Bitwa pod Pydną: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
lit.
Stv.bot (dyskusja | edycje)
Linia 49: Linia 49:
[[it:Battaglia di Pidna]]
[[it:Battaglia di Pidna]]
[[he:קרב פידנה]]
[[he:קרב פידנה]]
[[mk:Битка кај Пидна]]
[[nl:Slag bij Pydna]]
[[nl:Slag bij Pydna]]
[[no:Slaget ved Pydna]]
[[no:Slaget ved Pydna]]

Wersja z 08:53, 17 cze 2008

Bitwa pod Pydną
Trzecia wojna macedońska
ilustracja
Czas

{{{czas}}}

Miejsce

rejon Pydny

Wynik

wygrana Rzymian

Strony konfliktu
Macedonia Rzym
Dowódcy
Perseusz Antygonida Lucjusz Emiliusz Paulus Macedoński
Siły
44 000 38 000
Straty
ok. 25 000 zabitych i rannych ok. 100 zabitych
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|}

Bitwa pod Pydną - po wylądowaniu na wschodnim wybrzeżu Macedonii 22 czerwca 168 p.n.e.[1] armia rzymska pod wodzą Emiliusza Paulusa starła się z Macedończykami pod Pydną.

Podstawową formacją armii macedońskiej była falanga, tworzona przez uzbrojonych jedynie w długie włócznie, sztylety i tarcze żołnierzy, walczących w uporządkowanym szyku. Atakujące frontalnie odziały falangistów siały postrach w całym świecie hellenistycznym.

Rzymianie stawiali na doskonale zorganizowane, złożone z licznych, dobrze współpracujących pododdziałów (centurii, manipułów) legiony. W przeciwieństwie do Macedończyków większość legionistów była ciężko uzbrojona w oszczepy do miotania i krótkie miecze. Rzymianie nosili też większe od Macedończyków, prostokątne tarcze. Biedniejsi, lżej uzbrojeni żołnierze stanowili wsparcie podstawowych linii legionów, a żołnierze starsi nie byli uzbrojeni w oszczepy, mieli za to dłuższe włócznie. Rzymscy dowódcy liczyli na olbrzymią manewrowość i dyscyplinę swoich podwładnych.

Bitwa pod Pydną

Emiliusz Paulus zmusił Macedończyków do walki w trudnym terenie. Na początku bitwy falanga macedońska uderzyła frontalnie na legiony, długie włócznie falangistów wbiły się w tarcze Rzymian i obydwie armie - szczepione - stały się przez pewien czas niezdolne do manewru. Jednakże nierówności terenu oraz ostrzał z linii rzymskich spowodowały powstanie wyrw w zwartym szyku Macedończyków. Rzymianie wprowadzali w nie natychmiast swoje pododdziały, poszerzając je i "skracając dystans". W ten sposób falanga - nie mogąc atakować długimi włóczniami - stała się bezbronna wobec Rzymian. Rozpoczęła się rzeź.

Rzymianie zabili w ciągu godziny 20 000 Macedończyków przy minimalnych (około 100 legionistów) stratach własnych. Wojska rzymskie wygrały bitwę, jak i całą wojnę - trzecią z kolei. Skutkiem bitwy pod Pydną było podporządkowanie Macedonii Rzymowi.

Falanga zniknęła na zawsze z historii wojen. Jej miejsce - na przeszło sześćset lat - zajął legion.

Przypisy
  1. Praca zbiorowa pod redakcja Aleksandra Krawczuka, 2005, Wielka Historia Świata Tom 3 Świat okresu cywilizacji klasycznych, str. 278, Oficyna Wydawnicza FOGRA, ISBN 83-85719-84-9.

Szablon:Bitwa stub