Zegrze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zegrze
Pałac w Zegrzu Północnym
Pałac w Zegrzu Północnym
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat legionowski
Gmina Serock
Liczba ludności (2006) 970
Strefa numeracyjna (+48) 22
Kod pocztowy 05-131
SIMC 0008467
Położenie na mapie gminy Serock
Mapa lokalizacyjna gminy Serock
Zegrze
Zegrze
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zegrze
Zegrze
Ziemia 52°27′43″N 21°02′04″E/52,461944 21,034444

Zegrzewieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie legionowskim, w gminie Serock położona nad Zalewem Zegrzyńskim.

Do 1954 istniała gmina Zegrze. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa warszawskiego. Z Zegrzem sąsiadują Nieporęt i Jadwisin.

Przez Zegrze przebiega droga krajowa nr 61, na całym odcinku, w granicach miejscowości, dwujezdniowa.

W Zegrzu funkcjonuje Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.

Historia[edytuj]

Wieś targowa położona nad Narwią (w wyniku budowy zapory w Dębem istnieje obecnie Zalew Zegrzyński), istniejąca już w XII wieku, a wzmiankowana na piśmie w XIV w. Do XVII w. nazywana Zgierz, co było staropolskim określeniem brodu. Początkowo własność Strumiłło-Zgierskich, od połowy XVII wieku należała do rodu Krasińskich, w 1862 przeszła na rzecz Radziwiłłów. Później odkupiona przez rząd rosyjski celem wzniesienia twierdzy uzupełniającej od północy umocnienia Warszawskiego Rejonu Fortecznego: Twierdzy Modlin i Twierdzy Warszawa.

Po wojnie 13 czerwca 1963 roku oficjalnie otwarto plażę w Zegrzu i stał się to punkt docelowy weekendowych wyjazdów warszawiaków. W miejscowości znajduje się pałac myśliwski z XIX wieku (obecnie Hotel Pałac Zegrzyński) oraz kasyno. Cennym, acz nie wykorzystanym turystycznie zabytkiem są forty twierdzy: Umocnienie Duże oraz Umocnienie Małe, zwane także fortami "Ordon" i "Karlinek".

Obecnie Umocnienie Duże zostało przejęte przez Narodowy Bank Polski jako miejsce pod budowę skarbca, gdzie złożone mają być rezerwy NBP oraz zlokalizowany Centralny Ośrodek Komputerowy.

W Zegrzu znajduje się Parafia wojskowa św. Gabriela Archanioła w Zegrzu.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]