Słupia (powiat buski): Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wikizacja
m (Wg BIP UG Pacanów)
(wikizacja)
[[Podział administracyjny Polski 1975-1998|W latach 1975-1998]] miejscowość należała administracyjnie do [[województwo kieleckie|województwa kieleckiego]].
 
Wieś nalezy do parafii p.w. Świętego Marcina w [[Pacanów|Pacanowie]]. Na terenie Słupi znajduje się bar, stacja benzynowa oraz remiza [[OSP]] Słupia. Przez wieś przepływa kanał "Strumień".
 
==Historia==
Wszystko wskazuje na to, że Słupia (wcześniej ''Słup'') była zod dawien dawna siedzibą właścicieli Pacanowa i okolic. ''Słup'' w języku staropolskim oznaczał także gród. [[Jan Długosz]] w ''"Liber beneficiorum"'' podaje, że ''"dziedzicami są Mikołaj Grot i Skubisz herbu [[Rawicz (herb szlachecki)|Rawicz]]..."'' Przez prawie 300 lat tutaj mieli swoją siedzibę Paczanowscy (Pacanowscy) herbu [[Jelita (herb szlachecki)|Jelita]], którzy trzymali się w Słupi i [[Niegosławice|Niegosławicach]] do około roku [[1684]].
 
Inwentarz z [[1738]] roku wyróżnia Słupię Małą i Wielką. Od połowy [[XVIII]] wieku Słupia należała do rodziny Sołtyków. W [[1756]] roku został podpisany dokument przez [[Kajetan Sołtyk|Kajetana Sołtyka]], biskupa krakowskiego, dotyczący własności Słupi.
W 1817 roku Słupia i połowa Pacanowa przeszła na rzecz córki Kantego Sołtyka, Katarzyny Wielogłowskiej i jej męża Aleksandra. W 1827 roku w Słupi było 31 dymów i 268 mieszkańców. Syn Aleksandra Wielogłowskiego, Bolesław brał czynny udział w powstaniu listopadowym. Po roku 1848 dobra Słupia weszły w skład dóbr staszowskich. Dobra Słupia Wielka składały się w 1860 roku z folwarków Niegosławice, Słupia Wielka, Rataje Słupskie.
 
W [[1817]] roku Słupia i połowa Pacanowa przeszła na rzecz córki Kantego Sołtyka, Katarzyny Wielogłowskiej i jej męża Aleksandra. W [[1827]] roku w Słupi było 31 dymówdomów i 268 mieszkańców. Syn Aleksandra Wielogłowskiego, Bolesław brał czynny udział w [[powstanie listopadowe|powstaniu listopadowym]]. Po roku [[1848]] dobra Słupia weszły w skład dóbr staszowskich. Dobra Słupia Wielka składały się w [[1860]] roku z folwarków Niegosławice, Słupia Wielka, Rataje Słupskie.
W 1885 roku w majątku istniały już wówczas młyn wodny i cegielnia. Po ślubie ks. Macieja Radziwiłła z hrabianką Krystyną Dembińską ruszyła budowa pałacu w Słupi. Zbudowano młyn elektryczny. Pałac był w posiadaniu rodziny Radziwiłłów do wiosny 1945 roku. W czasie wojny rezydowało tu kilkanaście osób, między innymi rodziny Radziwiłłów z Rytwian i Sichowa. Obecnie w pałacu ma swoją siedzibę Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez S.S. Albertynki.
 
W [[1885]] roku w majątku istniały już wówczas młyn wodny i cegielnia. Po ślubie ks. Macieja Radziwiłła z hrabianką Krystyną Dembińską ruszyła budowa pałacu w Słupi. Zbudowano młyn elektryczny. Pałac był w posiadaniu rodziny Radziwiłłów do wiosny [[1945]] roku. W czasie wojny rezydowało tu kilkanaście osób, między innymi rodziny Radziwiłłów z [[Rytwiany|Rytwian]] i Sichowa. Obecnie w pałacu ma swoją siedzibę Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez S.S. Albertynki.
==Źródła==
*[http://www.pacanow.pl/new_www/pa_online/tradycja/index.html Strona gminy Pacanów]
 
==Bibliografia==
----
*[http://www.pacanow.pl/new_www/pa_online/tradycja/index.html Strona gminy Pacanów]
Dodatkowe informacje:
Wieś nalezy do parafii p.w. Świętego Marcina w Pacanowie
Na terenie wsi znajduje się bar, stacja benzynowa oraz remiza OSP Słupia.
 
==Zobacz też==
12 307

edycji

Menu nawigacyjne