Przejdź do zawartości

Piotrawin (powiat opolski): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m dodanie kodu SIMC
Konarski (dyskusja | edycje)
merytoryczne
Linia 27: Linia 27:
'''Piotrawin''' – [[wieś]] w [[Polska|Polsce]] położona w [[województwo lubelskie|województwie lubelskim]], w [[Powiat opolski (województwo lubelskie)|powiecie opolskim]], w [[Łaziska (gmina)|gminie Łaziska]].
'''Piotrawin''' – [[wieś]] w [[Polska|Polsce]] położona w [[województwo lubelskie|województwie lubelskim]], w [[Powiat opolski (województwo lubelskie)|powiecie opolskim]], w [[Łaziska (gmina)|gminie Łaziska]].


Niedaleko od Piotrawina w miejscowości [[Kaliszany-Kolonia]] znajduje się nieczynny kamieniołom. Pozostałością po nim jest stromy brzeg [[Wisła|Wisły]] ze skały wapiennej (ok. 40 m), który stanowi punkt widokowy na [[Małopolski Przełom Wisły]]. Na terenie Piotrawina znajduje się Sanktuarium św. Stanisława b.m. z zabytkowym kościołem z I połowy XV w.
Niedaleko od Piotrawina w miejscowości [[Kaliszany-Kolonia]] znajduje się nieczynny kamieniołom. Pozostałością po nim jest stromy brzeg [[Wisła|Wisły]] ze skały wapiennej (ok. 40 m), który stanowi punkt widokowy na [[Małopolski Przełom Wisły]].

== Historia ==
W 1252 roku wydano dokument, w którym Bolesław Wstydliwy potwierdził posiadanie komory celnej w Piotrawinie. W 1310 roku [[Władysław Łokietek]] przekazał Piotrawin ''"wraz z przynależnościami i wszystkimi prawami, po wieczne czasy katedrze krakowskiej jako ofiarę dla świętego Stanisława"'', w ten sposób miejscowość przestała być własnością państwową i stała się kościelną. Około 1440 roku wybudowano tu kościół gotycki i kaplicę z inicjatywy biskupa Oleśnickiego. W 1671 w Piotrawinie istniał zespół budynków ''Canonicorum Collegium''. Miasteczko zostało zniszczone w czasie walk w 1944 roku.

== Średniowieczny ośrodek pielgrzymkowy ==
Piotrawin był od średniowiecza znanym ośrodkiem pielgrzymkowym związanym z cudem wskrzeszenia rycerza Piotra Strzemieńczyka jakiego w 1079 roku miał tu dokonać św. Stanisław, a co opisał między latami 1230-1266 [[Wincenty z Kielczy]]. W związku z tym wydarzeniem na terenie Piotrawina z inicjatywy biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego zbudowano około 1440 roku Sanktuarium św. Stanisława z gotyckim kościołem i kaplicą.

== Zabytki ==
* '''Kościół św. Tomasza i św. Stanisława BM z lat 1440-1441''' w stylu gotyckim. W latach 1770-1772 rozpoczęto niezakończoną rozbudowę kościoła z inicjatywy biskupa Kajetana Sołtyka wg projektu Ferdynanda Naxa. W 1944 roku kościół został częściowo zniszczony.
** tablica fundacyjna z 1440 roku w północnej ścianie upamiętniająca budowę świątyni
** ołtarz główny z XVIII wieku w stylu barokowym
** obraz z początku XVII wieku przedstawiający św. Stanisława, prowadzącego Piotra Strzemieńczyka do króla Bolesława Szczodrego
** rokokowa chrzcielnica z XVIII wieku
** głowice jońskie z lat 1770-1772 na zewnątrz kościoła, których nie zdążono wykorzystać przy rozbudowie kościoła w XVIII w.
* '''Kaplica gotycka''' z lata 1440-1441 zbudowana nad grobem wskrzeszonego rycerza Piotra fundaji biskupa Zbigniewa Oleśnickiego - portale w kaplicy są datowane na rok 1640 - ufundował je [[Szymon Kołucki]], prepozyt gnieźnieński, kustosz płocki, kanonik krakowski i rektor piotrawiński.
* dzwonnica z 1791 roku
* dwór klasycystyczny (obecnie hotel) - dawny pałacyk biskupów krakowskich, w XIX wieku plebania. Rozbudowany na dwór pod koniec XIX wieku. Obecnie hotel "Pałac Piotrawin".
* plebania


Zobacz też: [[Piotrawin]]
Zobacz też: [[Piotrawin]]

Wersja z 13:56, 8 gru 2014

Piotrawin
{{{rodzaj miejscowości}}}
ilustracja
Państwo lubelskie
Powiat

opolski

Gmina

Łaziska

Wysokość

136 m n.p.m.

Liczba ludności (2009)

271

Strefa numeracyjna

(+48) 81

Tablice rejestracyjne

LOP

SIMC

0385371

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: lubelskie
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}

Piotrawinwieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie opolskim, w gminie Łaziska.

Niedaleko od Piotrawina w miejscowości Kaliszany-Kolonia znajduje się nieczynny kamieniołom. Pozostałością po nim jest stromy brzeg Wisły ze skały wapiennej (ok. 40 m), który stanowi punkt widokowy na Małopolski Przełom Wisły.

Historia

W 1252 roku wydano dokument, w którym Bolesław Wstydliwy potwierdził posiadanie komory celnej w Piotrawinie. W 1310 roku Władysław Łokietek przekazał Piotrawin "wraz z przynależnościami i wszystkimi prawami, po wieczne czasy katedrze krakowskiej jako ofiarę dla świętego Stanisława", w ten sposób miejscowość przestała być własnością państwową i stała się kościelną. Około 1440 roku wybudowano tu kościół gotycki i kaplicę z inicjatywy biskupa Oleśnickiego. W 1671 w Piotrawinie istniał zespół budynków Canonicorum Collegium. Miasteczko zostało zniszczone w czasie walk w 1944 roku.

Średniowieczny ośrodek pielgrzymkowy

Piotrawin był od średniowiecza znanym ośrodkiem pielgrzymkowym związanym z cudem wskrzeszenia rycerza Piotra Strzemieńczyka jakiego w 1079 roku miał tu dokonać św. Stanisław, a co opisał między latami 1230-1266 Wincenty z Kielczy. W związku z tym wydarzeniem na terenie Piotrawina z inicjatywy biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego zbudowano około 1440 roku Sanktuarium św. Stanisława z gotyckim kościołem i kaplicą.

Zabytki

  • Kościół św. Tomasza i św. Stanisława BM z lat 1440-1441 w stylu gotyckim. W latach 1770-1772 rozpoczęto niezakończoną rozbudowę kościoła z inicjatywy biskupa Kajetana Sołtyka wg projektu Ferdynanda Naxa. W 1944 roku kościół został częściowo zniszczony.
    • tablica fundacyjna z 1440 roku w północnej ścianie upamiętniająca budowę świątyni
    • ołtarz główny z XVIII wieku w stylu barokowym
    • obraz z początku XVII wieku przedstawiający św. Stanisława, prowadzącego Piotra Strzemieńczyka do króla Bolesława Szczodrego
    • rokokowa chrzcielnica z XVIII wieku
    • głowice jońskie z lat 1770-1772 na zewnątrz kościoła, których nie zdążono wykorzystać przy rozbudowie kościoła w XVIII w.
  • Kaplica gotycka z lata 1440-1441 zbudowana nad grobem wskrzeszonego rycerza Piotra fundaji biskupa Zbigniewa Oleśnickiego - portale w kaplicy są datowane na rok 1640 - ufundował je Szymon Kołucki, prepozyt gnieźnieński, kustosz płocki, kanonik krakowski i rektor piotrawiński.
  • dzwonnica z 1791 roku
  • dwór klasycystyczny (obecnie hotel) - dawny pałacyk biskupów krakowskich, w XIX wieku plebania. Rozbudowany na dwór pod koniec XIX wieku. Obecnie hotel "Pałac Piotrawin".
  • plebania

Zobacz też: Piotrawin