Agence France-Presse: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
EmausBot (dyskusja | edycje)
m r2.6.4) (Robot dodał ka:ფრანს-პრესი
m
Linia 9: Linia 9:
|www = http://www.afp.com
|www = http://www.afp.com
}}
}}
'''Agence France Presse''' (AFP) - francuska agencja prasowa z siedzibą w [[Paryż]]u, nazwana AFP w [[1944]] roku, kontynuatorka założonej w [[1835]] roku agencji [[Havas]]: ''Agence des feuilles politiques, correspondance générale'' - najstarsza światowa agencja informacyjna.
'''Agence France Presse''' (AFP) francuska [[agencja prasowa]] z siedzibą w [[Paryż]]u, nazwana AFP w 1944, kontynuatorka założonej w 1835 agencji [[Havas]]: ''Agence des feuilles politiques, correspondance générale'' - najstarsza światowa agencja informacyjna.


== Historia ==
== Historia ==

Wersja z 23:46, 9 cze 2012

Agence France-Presse
Państwo

 Francja

Siedziba

Paryż

Data założenia

1944

Forma prawna

spółka akcyjna (skarbu państwa)

Prezes

Emmanuel Hoog

Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|}
Strona internetowa

Agence France Presse (AFP) – francuska agencja prasowa z siedzibą w Paryżu, nazwana AFP w 1944, kontynuatorka założonej w 1835 agencji Havas: Agence des feuilles politiques, correspondance générale - najstarsza światowa agencja informacyjna.

Historia

Formalnie AFP została utworzona dekretem z dnia 30 września 1944, który na mocy prowizorycznego statutu umiejscawiał ją pod opieką ministra informacji. Rząd mianował dyrektora generalnego, a dotacje rządowe stanowiły podstawę działalności. Dopiero później agencja stała się organizmem autonomicznym wyposażonym w osobowość cywilną. Funkcjonowanie odbywa się o zasady komercyjne. Nie wolno było podporządkowywać ścisłości i obiektywizmu informacji jakimkolwiek wpływom politycznym, ideologicznym lub ekonomicznym.

Plik:AFP Paris dsc04592.jpg
Centrala AFP w Paryżu

Organizacja

Od 2010 prezesem AFP jest Emmanuel Hoog, który wcześniej przez 9 lat kierował Francuskim Instytutem ds. Audiowizualnych (INA), a w latach 2001-2005 był członkiem rady dyrektorów AFP[1].

AFP zatrudnia ponad 2 tys. osób, posiadających obywatelstwo 81 państw, w 165 krajach, z czego 1,1 tys. to dziennikarze i fotoreporterzy, a 900 pracuje za granicą. AFP posiada ok. 12,5 tys. odbiorców swoich usług: mediów, licznych instytucji finansowych i administracyjnych na całym świecie. Dzięki przekazowi satelitarnemu AFP przesyła codziennie od 400 tys. do 600 tys. słów w 6 językach: francuskim, angielskim, hiszpańskim, portugalskim, niemieckim i arabskim. Serwis to: aktualne informacje, fotografie, infografiki, telematyka, banki danych, kroniki radiowe.

Ma 7 biur krajowych (Bordeaux, Lille, Lyon, Marsylia, Rennes, Strasburg, Tuluza), centra w Waszyngtonie, Hongkongu, Nikozji i Montevideo i 115 biur w innych krajach, w tym w Polsce. Jako agencja o zasięgu światowym publikuje serwisy informacyjne w sześciu językach (francuski, angielski, hiszpański, niemiecki, portugalski i arabski) dla ok. 12 tys. gazet, 100 agencji prasowych i kilkuset stacji radiowych i telewizyjnych na całym świecie.

AFP dostarcza informacji dla:

  • 650 gazet na świecie,
  • 400 rozgłośni radiowych i telewizyjnych,
  • 96 agencji,
  • 2 000 instytucji administracyjnych, dyplomatycznych, finansowych, gospodarczych, itp.[potrzebny przypis]
Plik:AFP.jpg
Siedziba AFP - place de la Bourse, Paryż
  1. Piotr Rudzki. Pisarz prezesem. „Rzeczpospolita”, s. B8, 2010-04-17. [dostęp 20 kwietnia 2010]. (pol.). 

Linki zewnętrzne