Przejdź do zawartości

Rynkówka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne
Konarski (dyskusja | edycje)
Znaczniki: Z urządzenia mobilnego Z wersji mobilnej (przeglądarkowej)
Linia 33: Linia 33:


== Zabytki ==
== Zabytki ==
* neogotycki pałac z końca XIX wieku, wzniesiony został w miejscu dawnego, XIV-wiecznego zamku obronnego krzyżackiego komtura z Gniewu. Budowla zawiera w sobie relikty dawnego zamku, takie jak gotyckie piwnice oraz część parteru, zachował się również układ fos. Pałac otoczony starodrzewem z licznymi pomnikami przyrody (kasztanowce, lipy drobnolistne, sosna wejmutka, graby, buki, platany)<ref>[http://pomorskie.travel/Odkrywaj-Dziedzictwo_kulturowe-Zabytki_architektury-Palace_Dwory_Kompleksy_dworsko_parkowe/1868/Palac_w_Rynkowce Pałac w Rynkówce]</ref>.
* neogotycki pałac z końca XIX wieku, wzniesiony został w miejscu dawnego, XIV-wiecznego zamku obronnego krzyżackiego komtura z Gniewu. Budowla zawiera w sobie relikty dawnego zamku, takie jak gotyckie piwnice oraz część parteru, zachował się również układ fos. Pałac otoczony starodrzewem z licznymi pomnikami przyrody (kasztanowce, lipy drobnolistne, sosna wejmutka, graby, buki, platany)<ref>[http://pomorskie.travel/Odkrywaj-Dziedzictwo_kulturowe-Zabytki_architektury-Palace_Dwory_Kompleksy_dworsko_parkowe/1868/Palac_w_Rynkowce Pałac w Rynkówce]</ref>. Pierwszy zamek w Rynkówce powstał za panowania Krzyżaków.
W połowie XVI wieku, gdy właścicielem majątku w Rynkówce został kasztelan chełmiński [[Jerzy Czapski]], na starych fundamentach pokrzyżackiego zamku zbudował dwór, a przy nim kaplicę. W ołtarzu kaplicy jedną z relikwi była głowa św. Felicjaty umieszczona w srebrnej puszce, a nad ołtarzem wisiał obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Wg legendy "...we snie Matka Boska wyraziła swoje życzenie, by jej obraz został przeniesiony do kościoła w Lalkowach". W 1729 roku, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, w uroczystym orszaku, został przeniesiony przez Czapskich do kościoła w Lalkowach. Po rozbiorach majątek przejęło państwo pruskie. W roku 1809, niemiecki właściciel Rynkówki - Amtmann Nehring, zlikwidował kaplicę.
W latach 80-tych XIX wieku we dworze wybuchł pożar, po którym pozostały tylko fundamenty dworu Czapskich. Właścicielami Rynkówki była w tym okresie rodzina von Plehn, którzy na ruinach dworu wznieśli nowy pałac w stylu neogotyckim.


== Linki zewnętrzne ==
== Linki zewnętrzne ==

Wersja z 21:12, 30 sie 2017

Rynkówka
{{{rodzaj miejscowości}}}
Państwo pomorskie
Powiat

starogardzki

Gmina

Smętowo Graniczne

Liczba ludności (2006)

200

Strefa numeracyjna

(+48) 58

Tablice rejestracyjne

GST

SIMC

0172327

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: pomorskie
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}

Rynkówkawieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, w gminie Smętowo Graniczne.

W latach 1945–1975 miejscowość administracyjnie należała do tzw. dużego województwa gdańskiego, a w latach 1975-1998 do tzw. małego województwa gdańskiego.

Historia

Dawna siedziba rodziny Czapskich herbu Leliwa.

Zabytki

  • neogotycki pałac z końca XIX wieku, wzniesiony został w miejscu dawnego, XIV-wiecznego zamku obronnego krzyżackiego komtura z Gniewu. Budowla zawiera w sobie relikty dawnego zamku, takie jak gotyckie piwnice oraz część parteru, zachował się również układ fos. Pałac otoczony starodrzewem z licznymi pomnikami przyrody (kasztanowce, lipy drobnolistne, sosna wejmutka, graby, buki, platany)[1]. Pierwszy zamek w Rynkówce powstał za panowania Krzyżaków.

W połowie XVI wieku, gdy właścicielem majątku w Rynkówce został kasztelan chełmiński Jerzy Czapski, na starych fundamentach pokrzyżackiego zamku zbudował dwór, a przy nim kaplicę. W ołtarzu kaplicy jedną z relikwi była głowa św. Felicjaty umieszczona w srebrnej puszce, a nad ołtarzem wisiał obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Wg legendy "...we snie Matka Boska wyraziła swoje życzenie, by jej obraz został przeniesiony do kościoła w Lalkowach". W 1729 roku, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, w uroczystym orszaku, został przeniesiony przez Czapskich do kościoła w Lalkowach. Po rozbiorach majątek przejęło państwo pruskie. W roku 1809, niemiecki właściciel Rynkówki - Amtmann Nehring, zlikwidował kaplicę. W latach 80-tych XIX wieku we dworze wybuchł pożar, po którym pozostały tylko fundamenty dworu Czapskich. Właścicielami Rynkówki była w tym okresie rodzina von Plehn, którzy na ruinach dworu wznieśli nowy pałac w stylu neogotyckim.

Linki zewnętrzne

Zobacz też