Lipljan: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
uzup.
artykuł popr. w ramach Wikiprojektu Tydzień Artykułu Albańsko-Kosowskiego
Linia 36: Linia 36:


{{Przypisy}}
{{Przypisy}}

== Linki zewnętrzne ==
{{Commonscat|Lipljan}}
* [http://www.lipjan-komuna.org/ Strona internetowa gminy Lipjan]
* [http://www.osce.org/item/1193.html?html=1 OSCE profil Lipjan]
* [http://www.sok-kosovo.org/pdf/population/Kosovo_and_its_population.pdf ''SOK Kosovo and its population'' (pdf)]
* [http://www.newkosova.org/ Kosova Kosovo]

[[Kategoria:Miasta w Kosowie]]
[[Kategoria:Miasta w Kosowie]]

Wersja z 23:44, 13 lut 2017

Lipljan
ilustracja
Państwo

 Kosowo
 Serbia

Region

Prisztina

Populacja
• liczba ludności


56 643
(2016)

Nr kierunkowy

38

Kod pocztowy

14000

Położenie na mapie Kosowa
Mapa konturowa Kosowa
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Serbii
Mapa konturowa Serbii
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}
Strona internetowa

Lipljan (serb. – cyrylica Липљан, alb. Lipjan) – miasto w środkowym Kosowie (region Prisztina), liczy około 2 tys. mieszkańców (2006). Burmistrzem miasta jest Xhevat Olluri.

W okresie od roku 30 p.n.e. do ok. 600 n.e. mieściła się tu rzymska osada i municypium Ulpiana[1]. Nazwa wywodzi się od imienia cesarza rzymskiego - Marka Ulpiusza Trajana. Wyjaśnienie nazwy zawarte zostało w traktacie Konstantyna VII Porfirogenety De administrando imperio (O zarządzaniu państwem), w którym stwierdza się, że Justynian I Wielki (cesarz bizantyjski 527-565) przywrócił miasto-twierdzę Ulpiana dla zapobieżenia najazdom Słowian i Awarów na półwysep Bałkański. Chociaż twierdza została w pełni przywrócona wkrótce jednak Cesarstwo Bizantyńskie porzuciło ją pod presją ekspansji słowiańskich i Awarów (około roku 582).

Kolejna wzmianka pochodzi z Latopisu Popa Duklanina (Kronika popa Dukljanina i Barski rodoslov). W opracowaniu tym stwierdzono się, iż państwo Raszka rozpościera się pomiędzy rzeką Driną w kierunku wschodnim aż po Lipljan i Lab. Kolejna wzmianka dotyczy roku 1085, w którym miejscowość została przejęta od Bizancjum na rzecz Raszki przez króla Bodina i żupana Raszki Wukana. Miasto zostało wkrótce przywrócone władzy cesarzy bizantyjskich i pod ich panowaniem pozostało aż do czasu ponownego przejęcia przez Raszkę w czasach żupana Stefana Nemanji. Wspominają o tym mnich Sawa Nemanicz z klasztoru Hilandar na Górze Athos oraz syn Stefana - Stefan Pierwszy Koronowany (wielki żupan Raszki i pierwszy król Serbii.

Następnie Lipljan stanowił żupę, która zajmowała Kosowe Pole między Sitnicą i Labem.

Lipljan pozostawał pod panowaniem władców serbskich aż do bitwy na Kosowym Polu (1389), kiedy miasto dostało się w ręce Turków.

Albańska tradycja głosi, że w Lipljan urodził się Lekë Dukagjini, piętnastowieczny albański książę i bohater narodowy Albanii.

  1. Ulpiana/Iustiniana Secunda, Gračanica, Lipljan. Digital Atlas of the Roman Empire, 2016-08-07. [dostęp 2017-02-13]. (ang.).

Linki zewnętrzne