Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
WP:SK+mSI+Bn, drobne redakcyjne, drobne techniczne
→‎Krytyka: dodano szablon cytat
Linia 32: Linia 32:


== Krytyka ==
== Krytyka ==
Według oficjalnego komunikatu Kurii Krakowskiej<ref name=":0" />:
Według oficjalnego komunikatu Kurii Krakowskiej stowarzyszenie ''jest organizacją prywatną, założoną przez osoby świeckie, nie powiązaną instytucjonalnie z Kościołem i działającą na własną odpowiedzialność. Stowarzyszenie nie przedstawiło swego statutu do aprobaty władzy kościelnej, dlatego nie może być traktowane jako uznane przez Kościół stowarzyszenie wiernych (kan. 299 § 3)''. Komunikat ten został wystosowany przez Kurię Metropolitalną w Krakowie w wyniku licznych zapytań wiernych, którzy uskarżali się na natarczywy ton korespondencji, w której Stowarzyszenie w sposób uciążliwy próbuje narzucać kontynuowanie kontaktów i zamawianie dalszych materiałów<ref>{{Cytuj stronę |url =https://diecezja.waw.pl/1094 |tytuł =Komunikat Kurii Krakowskiej – Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi |opublikowany =Diecezja Warszawsko-Praska |język = pl |data dostępu = 2018-02-02}}</ref>. Stowarzyszenie jest oskarżane o stosowanie psychomanipulacji, której celem jest wyłudzanie pieniędzy oraz podszywanie się pod autorytet Kościoła Katolickiego. Jak zauważa o. Tomasz Franc, dyrektor Dominikańskiego Centrum Informacji o Ruchach Religijnych i Sektach w Krakowie: ''Często sprzedają różańce lub książki religijne, odwołują się do Boga i patriotyzmu. W części mogą mieć rację, bo modlitwa różańcowa może zdziałać cuda, ale sam przedmiot nie jest cudowny''<ref>{{Cytuj stronę |url =https://ekai.pl/o-franc-naciagacze-czesto-podszywaja-sie-pod-kosciol/ |tytuł =O. Franc: naciągacze często podszywają się pod Kościół |data = 2011-02-01|opublikowany =Katolicka Agencja Informacyjna |język = pl |data dostępu = 2018-02-02}}</ref>.

{{Cytat|2=Stowarzyszenie jest organizacją prywatną, założoną przez osoby świeckie, nie powiązaną instytucjonalnie z Kościołem i działającą na własną odpowiedzialność. Stowarzyszenie nie przedstawiło swego statutu do aprobaty władzy kościelnej, dlatego nie może być traktowane jako uznane przez Kościół stowarzyszenie wiernych (kan. 299 § 3).}}

Komunikat ten został wystosowany przez Kurię Metropolitalną w Krakowie w wyniku licznych zapytań wiernych, którzy uskarżali się na natarczywy ton korespondencji, w której Stowarzyszenie w sposób uciążliwy próbuje narzucać kontynuowanie kontaktów i zamawianie dalszych materiałów<ref name=":0">{{Cytuj stronę |url =https://diecezja.waw.pl/1094 |tytuł =Komunikat Kurii Krakowskiej – Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi |opublikowany =Diecezja Warszawsko-Praska |język = pl |data dostępu = 2018-02-02}}</ref>.

Stowarzyszenie jest oskarżane o stosowanie psychomanipulacji, której celem jest wyłudzanie pieniędzy oraz podszywanie się pod autorytet Kościoła Katolickiego. Jak zauważa o. Tomasz Franc, dyrektor Dominikańskiego Centrum Informacji o Ruchach Religijnych i Sektach w Krakowie: ''Często sprzedają różańce lub książki religijne, odwołują się do Boga i patriotyzmu. W części mogą mieć rację, bo modlitwa różańcowa może zdziałać cuda, ale sam przedmiot nie jest cudowny''<ref>{{Cytuj stronę |url =https://ekai.pl/o-franc-naciagacze-czesto-podszywaja-sie-pod-kosciol/ |tytuł =O. Franc: naciągacze często podszywają się pod Kościół |data = 2011-02-01|opublikowany =Katolicka Agencja Informacyjna |język = pl |data dostępu = 2018-02-02}}</ref>.


== Przypisy ==
== Przypisy ==

Wersja z 09:56, 18 mar 2020

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi
Państwo

 Polska

Siedziba

Kraków

Data założenia

1999

Rodzaj stowarzyszenia

Stowarzyszenie

Profil działalności

non profit

Zasięg

Polska i zagranica

Prezes

Sławomir Olejniczak

Nr KRS

0000112287

Data rejestracji

11 maja 2005

Powiązania

Tradycja, Rodzina i Własność

brak współrzędnych
Strona internetowa

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi – polska organizacja pozarządowa chcąca łączyć katolików świeckich o poglądach konserwatywnych.

Stowarzyszenie powstało w lipcu 1999 r. w Krakowie z inspiracji działających na świecie Stowarzyszeń Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP). Jest organizacją typu non profit i działa w oparciu o dobrowolne wpłaty i datki ze strony darczyńców. W listopadzie 2001 roku została powołana fundacja Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi w celu koordynacji działań Stowarzyszenia[1].

Działalność

Stowarzyszenie jest aktywne na polu działalności społecznej, poprzez organizację różnych akcji, jak np. coroczny Marsz dla Życia i Rodziny. Angażuje się w działania oświatowe i edukacyjne, takie jak organizacja spotkań naukowych, wykładów, konferencji. Działa także na rynku wydawniczym: do tej pory opublikowało kilkadziesiąt książek, regularnie wydaje dwa czasopisma: „Polonia Christiana” oraz „Przymierze z Maryją”. Prezesem stowarzyszenia jest Sławomir Olejniczak.

Krytyka

Według oficjalnego komunikatu Kurii Krakowskiej[2]:

Stowarzyszenie jest organizacją prywatną, założoną przez osoby świeckie, nie powiązaną instytucjonalnie z Kościołem i działającą na własną odpowiedzialność. Stowarzyszenie nie przedstawiło swego statutu do aprobaty władzy kościelnej, dlatego nie może być traktowane jako uznane przez Kościół stowarzyszenie wiernych (kan. 299 § 3).

Komunikat ten został wystosowany przez Kurię Metropolitalną w Krakowie w wyniku licznych zapytań wiernych, którzy uskarżali się na natarczywy ton korespondencji, w której Stowarzyszenie w sposób uciążliwy próbuje narzucać kontynuowanie kontaktów i zamawianie dalszych materiałów[2].

Stowarzyszenie jest oskarżane o stosowanie psychomanipulacji, której celem jest wyłudzanie pieniędzy oraz podszywanie się pod autorytet Kościoła Katolickiego. Jak zauważa o. Tomasz Franc, dyrektor Dominikańskiego Centrum Informacji o Ruchach Religijnych i Sektach w Krakowie: Często sprzedają różańce lub książki religijne, odwołują się do Boga i patriotyzmu. W części mogą mieć rację, bo modlitwa różańcowa może zdziałać cuda, ale sam przedmiot nie jest cudowny[3].

Przypisy

  1. SKCH i Instytut im. ks. Piotra Skargi. Instytut im. Ks. Piotra Skargi. [dostęp 2018-04-02]. (pol.).
  2. a b Komunikat Kurii Krakowskiej – Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi. Diecezja Warszawsko-Praska. [dostęp 2018-02-02]. (pol.).
  3. O. Franc: naciągacze często podszywają się pod Kościół. Katolicka Agencja Informacyjna, 2011-02-01. [dostęp 2018-02-02]. (pol.).

Linki zewnętrzne