Rzeczpospolita (gazeta)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Rzeczpospolita (czasopismo))
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rzeczpospolita
POL Warsaw Prosta Street.jpg
Siedziba redakcji „Rzeczpospolitej”
Częstotliwość dziennik
Kraj Polska
Adres ul. Prosta 51
00-838 Warszawa
Wydawca Gremi Media
Rodzaj czasopisma informacyjno-ekonomiczno-prawny
Pierwsze wydanie 1920
Redaktor naczelny Bogusław Chrabota
Średni nakład (2016) 65 tys. [1] egz.
Średnia sprzedaż (2016) 54 tys. [1] egz.
Format EURO
ISSN 0208-9130
OCLC 264077858
Strona internetowa

Rzeczpospolita – ogólnopolski dziennik ekonomiczno-prawny i jedyna w Polsce gazeta konserwatywno-liberalna. Ukazuje się sześć razy w tygodniu. Tytuł to staropolskie określenie państwa o ustroju republikańskim. Wydawana przez Gremi Media SA.

„Rzeczpospolitą” czyta codziennie 274 tys. dorosłych Polaków, z czego 75% ma wyższe wykształcenie, a blisko 87% stałą pracę (9% jest na emeryturze lub rencie, a prawie 2% to studenci). Po tytuł sięga ponad trzy czwarte osób zajmujących kluczowe stanowiska w przedsiębiorstwach – w grupie czytelniczej przeważają specjaliści i przedstawiciele wolnych zawodów; dyrektorzy, urzędnicy państwowi wysokiego szczebla, kierownicy; a także technicy i wyspecjalizowani pracownicy administracji. Ponad połowa czytelników „Rzeczpospolitej” kieruje na co dzień pracą innych osób.[2]

Historia[edytuj]

Dziennik zatytułowany „Rzeczpospolita” ukazał się po raz pierwszy w roku 1920. Początkowo stanowił organ konserwatywnego Stronnictwa Chrześcijańsko-Narodowego, z czasem stał się pismem niezależnym, a jego właścicielami były wybitne osobistości z tamtej epoki: Ignacy Jan Paderewski (fundator), a następnie, od 1924 roku, Wojciech Korfanty[3]. Redaktorem naczelnym był Stanisław Stroński, a wśród piszących dla „Rzeczpospolitej” można wymienić takie osoby jak: Adolf Nowaczyński, Kornel Makuszyński, Irena Pannenkowa, Władysław Witwicki. Ostatnie wydanie „Rzeczpospolitej” ukazało się w 1932 roku.

W lipcu 1944 gazeta o tym samym tytule pojawiła się jako organ PKWN-u, wydawana przez Spółdzielnię Wydawniczą „Czytelnik”. Pomysłodawcą, i zarazem jej pierwszym redaktorem naczelnym, był organizator prasy z ramienia Polskiej Partii Robotniczej, Jerzy Borejsza. W 1948 nowym naczelnym został Henryk Korotyński, a w roku 1950 gazetę zlikwidowano.

30 lat później, w 1980, na posiedzeniu Sejmu PRL, za sprawą posła Edmunda Osmańczyka padła propozycja wznowienia czasopisma. Pierwsze wydanie w nowej formule, jako organ rządu PRL, nastąpiło w 1982.

W 1989 premier Tadeusz Mazowiecki zapoczątkował zmianę charakteru gazety, w wyniku której „Rzeczpospolita” przestała być dziennikiem rządowym i stała się pismem niezależnym. Redaktorem naczelnym został Dariusz Fikus (do 1996 roku).

Była siedziba „Rzeczpospolitej” w Warszawie przy pl. Starynkiewicza 7/9

Od 1991 „Rzeczpospolita” wydawana była przez spółkę Presspublica, pierwotnie polsko-francuską. Twórcami były Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” oraz grupa prasowa Roberta Hersanta – „Presse Participations Europennes”. W 1996 udziały francuskiego koncernu Roberta Hersanta przejął norweski koncern Orkla. Przez następne 10 lat 51% udziałów znajdowało się w posiadaniu spółki-córki Orkli Press Polska – Presspublica Holding Norway, a 49% – Państwowego Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita” (od 1 marca 2005 – Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita” SA). W październiku 2006 udziały Orkli Press Polska zostały przejęte przez spółkę Mecom Poland Holdings S.A. należącą do brytyjskiej Mecom Group. W lipcu 2011 spółka Gremi Media, należąca do Grzegorza Hajdarowicza kupiła udziały Mecom Poland[4][5], a następnie w październiku 2011 udziały Skarbu Państwa i stała się 100% udziałowcem wydawnictwa Presspublica[6].

25 stycznia 2005 „Rzeczpospolita” rozpoczęła kampanię przeciwko używaniu w publikacjach medialnych sformułowania „polskie obozy koncentracyjne” i „polskie obozy śmierci” na określenie niemieckich obozów powstałych na terenie okupowanej Polski. Apel gazety poparł osobiście ówczesny minister spraw zagranicznych Adam Rotfeld oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

„Rzeczpospolita” jako pierwsza przeprowadziła dyskusję środowiska dziennikarskiego na temat lustracji w tymże środowisku.

Po zmianie kierownictwa i odejściu redaktora naczelnego Grzegorza Gaudena, zastąpionego przez Pawła Lisickiego „Rzeczpospolita” zmieniła profil z umiarkowanego na bardziej konserwatywny. W piśmie zatrudniono publicystów z likwidowanego tygodnika „Ozon” oraz z „Gazety Polskiej” (m.in. Tomasza Terlikowskiego i Rafała Ziemkiewicza). Samo pismo deklaruje obecnie (luty 2016) swój profil jako konserwatywno-liberalny[7].

15 października 2007 „Rzeczpospolita” zmieniła format z klasycznego broadsheet na compact[8].

Od 20 kwietnia 2008 „Rzeczpospolita” ukazuje się także w niedzielnym wydaniu w formie elektronicznej na stronie internetowej gazety.

Według Instytutu Monitorowania Mediów w latach 2007–2010 „Rzeczpospolita” była najczęściej cytowanym medium w Polsce[9][10].

Zawartość[edytuj]

Podstawowe wydanie „Rzeczpospolitej” jest podzielone na cztery grzbiety: główny ogólnoinformacyjny, gospodarczy („Ekonomia i rynek”), prawny („Prawo co dnia”) i regionalny („Życie Regionów”).

W części ogólnoinformacyjnej publikowane są m.in. informacje na temat aktualnych wydarzeń politycznych, doniesienia z Polski i ze świata, komentarze i teksty publicystyczne, opinie ekspertów, a także newsy dotyczące kultury, nauki, stylu życia, sportu. Segment „Prawo co dnia” skupia się na zmianach w przepisach i ustawodawstwie oraz analizowaniu sytuacji prawnej – publikuje teksty związane z prawem pracy, analizy i opinie ekspertów, komunikaty branżowe. Natomiast „Ekonomia i rynek” to informacje na temat rynków, firm, finansów, aktualne notowania giełdowe, analizy sytuacji gospodarczej oraz trendów w Polsce i na świecie, opinie ekonomistów, ekspertów i przedstawicieli świata biznesu.

Wraz z ogólnopolskim nakładem dziennika dystrybuowany jest cykl miesięczników regionalnych „Życie Regionów”. Na jego łamach poruszane są tematy ważnych inwestycji, biznesu i edukacji w regionach, a także kwestie związane z lokalną polityką, sportem, kulturą. „Życie Regionów” jest organizatorem ważnych dla lokalnych społeczności debat publicznych, a także partnerem medialnym istotnych wydarzeń regionalnych.

W soboty ukazuje się magazyn „Plus Minus”, weekendowe wydanie „Rzeczpospolitej”, które składa się z tekstów o charakterze cywilizacyjnym, literackim, obyczajowym i metapolitycznym. Zawiera głównie eseistykę, reportaże i felietony, a także recenzje książek oraz wydarzeń kulturalnych i sportowych. Szczególnie ważne dla „Plusa Minusa” są wywiady. 

Styl[edytuj]

Do 2007 r. „Rzeczpospolita” wydawana była w klasycznym formacie broadsheet. Następnie format zmieniono na kompaktowy – nowoczesny i bardziej funkcjonalny.

W 2005 r. dziennik otrzymał nagrodę Grand Front, a w 2006 r. Society for News Design przyznał „Rzeczpospolitej” tytuł „Najlepiej zaprojektowanej gazety świata” w 27. edycji organizowanego przez siebie konkursu. Również w 2013 roku „Rzeczpospolita” otrzymała nagrodę Grand Front – za najlepszą okładkę (dotyczyła ona rezygnacji papieża Benedykta XVI).

Strona internetowa[edytuj]

Internetowy serwis rp.pl był jednym z pierwszych w polskich mediach. W 2017 r. minęło 20 lat istnienia serwisu, który został uruchomiony w marcu 1997 r. Od listopada 2014 r. działa w technologii RWD (pełna responsywność).

Miesięcznie strona ma ponad 32 mln odsłon i 3 mln unikalnych użytkowników (dane za styczeń 2017 r.[11]). Rp.pl jeden z najchętniej czytanych serwisów dzienników ogólnopolskich. W kategorii „Biznes-Finanse-Prawo” Grupa Gremi zajmuje 6. miejsce wśród wszystkich polskich grup serwisów[12]

Serwis „Rzeczpospolitej” charakteryzuje dwuczęściowe menu główne z ciemnym tłem: górne z podstawowymi sekcjami (Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Regiony) oraz boczne – z poszczególnymi kategoriami i podkategoriami. W serwisie publikowane są teksty z wydania papierowego oraz tworzone specjalnie na potrzeby wydania elektronicznego.

Treści publikowane w rp.pl są objęte paywallem metrycznym – oznacza to, że dostęp do części z nich jest ograniczony i wymaga rejestracji lub opłacenia abonamentu. Gremi Media wprowadziło paywall jako pierwszy wydawca prasowy w Polsce. Obecnie dostawcą usługi jest MPP Global, lider tego typu rozwiązań na Wyspach Brytyjskich („Daily Mail”, „The Times” etc.)

Aplikacja mobilna[edytuj]

Aplikacja „Rzeczpospolitej” na urządzenia mobilne łączy 5 rodzajów treści: wydania drukowane gazety w formacie PDF, wydania drukowane gazety w formie cyfrowej (HTML), materiały wideo z Rzeczpospolita.tv (VOD), transmisje na żywo programów Rzeczpospolita.tv (stream) oraz najnowsze informacje z serwisu rp.pl (newsfeed Najnowsze z RP.pl).

Aplikacja jest dostępna w Google Play i App Store, a także pod adresem: www.mobilna.rp.pl.

Telewizja internetowa[edytuj]

Od 2009 r. na stronie tv.rp.pl działa serwis wideo „Rzeczpospolitej”. W 2016 r. pod tym samym adresem uruchomiono telewizję internetową Rzeczpospolita TV, obecnie nadającą program przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Stałą ramówkę tworzą trzy codzienne programy na żywo: „RZECZoPOLITYCE”, „RZECZoBIZNESIE” oraz „RZECZoPRAWIE”, a także programy komercyjne i relacje z wydarzeń organizowanych przez „Rzeczpospolitą”. W gronie prowadzących znajdują się znani publicyści „Rzeczpospolitej”, m.in. Bogusław Chrabota, Michał Szułdrzyński, Marcin Piasecki, Jacek Nizinkiewicz, Ewa Usowicz, Tomasz Pietryga, Anna Wojda.

Kanał jest nadawany poprzez Google Hangouts i można go oglądać codziennie na stronie głównej rp.pl. Wszystkie programy są także dostępne w formie VOD na stronie tv.rp.pl.

Redakcja[edytuj]

Redakcja liczy obecnie 150 osób (łącznie z sekretariatem redakcji i redakcją serwisów online). Siedziba redakcji znajduje się w Warszawie przy ul. Prostej 51.

Redaktorzy naczelni:

Nakład i sprzedaż[edytuj]

„Rzeczpospolita” wydawana jest w średnim nakładzie jednorazowym około 65 tys.[14] egzemplarzy. W ubiegłym roku sprzedawała się w liczbie 54 tys.[15] egzemplarzy.

Nagrody[edytuj]

 • 1993 – Gazeta Roku według Kapituły im. Fillippidesa.
 • 1994 – Nagroda specjalna: Złota statuetka Business Centre Club dla Dariusza Fikusa.
 • 1995 – Nagroda zespołowa I stopnia w X edycji konkursu im. Juliana Sadłowskiego, organizowanej przez Związek Rzemiosła Polskiego.
 • 1996 – Nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej dla Działu Prawa i Legislacji „Rzeczpospolitej”.
 • 2005 – w 27. edycji konkursu organizowanego przez Society for News Design „Rzeczpospolita” i „The Guardian” otrzymały nagrodę dla najlepiej zaprojektowanej gazety świata[16].

Dodatki tematyczne[edytuj]

W prenumeracie dziennika dostępne są dodatki specjalistyczne: „Podatki”, „Administracja”, „Rzecz o prawie”, „Ekspert Księgowego”, „Praca i ZUS”, „Prawo w Biznesie”.

„Dobra Firma” to codzienny dodatek do wydania głównego. Skierowany jest przede wszystkim do przedsiębiorców z sektora MŚP. W przystępny sposób omawia zarówno zagadnienia prawne istotne z punktu widzenia właściciela firmy (podatki, ZUS, umowy, zatrudnienie), jak i biznesowe (kwestia wprowadzania nowych produktów, pomysłu na biznes, dostępnych rozwiązań dotyczących aut w firmie).

W poniedziałki i piątki wydawany jest dodatek „Nieruchomości”. W poniedziałki prezentowane są tematy budowlane i mieszkaniowe, natomiast w piątki – kwestie związane z rynkiem nieruchomości komercyjnych.

W każdy wtorek wraz z „Rzeczpospolitą” ukazuje się dodatek  „Rzeczpospolita Cyfrowa”, poruszający zagadnienia z obszaru nowych technologii – ze szczególnym uwzględnieniem ich wykorzystania w prowadzeniu firm oraz w rozwijaniu nowych gałęzi biznesu.

„Moje Pieniądze” to czwartkowy dodatek poświęcony finansom osobistym. Podpowiada, jak oszczędzać, w co inwestować, które akcje giełdowe kupować i gdzie się ubezpieczać.

W piątki ukazuje się dodatek „Rzecz o Historii”, w którym są zamieszczane wszechstronne artykuły i analizy historyczne.

Listy i rankingi[edytuj]

Do regularnych publikacji „Rzeczpospolitej” należą listy i rankingi umiejscawiające na rynku polskie firmy, brandy i instytucje. Najbardziej znane to: Lista 500, Lista 2000, Ranking Najcenniejszych Polskich Marek i Ranking Kancelarii Prawniczych.

Lista 500[edytuj]

Lista największych polskich przedsiębiorstw klasyfikowanych według przychodów, opublikowana po raz pierwszy w 1999 r. Wzorowana na liście „Fortune”, dziś stanowi jedyne tego typu zestawienie w Polsce. Najlepsze rozwijające się firmy na liście otrzymują prestiżowe Orły Rzeczpospolitej.

Lista 2000[edytuj]

Lista najlepszych przedsiębiorstw według „Rzeczpospolitej”, opublikowana po raz pierwszy w 2002 r. Bierze pod uwagę przychody, zatrudnienie, wyniki. W ramach dodatku publikowany jest również ranking największych eksporterów. Wyróżniającym się podmiotom z listy przyznawane są tytuły Dobrej Firmy, Orła Eksportu i Marki Eksportu.

Ranking Najcenniejszych Polskich Marek[edytuj]

Ranking Najcenniejszych Polskich Marek zawiera profesjonalną wycenę wartości ponad 300 marek stworzonych specjalnie dla potrzeb polskiego rynku. Oprócz wartości szacowana jest również siła marek w osobnych, branżowych kategoriach. Ranking jest realizowany od 2003 r.

Ranking Kancelarii Prawniczych[edytuj]

Ranking klasyfikuje działające na polskim rynku kancelarie prawnicze zajmujące się obsługą przedsiębiorstw. Kancelarie są grupowane m.in. pod względem liczby adwokatów i radców prawnych, uzyskanych przychodów i zysków, obsługi wiodących transakcji rynkowych czy najlepszych prawników w poszczególnych dziedzinach prawa. Ranking jest publikowany od 2003 r.

Powiązania[edytuj]

Przypisy

 1. a b Związek Kontroli Dystrybucji Prasy: Dane ogólnodostępne (pol.). strona Wirtualnemedia.pl, luty 2016. [dostęp 2017-03-09].
 2. PBC I – XII 2016.
 3. Ignacy Jan Paderewski. polskieradio.pl, 2010-11-06.
 4. Gremi Media kupują ponad 51 proc. udziałów w Presspublice.
 5. UOKiK wydał zgodę na przejęcie kontroli nad wydawcą „Rzeczpospolitej”.
 6. Hajdarowicz 100-proc. udziałowcem Presspubliki. Wyborcza.pl. [dostęp 2011-10-13].
 7. O nas, www.rp.pl [dostęp 2016-02-02].
 8. Eksperci oceniają nowy format 'Rzeczpospolitej'. wirtualnemedia.pl, 2007-10-16.
 9. Najbardziej opiniotwórcze polskie media w 2007 roku. Instytut Monitorowania Mediów, luty 2008.
 10. Najbardziej opiniotwórcze polskie media w 2010 roku. Instytut Monitorowania Mediów, luty 2011.
 11. Gemius / PBI, styczeń 2017.
 12. Gemius / PBI, styczeń 2017.
 13. Wróblewski nowym naczelnym „Rz”. Lisicki odchodzi. tvn24.pl, 2011-10-27.
 14. Sprzedaż dzienników ogólnopolskich w 2016 roku stopniała o 7 proc. Tylko „Gazeta Polska Codziennie” na plusie [dostęp 2017-03-09] (pol.).
 15. Sprzedaż dzienników ogólnopolskich w 2016 roku stopniała o 7 proc. Tylko „Gazeta Polska Codziennie” na plusie [dostęp 2017-03-09] (pol.).
 16. Steve Busfield: Guardian wins design award (ang.). www.guardian.co.uk, 2006-02-21.

Linki zewnętrzne[edytuj]