Przejdź do zawartości

Pawłowicze (Litwinki): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Julo (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Konarski (dyskusja | edycje)
Rocznik konserwatorski
Linia 30: Linia 30:


=== Zabytki ===
=== Zabytki ===
* {{fakt|'''Pałac Wołłowiczów''' z [[1610]] roku, przebudowany w stylu klasycystycznym w 2 poł. XVIII wieku, remontowany w 1910 r. Pałac zbudował [[Paweł Wołłowicz]] herbu [[Bogoria (herb szlachecki)|Bogoria]], z którego to okresu zachowała się tablica fundacyjna na fasadzie. W XVIII wieku Downarowiczowie przebudowali pałac i zbudowali dwie oficyny w stylu klasycystycznym oraz założyli park. Na przełomie XIX i XX wieku w pobliżu pałacu zbudowano nowe murowane stajnie. Pałac i oficyny zostały zniszczone w 1944 roku, a następnie rozpoczęto ich rozbiórkę. Po interwencji prof. Pawła Kułakowskiego (syna ostatnich właścicieli) rozbiórkę wstrzymano, a założenie zostało odbudowane w latach 1959-66 bez oficyny północnej i stajni. Obecnie w pałacu mieści się szkoła podstawowa, a w oficynie mieszkania dla nauczycieli. Pałac jest jedynym w okolicach Białegostoku zachowanym przykładem rezydencji powstałej w czasach [[renesans]]u, z którego to okresu do dzisiaj pozostały obramienia okien na piętrze.|data=2012-09}}
* '''Pałac Wołłowiczów''' z [[1610]] roku, przebudowany w stylu klasycystycznym w 2 poł. XVIII wieku, remontowany w 1910 r. Pałac zbudował [[Paweł Wołłowicz]] herbu [[Bogoria (herb szlachecki)|Bogoria]], z którego to okresu zachowała się tablica fundacyjna na fasadzie. W XVIII wieku Downarowiczowie przebudowali pałac i zbudowali dwie oficyny w stylu klasycystycznym oraz założyli park. Na przełomie XIX i XX wieku w pobliżu pałacu zbudowano nowe murowane stajnie. Pałac i oficyny zostały zniszczone w 1944 roku, a następnie rozpoczęto ich rozbiórkę. Po interwencji prof. Pawła Kułakowskiego (syna ostatnich właścicieli) rozbiórkę wstrzymano, a założenie zostało odbudowane w latach 1959-66 bez oficyny północnej i stajni. Obecnie w pałacu mieści się szkoła podstawowa, a w oficynie mieszkania dla nauczycieli. Pałac jest jedynym w okolicach Białegostoku zachowanym przykładem rezydencji powstałej w czasach [[renesans]]u, z którego to okresu do dzisiaj pozostały obramienia okien na piętrze.
* aleja dworska 200-letnich lip, klonów i dębów,
* aleja dworska 200-letnich lip, klonów i dębów,
* zabudowania dworskie,
* zabudowania dworskie,

Wersja z 15:33, 13 lut 2013

Pawłowicze
{{{rodzaj miejscowości}}}
{{{alt zdjęcia}}}
Pałac w Pawłowiczach
Państwo podlaskie
Powiat

sokólski

Gmina

Kuźnica

Strefa numeracyjna

(+48) 85

Tablice rejestracyjne

BSK

SIMC
Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: podlaskie
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}

Pawłowiczeosada w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Kuźnica.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.

Zabytki

  • Pałac Wołłowiczów z 1610 roku, przebudowany w stylu klasycystycznym w 2 poł. XVIII wieku, remontowany w 1910 r. Pałac zbudował Paweł Wołłowicz herbu Bogoria, z którego to okresu zachowała się tablica fundacyjna na fasadzie. W XVIII wieku Downarowiczowie przebudowali pałac i zbudowali dwie oficyny w stylu klasycystycznym oraz założyli park. Na przełomie XIX i XX wieku w pobliżu pałacu zbudowano nowe murowane stajnie. Pałac i oficyny zostały zniszczone w 1944 roku, a następnie rozpoczęto ich rozbiórkę. Po interwencji prof. Pawła Kułakowskiego (syna ostatnich właścicieli) rozbiórkę wstrzymano, a założenie zostało odbudowane w latach 1959-66 bez oficyny północnej i stajni. Obecnie w pałacu mieści się szkoła podstawowa, a w oficynie mieszkania dla nauczycieli. Pałac jest jedynym w okolicach Białegostoku zachowanym przykładem rezydencji powstałej w czasach renesansu, z którego to okresu do dzisiaj pozostały obramienia okien na piętrze.
  • aleja dworska 200-letnich lip, klonów i dębów,
  • zabudowania dworskie,
  • pozostałości parku,
  • Kościół w Zalesiu z 1604 roku fundacji Hieronima Wołłowicza (4 km na północ od Pałacu).

Zobacz też