5 Pułk Piechoty (LP): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Walki pułku: drobne merytoryczne
Linia 40: Linia 40:
Po przekroczeniu Wisły pułk walczył pod Józefowem i Urzędowem. Pod Jastkowem wspierał nowo sformowany 4 pułk pułkownika Roji. W końcu sierpnia pułk walczył pod Raśną i Wysokiem Litewskiem. W pierwszych dniach września przegrupował się na Wołyń na linię Stochodu i Styru i do grudnia prowadził ciężkie walki w rejonie Kołki - Koszyszcze - Stowygoroże<ref name="Faszcza"></ref>.
Po przekroczeniu Wisły pułk walczył pod Józefowem i Urzędowem. Pod Jastkowem wspierał nowo sformowany 4 pułk pułkownika Roji. W końcu sierpnia pułk walczył pod Raśną i Wysokiem Litewskiem. W pierwszych dniach września przegrupował się na Wołyń na linię Stochodu i Styru i do grudnia prowadził ciężkie walki w rejonie Kołki - Koszyszcze - Stowygoroże<ref name="Faszcza"></ref>.


W końcu kwietnia 1916 roku, wspólnie z innymi oddziałami 1 Brygady obsadził rejon na północ od "Polskiej Góry" pod wsią Kostiuchnówka. 4 lipca nastąpiło [[natarcie]] piechoty rosyjskiej na polskie pozycje. W najtrudniejszej sytuacji znalazł się I/ 5 pp. Batalion musiał walczyć w [[Okrążenie|okrążeniu]]. W wyniku przewagi ilościowej Rosjan, oddziały 5 pułku wycofały się na linię Stochodu.
W końcu kwietnia 1916 roku, wspólnie z innymi oddziałami 1 Brygady Legionów obsadził rejon na północ od "Polskiej Góry" pod wsią Kostiuchnówka. Gdy trwała [[Ofensywa Brusiłowa]] w dniu 4 lipca nastąpiło [[natarcie]] piechoty rosyjskiej na polskie pozycje i rozpoczęła się [[Bitwa pod Kostiuchnówką]]. W najtrudniejszej sytuacji znalazł się I/ 5 pp. Batalion musiał walczyć w [[Okrążenie|okrążeniu]]. W wyniku przewagi ilościowej Rosjan, oddziały 5 pułku wycofały się na linię Stochodu. Mimo wycofania się armii austro-węgierskiej, za sprawą długiego oporu polskich Legionów odniesiono ważny sukces strategiczny, zapobiegając przełamaniu frontu mogącemu spowodować całkowitą dezorganizację frontu na tym odcinku.


{{cytat|W wydanym po bitwie rozkazie z 11 lipca Piłsudski napisał:
{{cytat|W wydanym po bitwie rozkazie z 11 lipca Piłsudski napisał:

Wersja z 14:32, 23 cze 2014

[[Plik:{{{znak}}}| 40x40px| link=| alt=]]
5 Pułk Piechoty
{{{nazwa oryginalna}}}
{{{motto}}}
UWAGA: Błąd parametru
{{{kategoria wojska}}}=
Ten parametr może przyjmować jedynie wartości:
  • lądowe
  • lotnictwo
  • marynarka
  • paramilitarny
Ilustracja
{{{opis grafiki}}}
Historia
Państwo

{{{państwo}}}

Sformowanie

1914

Rozformowanie

1917

Nazwa wyróżniająca

{{{nazwa wyróżniająca}}}

Tradycje
Święto

{{{święto}}}

Nadanie sztandaru

{{{nadanie sztandaru}}}

Rodowód

{{{rodowód}}}

Dowódcy
Pierwszy

{{{dowódca pierwszy}}}

Obecny

{{{dowódca obecny}}}

Ostatni

{{{dowódca ostatni}}}

Działania zbrojne
{{{działania zbrojne}}}
Organizacja
Formacja

{{{formacja}}}

Rodzaj wojsk

piechota

Podległość

{{{podległość}}}

Skład

{{{skład}}}

Odznaczenia
{{{odznaczenia}}}
[{{{www}}} Strona internetowa]

5 Pułk Piechoty (5 pp) – oddział piechoty Legionów Polskich.

Formowanie

W nocy z 5 na 6 sierpnia 1914 roku, na teren Królestwa Kongresowego wkroczyła 1 kompania kadrowa. W kolejnych dniach dołączyły do niej pozostałe oddziały. 18 sierpnia zgrupowanie zostało podzielone na pięć batalionów: I — Żegoty -Januszajtisa, II — Norwida-Neugebauera, III — Śmigłego-Rydza, IV — Wyrwy-Furgalskiego, V — Karaszewicza-Tokarzewskiego.

W grudniu 1914 roku została zorganizowana dwupułkowa I Brygada Legionów Polskich. Na bazie dotychczasowych II i IV batalionu utworzono 5 pułk. Jako oficjalną datę powstania pułku uznano 18 XII 1914 roku[1]. W ramach wewnętrznej numeracji, pułk nosił numer 2 [2].

Walki pułku

W połowie grudnia pułk z Nowego Sącza pomaszerował pod Tarnów. W dniach 22 - 25 grudnia walczył z oddziałami rosyjskimi pod Łowczówkiem[3].

2 marca pułk obsadził odcinek nad Nidą w rejonie Sobowice - Pawłowice - Kwasków[3]. Tam do maja toczył walki pozycyjne. 11 maja przeprawił się przez Nidę i ścigał oddziały rosyjskie w kierunku wschodnim. Od 16 do 25 maja walczył w bitwie pod Konarami. W czerwcu, w ramach letniej ofensywy państw centralnych, 5 pp wziął udział w bitwie pod Ożarowem i Tarłowem. Za zasługi w bojach Józef Piłsudski nadał pułkowi przydomek "Zuchowatych"[1].

Po przekroczeniu Wisły pułk walczył pod Józefowem i Urzędowem. Pod Jastkowem wspierał nowo sformowany 4 pułk pułkownika Roji. W końcu sierpnia pułk walczył pod Raśną i Wysokiem Litewskiem. W pierwszych dniach września przegrupował się na Wołyń na linię Stochodu i Styru i do grudnia prowadził ciężkie walki w rejonie Kołki - Koszyszcze - Stowygoroże[1].

W końcu kwietnia 1916 roku, wspólnie z innymi oddziałami 1 Brygady Legionów obsadził rejon na północ od "Polskiej Góry" pod wsią Kostiuchnówka. Gdy trwała Ofensywa Brusiłowa w dniu 4 lipca nastąpiło natarcie piechoty rosyjskiej na polskie pozycje i rozpoczęła się Bitwa pod Kostiuchnówką. W najtrudniejszej sytuacji znalazł się I/ 5 pp. Batalion musiał walczyć w okrążeniu. W wyniku przewagi ilościowej Rosjan, oddziały 5 pułku wycofały się na linię Stochodu. Mimo wycofania się armii austro-węgierskiej, za sprawą długiego oporu polskich Legionów odniesiono ważny sukces strategiczny, zapobiegając przełamaniu frontu mogącemu spowodować całkowitą dezorganizację frontu na tym odcinku.

W wydanym po bitwie rozkazie z 11 lipca Piłsudski napisał: ...najcięższe działanie bojowe spadło tym razem na pułk 2 mojej brygady, pułk "zuchowatych" Berbeckiego. Pułk stracił swego dowódcę ciężko rannego, obu komendantów batalionów zabitych, więcej niż połowa oficerów i prawie połowa żołnierzy spłaciła krwią serdeczną dług Ojczyźnie i sławie wojska — i pomimo to, pułk zmniejszony w składzie wyszedł wyczerpany fizycznie, nie moralnie. Boje pułku Berbeckiego [...] zaliczonymi być muszą do najsławniejszych, jakie Brygada przeżyła. [...] Dziękuję oficerom i żołnierzom pułku Berbeckiego [...] za dzielną pracę i bohaterstwo w tych walkach.

Spod Kostiuchnówki, pułk został wycofany nad Stochód. Tu do października prowadził jeszcze szereg walk – pod Dubniakami, Rudką Mizyńską i Sitowiczami. W połowie października został przewieziony do Baranowicz. Zaś w końcu listopada został przetransportowany do Pułtuska[4], gdzie miał stanowić podstawę do tworzenia przyszłych sił zbrojnych przy boku Niemców. Tu wszedł w podporządkowanie dowódcy III Brygady Legionów płk. Szeptyckiego.

W czasie kryzysu przysięgowego żołnierze pułku odmówili złożenia przysięgi. 17 lipca 1917 r. w Zegrzu 5 pułk piechoty został rozwiązany. Żołnierzy pochodzących z Królestwa internowano w Beniaminowie i Szczypiornie, a mieszkańców Galicji wcielono do jednostek austro-węgierskich[1].

W okresie istnienia pułku w walkach zginęło 32 oficerów i 304 szeregowych, rannych zostało 1176 oficerów oraz szeregowych[1].

Sztandar pułku

Prawa strona wykonana była z czerwonego jedwabiu. W środku znajdował się w wieńcu laurowym herb dwupolowy Rzeczypospolitej pod koroną. U góry widniał napis WOJSKO POLSKIE na dole PUŁK 5-TY PIECHOTY. Na lewej stronie, na białym tle znajdował się herb dwupolowy Rzeczypospolitej, a na dole data 1914 - 1916[5].

Dowódcy pułku

  1. a b c d e Dariusz Faszcza: 5 pułk piechoty Legionów. s. 9 - 12.
  2. Zamiast dwóch trzybatalionowych pułków (1 i 5), na jakie oficjalnie dzieliła się brygada, istniały trzy (1, 2 i 3) — każdy po dwa bataliony
  3. a b Księga chwały piechoty (metryka)
  4. Kazimierz Bąbiński Zarys historji wojennej 5-go Pułku Piechoty Legionów, Warszawa, 1929, s. 14
  5. Dariusz Faszcza: 5 pułk piechoty Legionów. s. 48 - 49.

Bibliografia

  • Kazimierz Bąbiński, Zarys historii wojennej 5-go Pułku Piechoty Legionów, Warszawa 1929.
  • Księga chwały piechoty, praca zbiorowa, Warszawa 1992, reprint wydania z 1939 r.
  • Dariusz Faszcza: Zarys historii wojennej pułków polskich w kampanii wrześniowej. 5 pułk piechoty Legionów. Pruszków: Oficyna Wydawnicza Ajaks, 1994. ISBN 83-85621-43-1.

Szablon:Legiony Polskie 1914-1918