Kofola

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kofola
Różne wersje Kofoli

Kofola – bezalkoholowy napój gazowany produkowany w Czechach i na Słowacji. Powstał w roku 1960 w Czechosłowacji, gdzie zdobył największą popularność. Kofola nadal jest głównym konkurentem coca-coli oraz pepsi w Czechach i na Słowacji.

Firma Kofola wprowadziła na polski rynek swoje napoje: Jupí, Jupík, Snipp (owocowe i cola). Sama kofola dostępna jest jednak tylko w sklepach czeskich i słowackich.

Od 2004 produkowana jest także Kofola Citrus (o smaku cytrynowym). Od 2007 dostępna jest wersja Kofola Skořicová (z dodatkiem cynamonu). Od 2008 Kofola Bez Cukru. Od 2009 na rynku dostępna jest Kofola o smaku wiśniowym. W 2011 do sprzedaży trafiła Kofola Extra Bylinkova (z ekstraktem z dodatkowych ziół, m.in. mięty pieprzowej), a w 2012 Kofola waniliowa. Na Święta Bożego Narodzenia 2008 wprowadzono limitowaną edycję: Kofola Barborková (smak czereśniowy) Dostępna jest także Kofola Čoko (czekoladowa)

Kofola Holding zawarła w marcu 2007 r. porozumienie z polską firmą Hoop S.A. Miało ono na celu połączenie obu firm, w wyniku którego powstała grupa o łącznych obrotach powyżej 1,2 mld zł, działająca na rynkach: polskim, czeskim, słowackim, węgierskim i rosyjskim.

Linki zewnętrzne[edytuj]