Chodlik: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne, źródła/przypisy
Linia 29: Linia 29:
W roku 1827 było 29 domów, 183 mieszkańców.<ref>{{SgKP|I|106|Chodlik}}</ref>
W roku 1827 było 29 domów, 183 mieszkańców.<ref>{{SgKP|I|106|Chodlik}}</ref>


== Grodzisko w Chodliku ==
W pobliżu wsi znajduje się [[średniowiecze|wczesnośredniowieczne]] [[Grodzisko (archeologia)|grodzisko]], gdzie co roku odbywa się festyn ''Majówka Archeologiczna''. Przyjmuje się, że był to jeden z grodów wchodzących w skład większej grupy osad otwartych (podobne zlokalizowano w pobliskim [[Batorz]]u, [[Guciów|Guciowie]] i [[Bochotnica|Bochotnicy]]). W okolicy znajdują się również cmentarzyska [[kurhan]]owe. Podczas badań archeologicznych przeprowadzonych w [[1952]] r. odkryto resztki wału obronnego, otaczającego pierścieniem obszar przeszło sześciu hektarów. Wał miał u podstaw grubość od 10 do 30 m. Podczas badań prowadzonych w 2011 i 2012 odkryto rzadko występujący rodzaj cmentarzyska kurhanowego, gdzie zmarły został pochowany razem ze spopielonymi szczątkami zwierzęcia <ref>[http://wiadomosci.onet.pl/nauka/niesamowite-odkrycie-na-slowianskim-cmentarzu,1,5037890,wiadomosc.html Niesamowite odkrycie na słowiańskim cmentarzu, onet.pl 28 luty 2012]</ref>.
W pobliżu wsi znajduje się [[średniowiecze|wczesnośredniowieczne]] [[Grodzisko (archeologia)|grodzisko]] o powierzchni około 7 ha. Podczas badań archeologicznych przeprowadzonych w [[1952]] r. odkryto resztki wału obronnego, otaczającego pierścieniem obszar przeszło sześciu hektarów. Wał miał u podstaw grubość od 10 do 30 m. Podczas badań prowadzonych w 2011 i 2012 odkryto rzadko występujący rodzaj cmentarzyska kurhanowego, gdzie zmarły został pochowany razem ze spopielonymi szczątkami zwierzęcia <ref>[http://wiadomosci.onet.pl/nauka/niesamowite-odkrycie-na-slowianskim-cmentarzu,1,5037890,wiadomosc.html Niesamowite odkrycie na słowiańskim cmentarzu, onet.pl 28 luty 2012]</ref>. Gród otaczała grupa osad otwartych (obok samego Chodlika podobne zlokalizowano w pobliskim [[Batorz]]u, [[Guciów|Guciowie]] i [[Bochotnica|Bochotnicy]]). W okolicy znajdują się również cmentarzyska [[kurhan]]owe.

Grodzisko w Chodliku ma analogie do wielkich grodów typu krakowsko-wiślańskiego budowanych przez plemię [[Wiślanie|Wiślan]], a wyróżnia je stylistyka i wysoka jakość technologiczna tzw. ''ceramiki typu chodlikowskiego'', którą znaleziono w grodzisku. Jest to wyróżniający element kultury materialnej tej części regionu w okresie przedpaństwowym. Wyroby typu chodlikowskiego wyróżnia na tle innych produkcji program dekoracyjny obejmujący większość, a niekiedy całe naczynia. Trafna i aktualna wydaje się obserwacja, że naczynia te wyznaczają zasięg występowania "ceramiki południowej, tak charakterystyczny dla terytorium południowych Moraw, Czech Wschodnich i dużej części Słowacji, a na północy zachodniej Małopolski i Lubelszczyzny”<ref>https://www.academia.edu/20389280/Zanim_powsta%C5%82o_pa%C5%84stwo_Piast%C3%B3w._O_osobliwo%C5%9Bciach_ziemi_krakowskiej_IX_X_wieku_w_%C5%9Bwietle_danych_archeologii_Before_the_Piast_state_was_established._The_peculiarities_of_the_ninth_and_tenth_centuries_in_Krak%C3%B3w_Land_in_the_light_of_archaeology_</ref>.

Co roku na grodzisku odbywa się festyn ''Majówka Archeologiczna''.
{{Przypisy}}
{{Przypisy}}



Wersja z 14:19, 21 sty 2016

Chodlik
{{{rodzaj miejscowości}}}
ilustracja
Państwo lubelskie
Powiat

opolski

Gmina

Karczmiska

Strefa numeracyjna

(+48) 81

SIMC

0382763

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: lubelskie
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}

Chodlikwieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie opolskim, w gminie Karczmiska, nad rzeką Chodelką.

W roku 1827 było 29 domów, 183 mieszkańców.[1]

Grodzisko w Chodliku

W pobliżu wsi znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko o powierzchni około 7 ha. Podczas badań archeologicznych przeprowadzonych w 1952 r. odkryto resztki wału obronnego, otaczającego pierścieniem obszar przeszło sześciu hektarów. Wał miał u podstaw grubość od 10 do 30 m. Podczas badań prowadzonych w 2011 i 2012 odkryto rzadko występujący rodzaj cmentarzyska kurhanowego, gdzie zmarły został pochowany razem ze spopielonymi szczątkami zwierzęcia [2]. Gród otaczała grupa osad otwartych (obok samego Chodlika podobne zlokalizowano w pobliskim Batorzu, Guciowie i Bochotnicy). W okolicy znajdują się również cmentarzyska kurhanowe.

Grodzisko w Chodliku ma analogie do wielkich grodów typu krakowsko-wiślańskiego budowanych przez plemię Wiślan, a wyróżnia je stylistyka i wysoka jakość technologiczna tzw. ceramiki typu chodlikowskiego, którą znaleziono w grodzisku. Jest to wyróżniający element kultury materialnej tej części regionu w okresie przedpaństwowym. Wyroby typu chodlikowskiego wyróżnia na tle innych produkcji program dekoracyjny obejmujący większość, a niekiedy całe naczynia. Trafna i aktualna wydaje się obserwacja, że naczynia te wyznaczają zasięg występowania "ceramiki południowej, tak charakterystyczny dla terytorium południowych Moraw, Czech Wschodnich i dużej części Słowacji, a na północy zachodniej Małopolski i Lubelszczyzny”[3].

Co roku na grodzisku odbywa się festyn Majówka Archeologiczna.