i zatopione w oceanie. 13 października Martín de Villafranca oraz 17 wielorybników z jego grupy zostali zabici w Æðey i Sandeyri w Ísafjarðardjúp. Zostali zamordowani podczas połowu przez wojska dowodzone przez Ariego Magnússona. Kapitan Martín de Villafranca został zabity w trakcie tortur[6].

Wyroki śmierci zostały podjęte przez szeryfa Ariego Magnússona z Ísafjarðardjúp w październiku 1615 roku. Baskowie po rozbiciu ich statków byli uznawani za przestępców i zgodnie z islandzką księgą prawną z 1281 roku postanowiono, że należy ich zabić[6].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

W 2015 roku minęło 400 lat od masakry. Rocznicę wydarzenia upamiętniono koncertem oraz symbolicznym pojednaniem w miejscu, w którym doszło do zabójstwa. Władze odsłoniły również tablicę umieszczoną na kamieniu w Hólmavík jako hołd dla 32 wielorybników zabitych w 1615 roku[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Spánverjavígin 1615 [online], 1615.info [dostęp 2018-12-02] (isl.).
  2. Leszek Solski, Wieloryby i wielorybnictwo, „Wiedza i Życie” (7), 1998 [zarchiwizowane z adresu 2016-07-15] (pol.).
  3. Slaying of Spaniards [online], snjafjallasetur.is [dostęp 2018-12-02] (ang.).
  4. Náttvíg Íslands, „Lesbók Morgunblaðsins”, 1996 (isl.).
  5. Ari býst í stríð, „Lesbók Morgunblaðsins”, 1996 (isl.).
  6. a b c La salvaje matanza de los españoles en Islandia durante el invierno de 1615 [online], dinastias.wordpress.com [dostęp 2018-12-02] (hiszp.).