Jednoroczny ochotnik: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 23 bajty ,  10 lat temu
m
(drobne redakcyjne)
'''Jednoroczny ochotnik''' (niem. ''Der Einjährig-Freiwilliger'', wcześniej ''der Einjährige'') - w [[Armia Austro-Węgier|armii austro-węgierskiej]], [[Cesarstwo Niemieckie|niemieckiej]] i [[PrusyKrólestwo Prus|pruskiej]] osoba, mająca wykształcenie średnie (matura) lub wyższe, która zgłosiła się samodzielnie do służby wojskowej. Służba trwała jeden rok (tzw. ''Präsenzdienst'') w wybranym przez ochotnika rodzaju broni (w Austrii była to rezerwa oficerska). Służba mogła być przedłużona z inicjatywy ochotnika jak i armii, za zgodą ochotnika. Później, gdy nasiliło się (szczególnie w [[GalicjaKrólestwo Galicji i Lodomerii|Galicji]]) uchylanie od służby wojskowej, zdarzały się przypadki przymusowego wcielania do armii w charakterze jednorocznych ochotników. Podobne rangi posiadały inne armie, w tym Armia Niemiecka.
 
Zgłoszenie się do służby wojskowej w charakterze jednorocznego ochotnika dawało wiele możliwości – między innymi: wybór rodzaju broni, miejsca służby, a także stanowiło szansę szybkiego uzyskania awansu w wojsku, ponieważ roczna służba zakończona była egzaminem na stopień [[podoficer]]ski. Przykładem awansu jednorocznego ochotnika jest kariera w armii Austro-węgierskiej [[Władysław Sikorski|Władysława Sikorskiego]].
Ustawa ta regulowała również uprawnienia jednorocznych ochotników.
 
Jako jednoroczny ochotnik służył w armii austriackiej m.in. [[Jaroslav Hašek]]; w jego szeroko znanej powieści ''[[Przygody dobrego wojaka Szwejka]]'' występuje postać jednorocznego ochotnika Marka, uznawana za [[Alter ego|alter ego]] autora.
 
{{Siły Zbrojne Monarchii Austro-Węgierskiej}}
184 520

edycji

Menu nawigacyjne