Orkiestra: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Anulowanie wersji 55105225 autorstwa 83.4.90.168 (dyskusja) gdzie był błąd?
Znacznik: Anulowanie edycji
Nie podano opisu zmian
Linia 6: Linia 6:
'''Orkiestra''' – duży [[zespół instrumentalny]], liczący zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu, a nawet ponad stu instrumentalistów. W celu synchronizacji gry takiej ilości wykonawców w orkiestrze potrzebny jest [[dyrygent]].
'''Orkiestra''' – duży [[zespół instrumentalny]], liczący zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu, a nawet ponad stu instrumentalistów. W celu synchronizacji gry takiej ilości wykonawców w orkiestrze potrzebny jest [[dyrygent]].


Orkiestra ma swoje [[źródło|źródła]] w zespołach odtwarzających muzykę na arystokratycznych dworach włoskich w późnym średniowieczu i renesansie. Wczesne orkiestry były kilku- lub kilkunastoosobowymi zespołami muzycznymi i nie potrzebowały [[dyrygent]]a. Zwykle były połączeniem [[kwartet]]ów (lub [[kwintet]]ów) smyczkowego i dętego z towarzyszeniem [[klawesyn]]u i w razie potrzeby [[instrument perkusyjny|instrumentów perkusyjnych]]. Począwszy od wieku [[XVII wiek|XVII]], wraz z materialnym wzrostem znaczenia mieszczaństwa i związanym z tym wzrostem aspiracji kulturalnych, muzykę zaczęto wykonywać w czasie publicznych [[koncert]]ów w parkach oraz [[teatr muzyczny|teatrach muzycznych]]. Proces ten rozpoczął się w [[Niemcy|Niemczech]] i wkrótce objął inne kraje Europy. Wykonywanie muzyki w wielkich [[teatr]]ach wymagało zapewnienia odpowiedniego natężenia dźwięku. Wymagało to wzrostu liczebności orkiestry, która ostatecznie przyjęła kształt [[orkiestra symfoniczna|orkiestry symfonicznej]].
Orkiestra ma swoje [[źródło|źródła]] w zespołach odtwarzających muzykę na arystokratycznych dworach włoskich w późnym średniowieczu i renesansie. Wczesne orkiestry były kilku- lub kilkunastoosobowymi zespołami muzycznymi i nie potrzebowały [[dyrygent]]a. Zwykle były połączeniem [[kwartet]]ów (lub [[kwintet]]ów) smyczkowego i dętego z towarzyszeniem [[klawesyn]]u i w razie potrzeby [[instrument perkusyjny|instrumentów perkusyjnych]]. Począwszy od wieku [[XVII wiek|XVII]], wraz ze wzrostem znaczenia mieszczaństwa i związanym z tym wzrostem aspiracji kulturalnych, muzykę zaczęto wykonywać w czasie [[koncert|koncertów publicznych]] w parkach oraz [[teatr muzyczny|teatrach muzycznych]]. Proces ten rozpoczął się w [[Niemcy|Niemczech]] i wkrótce objął inne kraje Europy. Wykonywanie muzyki w wielkich [[teatr]]ach wymagało zapewnienia odpowiedniego natężenia dźwięku. Powodowało to wzrostu liczebności orkiestry, która ostatecznie przyjęła kształt [[orkiestra symfoniczna|orkiestry symfonicznej]].


== Typy orkiestr ==
== Typy orkiestr ==

Wersja z 03:24, 25 sty 2019

Orkiestra statkowa ok. 1970 r. na transatlantyku TSS Stefan Batory
Orkiestra wojskowa.
Saksofoniści w orkiestrze

Orkiestra – duży zespół instrumentalny, liczący zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu, a nawet ponad stu instrumentalistów. W celu synchronizacji gry takiej ilości wykonawców w orkiestrze potrzebny jest dyrygent.

Orkiestra ma swoje źródła w zespołach odtwarzających muzykę na arystokratycznych dworach włoskich w późnym średniowieczu i renesansie. Wczesne orkiestry były kilku- lub kilkunastoosobowymi zespołami muzycznymi i nie potrzebowały dyrygenta. Zwykle były połączeniem kwartetów (lub kwintetów) smyczkowego i dętego z towarzyszeniem klawesynu i w razie potrzeby instrumentów perkusyjnych. Począwszy od wieku XVII, wraz ze wzrostem znaczenia mieszczaństwa i związanym z tym wzrostem aspiracji kulturalnych, muzykę zaczęto wykonywać w czasie koncertów publicznych w parkach oraz teatrach muzycznych. Proces ten rozpoczął się w Niemczech i wkrótce objął inne kraje Europy. Wykonywanie muzyki w wielkich teatrach wymagało zapewnienia odpowiedniego natężenia dźwięku. Powodowało to wzrostu liczebności orkiestry, która ostatecznie przyjęła kształt orkiestry symfonicznej.

Typy orkiestr

Zobacz też