Przejdź do zawartości

Zamek w Pilicy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m Dodano kategorię "Szlak Orlich Gniazd" za pomocą HotCat
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne
Linia 13: Linia 13:
}}
}}


'''Zamek w Pilicy''' (zwany również pałacem) - zabytkowy [[zamek]] znajdujący się w mieście [[Pilica (województwo śląskie)|Pilica]], w [[województwo śląskie|województwie śląskim]].
'''Zamek w Pilicy''' (zwany również pałacem) - zabytkowy [[zamek]] znajdujący się w mieście [[Pilica (województwo śląskie)|Pilica]], w [[województwo śląskie|województwie śląskim]]. Otoczony fortyfikacjami bastionowymi zamek składa się z 4 skrzydeł otaczających wewnętrzny [[dziedziniec]].


== Historia ==
=== Historia ===
Pierwotnie była to budowla późno[[renesans]]owa powstała około [[1610]] roku z inicjatywy Władysława Padniewskiego, składająca się z właściwego pałacu i otaczających go być może już wtedy fortyfikacji. Kolejnym właścicielem był [[Jerzy Zbaraski]], a następnie [[Konstanty Wiśniowiecki]], przez małżeństwo z córką którego, zamek objął w posiadanie po 1636 roku [[Stanisław Warszycki]]. On to znacznie rozbudował fortyfikacje otaczające zamek, wznosząc sześć murowanych bastionów połączonych murami kurtynowymi, dzięki czemu zamek stał się nowoczesną jak na ówczesne czasy twierdzą. Pomimo tego w 1655 roku na krótko zespół zamkowy został zajęty przez wojska szwedzkie, lecz wkrótce został odzyskany.<br />
Pierwotnie była to budowla późno[[renesans]]owa z [[1610]] roku, przebudowana w [[XVIII wiek]]u na [[barok]]ową rezydencję, kolejna przebudowa w [[1876]] nadała mu styl [[neorenesans]]owy. Zamek tworzą 4 skrzydła otaczające [[dziedziniec]]. Do [[1945]] właścicielami zamku byli Arkuszewscy, po wojnie był siedzibą [[dom dziecka|domu dziecka]], następnie zakładu wychowawczego dla młodzieży, od [[1989]] jest własnością [[Barbara Piasecka-Johnson|Barbary Piaseckiej-Johnson]]. Zamek jest otoczony fortyfikacjami ziemno-murowanymi z [[bastion]]ami z połowy [[XVII wiek]]u, wzorowanymi na [[Jasna Góra|Jasnej Górze]] oraz [[park]] o powierzchni 10 [[hektar]]ów o bogatej roślinności, uznany za pomnik przyrody jako dzieło sztuki ogrodowej. W parku znajduje się klasycystyczna [[studnia]].
Pałac został przebudowany po 1731 roku przez [[Maria Józefa Wessel|Marię Wessel]] (żonę królewicza [[Konstanty Władysław Sobieski|Konstantego Sobieskiego]]) na rezydencję [[barok]]ową. Kolejna przebudowa w [[1876]] nadała mu styl [[neorenesans]]owy.

Do [[1945]] właścicielami zamku byli Arkuszewscy, po wojnie był siedzibą [[dom dziecka|domu dziecka]], następnie zakładu wychowawczego dla młodzieży, od [[1989]] jest własnością [[Barbara Piasecka-Johnson|Barbary Piaseckiej-Johnson]].

=== Park ===
Wokół pałacu znajduje się [[park]] o powierzchni 10 [[hektar]]ów o bogatej roślinności, uznany za pomnik przyrody jako dzieło sztuki ogrodowej. W parku znajduje się klasycystyczna [[studnia]].


== Źródła ==
== Źródła ==

Wersja z 15:29, 2 mar 2012

Szablon:Zabytek infobox

Zamek w Pilicy (zwany również pałacem) - zabytkowy zamek znajdujący się w mieście Pilica, w województwie śląskim. Otoczony fortyfikacjami bastionowymi zamek składa się z 4 skrzydeł otaczających wewnętrzny dziedziniec.

Historia

Pierwotnie była to budowla późnorenesansowa powstała około 1610 roku z inicjatywy Władysława Padniewskiego, składająca się z właściwego pałacu i otaczających go być może już wtedy fortyfikacji. Kolejnym właścicielem był Jerzy Zbaraski, a następnie Konstanty Wiśniowiecki, przez małżeństwo z córką którego, zamek objął w posiadanie po 1636 roku Stanisław Warszycki. On to znacznie rozbudował fortyfikacje otaczające zamek, wznosząc sześć murowanych bastionów połączonych murami kurtynowymi, dzięki czemu zamek stał się nowoczesną jak na ówczesne czasy twierdzą. Pomimo tego w 1655 roku na krótko zespół zamkowy został zajęty przez wojska szwedzkie, lecz wkrótce został odzyskany.
Pałac został przebudowany po 1731 roku przez Marię Wessel (żonę królewicza Konstantego Sobieskiego) na rezydencję barokową. Kolejna przebudowa w 1876 nadała mu styl neorenesansowy.

Do 1945 właścicielami zamku byli Arkuszewscy, po wojnie był siedzibą domu dziecka, następnie zakładu wychowawczego dla młodzieży, od 1989 jest własnością Barbary Piaseckiej-Johnson.

Park

Wokół pałacu znajduje się park o powierzchni 10 hektarów o bogatej roślinności, uznany za pomnik przyrody jako dzieło sztuki ogrodowej. W parku znajduje się klasycystyczna studnia.

Źródła

  • Jerzy Kwiatek. Polska. Urokliwy świat małych miasteczek. Sport i turystyka - Muza SA, Warszawa 2002, ISBN 83-7200-965-1