Przejdź do zawartości

Pień (województwo kujawsko-pomorskie): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
MastiBot (dyskusja | edycje)
m Robot wspomógł poprawę ujednoznacznienia Gmina Dąbrowa Chełmińska – zmieniono link(i) do Dąbrowa Chełmińska (gmina)
Konarski (dyskusja | edycje)
merytoryczne
Linia 29: Linia 29:


[[Podział administracyjny Polski 1975-1998|W latach 1975-1998]] miejscowość położona była w [[województwo bydgoskie|województwie bydgoskim]].
[[Podział administracyjny Polski 1975-1998|W latach 1975-1998]] miejscowość położona była w [[województwo bydgoskie|województwie bydgoskim]].

==Historia==
W XI wieku tereny te wchodziły w skład państwa Bolesława Chrobrego. W 1222 roku miejscowość była wzmiankowana po raz pierwszy w dokumencie nadania dla biskupa Chrystiana. W XIII wieku istniał tu gród księcia pomorskiego [[Świętopełk II Wielki|Świętopełka II]], który po wojnie przeciwko księciu przejęli Krzyżacy w [[1248]] roku na mocy dokumentu, który wzmiankował istnienie tu fortyfikacji (''Pin in quofuit castrum''). Krzyżacy po klęsce w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku zreorganizowali administrację, tworząc w Pniu jedyne w Ziemi chełmińskiej prokuratorstwo i z tego powodu powstał tu prawdopodobnie w tym okresie niewielki zamek. Podczas Wojny golubskiej dokumenty krzyżackie wspominają, że zamek był w złym stanie technicznym. Z powodu działań wojennych z Królestwem Polskim i zagrożenia atakiem przez starostę bydgoskiego Janusza Brzozogłowego, zamek został przez Krzyżaków opuszczony i spalony. W 1466 miejscowość została włączona do Królestwa Polskiego. Obecnie nie pozostał po zamku żaden ślad poza niewielkim wzniesieniem na skarpie jeziora Reptówka będącego starorzeczem Wisły. W XVII wieku tutejszy folwark należał do benedyktynek w Chełmnie<ref>http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/1568/</ref>.

==Zabytki==
* Dwór z przełomu XIX/XX wieku wraz z towarzyszącymi zabudowaniami folwarcznymi
* miejsce po zameczku prokuratorskim nad jeziorem Reptówka

==Bibliografia==
* Dariusz Poliński ''Pień. Siedziba krzyżackich prokuratorów w ziemi chełmińskiej'', Wyd. Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2013, ISBN: 978-83-231-3044-4

{{Przypisy}}


Zobacz też: [[Pień]]
Zobacz też: [[Pień]]

Wersja z 09:40, 4 wrz 2013

Pień
{{{rodzaj miejscowości}}}
ilustracja
Państwo kujawsko-pomorskie
Powiat

bydgoski

Gmina

Dąbrowa Chełmińska

Strefa numeracyjna

(+48) 52

Tablice rejestracyjne

CBY

SIMC
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}

Pieńwieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Dąbrowa Chełmińska.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie bydgoskim.

Historia

W XI wieku tereny te wchodziły w skład państwa Bolesława Chrobrego. W 1222 roku miejscowość była wzmiankowana po raz pierwszy w dokumencie nadania dla biskupa Chrystiana. W XIII wieku istniał tu gród księcia pomorskiego Świętopełka II, który po wojnie przeciwko księciu przejęli Krzyżacy w 1248 roku na mocy dokumentu, który wzmiankował istnienie tu fortyfikacji (Pin in quofuit castrum). Krzyżacy po klęsce w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku zreorganizowali administrację, tworząc w Pniu jedyne w Ziemi chełmińskiej prokuratorstwo i z tego powodu powstał tu prawdopodobnie w tym okresie niewielki zamek. Podczas Wojny golubskiej dokumenty krzyżackie wspominają, że zamek był w złym stanie technicznym. Z powodu działań wojennych z Królestwem Polskim i zagrożenia atakiem przez starostę bydgoskiego Janusza Brzozogłowego, zamek został przez Krzyżaków opuszczony i spalony. W 1466 miejscowość została włączona do Królestwa Polskiego. Obecnie nie pozostał po zamku żaden ślad poza niewielkim wzniesieniem na skarpie jeziora Reptówka będącego starorzeczem Wisły. W XVII wieku tutejszy folwark należał do benedyktynek w Chełmnie[1].

Zabytki

  • Dwór z przełomu XIX/XX wieku wraz z towarzyszącymi zabudowaniami folwarcznymi
  • miejsce po zameczku prokuratorskim nad jeziorem Reptówka

Bibliografia

  • Dariusz Poliński Pień. Siedziba krzyżackich prokuratorów w ziemi chełmińskiej, Wyd. Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2013, ISBN: 978-83-231-3044-4

Zobacz też: Pień