Orogeneza kaledońska: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Ptbotgourou (dyskusja | edycje)
m robot poprawia: ro:Munții Caledoniei
AlohaBOT (dyskusja | edycje)
m naprawa linków
Linia 4: Linia 4:
* północno-wschodnią część [[Appalachy|Appalachów]] (Ameryka Północna)
* północno-wschodnią część [[Appalachy|Appalachów]] (Ameryka Północna)
* góry zachodniego [[Kazachstan]]u
* góry zachodniego [[Kazachstan]]u
* północny [[Tien-szan]] (Azja)
* północny [[Tienszan]] (Azja)
* [[Sajany]] (Azja)
* [[Sajany]] (Azja)
* [[Ałtaj]] (Azja)
* [[Ałtaj]] (Azja)

Wersja z 11:35, 3 lip 2010

Orogeneza kaledońska - ruchy górotwórcze trwające od kambru po wczesny dewon. Największe nasilenie w Ameryce Północnej osiągnęły u schyłku ordowiku i na początku syluru (faza takońska), a w Europie na przełomie kambru i ordowiku oraz pod koniec syluru. W wyniku fałdowania kaledońskiego powstały góry zwane kaledonidami. Zaliczamy do nich:

Według teorii tektoniki płyt orogen kaledoński powstał w wyniku zamknięcia hipotetycznego oceanu Japetus. W sylurze doszło do kolizji kontynentu Bałtyki z Laurencją w wyniku czego powstał superkontynent Laurosja (Euroameryka), wchodzący obecnie w skład Ameryki Północnej, Europy i Grenlandii.

Nazwa orogenezy pochodzi od słowa Caledonia, oznaczającego po łacinie Szkocję.

Na terenie dzisiejszej Polski podczas orogenezy kaledońskiej dość intensywne ruchy działały na terenie dzisiejszych Gór Świętokrzyskich, gdzie doszło do częściowych fałdowań i wypiętrzania niektórych rejonów. W znacznie mniejszym stopniu ruchy kaledońskie wpłynęły na warunki sedymentacji w obszarze dzisiejszych Sudetów, choć również tu obserwuje się zmiany facjalne, bardzo ograniczony przestrzennie metamorfizm i fałdowania związane z niewielkimi ruchami tektonicznymi. Obszary dzisiejszych Gór Świętokrzyskich, a zwłaszcza Sudetów zostały geologicznie ukształtowane przede wszystkim w wyniku działania orogenezy hercyńskiej.