Ireneusz Bogajewicz: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
RewersBot (dyskusja | edycje)
m →‎Życiorys: ujednoznacznienie linku Szkoła, zmiany kosmetyczne
m drobne techniczne
Linia 19: Linia 19:
| www =
| www =
}}
}}
'''Ireneusz Bogajewicz''' (ur. [[3 marca]] [[1921]] w [[Pniewy|Pniewach]]) - polski [[muzyk]], [[wirtuoz]] [[skrzypce|skrzypiec]]. Ojciec [[reżyser]]a, [[Jurek Bogajewicz|Jerzego Bogajewicza]]
'''Ireneusz Bogajewicz''' (ur. [[3 marca]] [[1921]] w [[Pniewy|Pniewach]]) polski [[muzyk]], [[wirtuoz]] [[skrzypce|skrzypiec]]. Ojciec [[reżyser]]a, [[Jurek Bogajewicz|Jerzego Bogajewicza]]


== Życiorys ==
== Życiorys ==

Wersja z 19:00, 10 sie 2011

{{{imię i nazwisko}}}
Odznaczenia
Carrefour des Communautes du Quebec

Ireneusz Bogajewicz (ur. 3 marca 1921 w Pniewach) – polski muzyk, wirtuoz skrzypiec. Ojciec reżysera, Jerzego Bogajewicza

Życiorys

Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Grał na skrzypcach w Orkiestrze Polskiego Radia w Poznaniu i w Poznańskim Kwartecie Smyczkowym. Od 1947 roku był muzykiem Filharmonii w Poznaniu. W 1950 roku założył Kwartet Rytmiczny Polskiego Radia w Poznaniu, z którym prezentował się w cotygodniowych audycjach radiowych na fali ogólnopolskiej.

Od 1956 roku mieszkał na stałe w Warszawie gdzie był członkiem Filharmonii Narodowej i solistą zespołu Warszawskie Smyczki. W 1958 roku wraz z kontrabasistą Zdzisławem Marczyńskim założył jedyny w swoim rodzaju duet: skrzypiec i kontrabasu.

W 1965 roku wyjechał na kontrakt do Kanady. Zamieszkał w Montrealu. Początkowo występował w zespole rosyjskiego klubu Trojka. W latach 1965-1967 był skrzypkiem Montrealskiej Orkiestry Symfonicznej.

W 1967 roku powrócił na kilka lat do Polski i został koncertmistrzem w Operze Narodowej w Warszawie. W 1970 roku wyemigrował do Kanady. W latach 1970-1985 związany z Montrealską Orkiestrą Symfoniczną oraz z Orkiestrą Kameralną McGill w Montrealu.

W Kanadzie założył zespół muzyki historycznej, Kwartet Cygański, z którym odbywał koncerty dydaktyczne w szkołach i na uniwersytetach. Wystąpił jako aktor drugoplanowy w dwóch filmach fabularnych Anna (1987) i Purpurowe skrzypce (1998).

Filmografia

Linki zewnętrzne