Przejdź do zawartości

Łanioch: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
zm. mapy
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne, źródła/przypisy
Linia 29: Linia 29:


[[Podział administracyjny Polski (1975–1998)|W latach 1975–1998]] miejscowość należała administracyjnie do [[Województwo olsztyńskie (1975–1998)|województwa olsztyńskiego]].
[[Podział administracyjny Polski (1975–1998)|W latach 1975–1998]] miejscowość należała administracyjnie do [[Województwo olsztyńskie (1975–1998)|województwa olsztyńskiego]].

== Grodzisko Łanioch ==
Gród w Łaniochu (w literaturze również pod nazwami miejscowości Silma i Łanioch, oraz Kamionka) był najdalej wysuniętym na północny wschód słowiańskim punktem osadniczym związanym z rejonem dorzecza Osy i górnej Drwęcy<ref name=":0">{{Cytuj |autor = Uniwersytet Mikołaja Kopernika (Toruń) Instytut Archeologii i Etnografii |tytuł = Studia nad Osadnictwem Średniowiecznym Ziemi Chełmińskiej |data = 1990- |data dostępu = 2019-08-26 |wydawca = Toruń |url = http://kpbc.umk.pl/publication/16524}}</ref>. Jednocześnie byłby to punkt tranzytowy położony na szlaku łączącym ziemię chełmińską z północno-wschodnią Pomezanią. Prawdopodobna wydaje się schronieniowa funkcja grodu, szczególnie na początku XII wieku, gdy bardziej realnym stało się zagrożenie ze strony Prusów. Gród w Łaniochu zniszczony został najpóźniej na początku XIII wieku<ref name=":0" />. Grodzisko położone jest na półwyspie jeziora Silm, oblanym od wschodu, południa i zachodu jego wodami. W tradycji lokalnej obiekt ten znany jest jako Poganek czy Poganka. Obiekt zbudowano na naturalnym piaszczystym wzniesieniu. Od strony jeziora wysokość nasypu wynosi ok. 25 m, a od strony lądu ok. 12 m. Owalny majdan, o wymiarach 36 x 92 m, tworzy nieckę (część centralna jest najbardziej zagłębiona). Wał otaczający majdan sięga 3–6 m ponad poziom wysoczyzny. Fosa znajduje się po północnej stronie grodziska<ref>{{Cytuj |tytuł = Katalog grodzisk Warmii i Mazur |data dostępu = 2019-08-26 |opublikowany = Katalog grodzisk Warmii i Mazur |url = http://grodziska-warmia-mazury.pl/grodziska-zweryfikowane/ |język = pl}}</ref>. Zarówno pod względem form naczyń, jak i orna-mentyki zastosowanej do ozdabiania ścianek, szczególnie liczne analogie do naczyń z grodziska znajdujemy w materiale z grodzisk Ziemi Chełmińskiej<ref>http://grodziska-warmia-mazury.pl/grodziska/kamionka//pdf/sprawozdanie.pdf</ref>.


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==

Wersja z 14:38, 26 sie 2019

Łanioch
{{{rodzaj miejscowości}}}
Państwo warmińsko-mazurskie
Powiat

iławski

Gmina

Iława

Strefa numeracyjna

89

Tablice rejestracyjne

NIL

SIMC

1045810

Położenie na mapie gminy wiejskiej Iława
Mapa konturowa gminy wiejskiej Iława
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie powiatu iławskiego
Mapa konturowa powiatu iławskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}

Łaniochosada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim, w gminie Iława.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego.

Grodzisko Łanioch

Gród w Łaniochu (w literaturze również pod nazwami miejscowości Silma i Łanioch, oraz Kamionka) był najdalej wysuniętym na północny wschód słowiańskim punktem osadniczym związanym z rejonem dorzecza Osy i górnej Drwęcy[1]. Jednocześnie byłby to punkt tranzytowy położony na szlaku łączącym ziemię chełmińską z północno-wschodnią Pomezanią. Prawdopodobna wydaje się schronieniowa funkcja grodu, szczególnie na początku XII wieku, gdy bardziej realnym stało się zagrożenie ze strony Prusów. Gród w Łaniochu zniszczony został najpóźniej na początku XIII wieku[1]. Grodzisko położone jest na półwyspie jeziora Silm, oblanym od wschodu, południa i zachodu jego wodami. W tradycji lokalnej obiekt ten znany jest jako Poganek czy Poganka. Obiekt zbudowano na naturalnym piaszczystym wzniesieniu. Od strony jeziora wysokość nasypu wynosi ok. 25 m, a od strony lądu ok. 12 m. Owalny majdan, o wymiarach 36 x 92 m, tworzy nieckę (część centralna jest najbardziej zagłębiona). Wał otaczający majdan sięga 3–6 m ponad poziom wysoczyzny. Fosa znajduje się po północnej stronie grodziska[2]. Zarówno pod względem form naczyń, jak i orna-mentyki zastosowanej do ozdabiania ścianek, szczególnie liczne analogie do naczyń z grodziska znajdujemy w materiale z grodzisk Ziemi Chełmińskiej[3].

Bibliografia

  1. a b Uniwersytet Mikołaja Kopernika (Toruń) Instytut Archeologii i Etnografii, Studia nad Osadnictwem Średniowiecznym Ziemi Chełmińskiej, Toruń, 1990– [dostęp 2019-08-26].
  2. Katalog grodzisk Warmii i Mazur [online], Katalog grodzisk Warmii i Mazur [dostęp 2019-08-26] (pol.).
  3. http://grodziska-warmia-mazury.pl/grodziska/kamionka//pdf/sprawozdanie.pdf