Stein (piwo): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
drobne merytoryczne
współcześnie
Linia 5: Linia 5:
Następcy Alexandra, Hugo i Emil Stein, prowadzili działalność także w [[Czechosłowacja|Czechosłowacji]]. Dopiero II wojna światowa wstrzymała produkcję piwa, ale powrócono do niej po zakończeniu działań wojennych, już w odmiennych warunkach politycznych.
Następcy Alexandra, Hugo i Emil Stein, prowadzili działalność także w [[Czechosłowacja|Czechosłowacji]]. Dopiero II wojna światowa wstrzymała produkcję piwa, ale powrócono do niej po zakończeniu działań wojennych, już w odmiennych warunkach politycznych.


W [[1848]] browar [[nacjonalizacja|znacjonalizowano]] i przekształcono w ''Západoslovenské pivovary, n.p. Bratislava'' - początkowo w jej skład wchodził m.in. browar w [[Nitra (miasto)|Nitrze]], w [[Hlohovec|Hlohovcu]], ''Meštianský pivovar'' w Bratysławie i 18 magazynów. Do oryginalnej nazwy powrócono po upadku komunizmu. W [[1995]] przekształcony w spółkę S.t.e.i.n. a.s., a obecnie jest prywatną spółką akcyjną.
W [[1848]] browar [[nacjonalizacja|znacjonalizowano]] i przekształcono w ''Západoslovenské pivovary, n.p. Bratislava'' - początkowo w jej skład wchodził m.in. browar w [[Nitra (miasto)|Nitrze]], w [[Hlohovec|Hlohovcu]], ''Meštianský pivovar'' w Bratysławie i 18 magazynów. Do oryginalnej nazwy powrócono po upadku komunizmu. W [[1995]] przekształcony w spółkę S.t.e.i.n. a.s., później był prywatną spółką akcyjną, a obecnie produkcję piwa Stein prowadzi grupa piwowarska [[PMS Přerov]] z siedzibą w miejscowości [[Vyhne]].


== Produkty ==
== Produkty ==
Linia 19: Linia 19:


== Linki zewnętrzne ==
== Linki zewnętrzne ==
* [http://www.stein.sk/ Strona browaru]
* [http://www.stein.sk/ Strona marki]


== Zobacz też ==
== Zobacz też ==

Wersja z 14:21, 20 gru 2010

Stein - marka słowackiego piwa oraz browar, mający w przeszłości swoją siedzibę w Bratysławie, w dzielnicy Nowe Miasto.

Został założony w 1873 przez Alexandra Steina w ówczesnym węgierskim Pozsony. Piwo stało się wkrótce popularne zarówno w Austro-Węgrzech, jak i w Niemczech i Szwajcarii. Już w roku założenia dostało nagrodę w Wiedniu, w 1878 na Wystawie Światowej w Paryżu, rok później w Székesfehérvár, a w 1888 w Brukseli. W budowaniu popularności marki swój udział miała też restauracja, uruchomiona bezpośrednio przy browarze.

Następcy Alexandra, Hugo i Emil Stein, prowadzili działalność także w Czechosłowacji. Dopiero II wojna światowa wstrzymała produkcję piwa, ale powrócono do niej po zakończeniu działań wojennych, już w odmiennych warunkach politycznych.

W 1848 browar znacjonalizowano i przekształcono w Západoslovenské pivovary, n.p. Bratislava - początkowo w jej skład wchodził m.in. browar w Nitrze, w Hlohovcu, Meštianský pivovar w Bratysławie i 18 magazynów. Do oryginalnej nazwy powrócono po upadku komunizmu. W 1995 przekształcony w spółkę S.t.e.i.n. a.s., później był prywatną spółką akcyjną, a obecnie produkcję piwa Stein prowadzi grupa piwowarska PMS Přerov z siedzibą w miejscowości Vyhne.

Produkty

  • Piwa:
    • Stein výčapné svetlé (piwo jasne, 8% ekstraktu, 3,5% obj. alkoholu)
    • Stein konzumné svetlé (piwo jasne, 10% ekstraktu, 3,6% obj. alkoholu)
    • Stein ležak svetlý (piwo jasne typu ale, 12% ekstraktu, 4,5% obj. alkoholu)
    • Grošáak Horden výčapné svetlé (piwo jasne typu ale, 10% ekstraktu, 3,5% obj. alkoholu)
  • Bezalkoholowe:

Linki zewnętrzne

Zobacz też

Szablon:Portal