Allegro (przedsiębiorstwo): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
aktualizacja danych o zasięgu
drobne merytoryczne
Linia 37: Linia 37:
Spółka powstała w wyniku przyłączenia do swoich struktur podmiotów zależnych<ref>Połączenie nastąpiło poprzez przeniesienie majątku podmiotów przejmowanych na spółkę Grupa Allegro Sp. z. o.o.</ref>: QXL Poland, OtoMoto, [[Ceneo.pl|Ceneo]], [[Bankier.pl|Bankier]] i [[mojeauto.pl|Internet Service]] dnia 26 stycznia 2011<ref>{{Cytuj stronę | url = http://www.otowakacje.pl/nowosci/zakonczenie-procesu-laczenia-spolek-w-grupie-allegro-id2189 | tytuł = Zakończenie procesu łączenia spółek w Grupie Allegro | opublikowany = Otowakacje.pl | archiwum = http://archive.is/FCK4}}</ref>. Po połączeniu stała się największym pod względem przychodów z działalności w sieci przedsiębiorstwem w [[Polska|Polsce]]<ref>[http://www.internetstandard.pl/news/359697/Internet.Standard.prezentuje.raport.Internet.2k10.html Raport Internet 2k10], Internet Standard.</ref>. Obecnie do Allegro.pl nie należą już serwisy [[Bankier.pl]] i [[mojeauto.pl]] (Internet Service).
Spółka powstała w wyniku przyłączenia do swoich struktur podmiotów zależnych<ref>Połączenie nastąpiło poprzez przeniesienie majątku podmiotów przejmowanych na spółkę Grupa Allegro Sp. z. o.o.</ref>: QXL Poland, OtoMoto, [[Ceneo.pl|Ceneo]], [[Bankier.pl|Bankier]] i [[mojeauto.pl|Internet Service]] dnia 26 stycznia 2011<ref>{{Cytuj stronę | url = http://www.otowakacje.pl/nowosci/zakonczenie-procesu-laczenia-spolek-w-grupie-allegro-id2189 | tytuł = Zakończenie procesu łączenia spółek w Grupie Allegro | opublikowany = Otowakacje.pl | archiwum = http://archive.is/FCK4}}</ref>. Po połączeniu stała się największym pod względem przychodów z działalności w sieci przedsiębiorstwem w [[Polska|Polsce]]<ref>[http://www.internetstandard.pl/news/359697/Internet.Standard.prezentuje.raport.Internet.2k10.html Raport Internet 2k10], Internet Standard.</ref>. Obecnie do Allegro.pl nie należą już serwisy [[Bankier.pl]] i [[mojeauto.pl]] (Internet Service).


Sam serwis allegro.pl dociera ze swoją ofertą do 65.1% polskich internautów. Według danych PBI/Gemius z sierpnia 2020 roku serwis ten odwiedza ponad 17.61 mln użytkowników miesięcznie<ref>{{Cytuj |autor=Tomasz Wojtas |tytuł=Allegro dominuje w e-commerce. Mocno w górę e-sklepy Leroy Merlin, RTV Euro AGD i Media Expert|data dostępu=2020-09-11 |url= https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/allegro-dominuje-mocno-w-gore-e-sklepy-leroy-merlin-rtv-euro-agd-i-media-expert-top10-serwisow-e-commerce |język=pl}}</ref>.
Sam serwis allegro.pl dociera ze swoją ofertą do 65.1% polskich internautów. Według danych PBI/Gemius z sierpnia 2020 roku serwis ten odwiedza 17.61 mln użytkowników miesięcznie<ref>{{Cytuj |autor=Tomasz Wojtas |tytuł=Allegro dominuje w e-commerce. Mocno w górę e-sklepy Leroy Merlin, RTV Euro AGD i Media Expert|data dostępu=2020-09-11 |url= https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/allegro-dominuje-mocno-w-gore-e-sklepy-leroy-merlin-rtv-euro-agd-i-media-expert-top10-serwisow-e-commerce |język=pl}}</ref>.


== Historia ==
== Historia ==

Wersja z 21:59, 11 wrz 2020

Allegro.pl
Ilustracja
Państwo

 Polska

Siedziba

Poznań

Adres

ul. Grunwaldzka 182, 60-166 Poznań

Data założenia

1999

Forma prawna

spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Prezes

Francois Nuyts

Udziałowcy

Cinven, Permira, Mid Europa Partners

Nr KRS

0000268796

Dane finansowe
Kapitał zakładowy

33 474 500 PLN

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Allegro.pl”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Allegro.pl”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Allegro.pl”
Ziemia52°23′29,7″N 16°51′28,8″E/52,391583 16,858000
Pixel – siedziba spółki

Allegro.pl Sp. z o.o. (dawniej Grupa Allegro) – polska spółka z branży e-commerce z siedzibą w Poznaniu, prowadząca serwis allegro.pl. Była częścią południowoafrykańskiego koncernu mediowego Naspers[1]. Od października 2016 należy do funduszy Cinven, Permira i Mid Europa[2][3].

Spółka powstała w wyniku przyłączenia do swoich struktur podmiotów zależnych[4]: QXL Poland, OtoMoto, Ceneo, Bankier i Internet Service dnia 26 stycznia 2011[5]. Po połączeniu stała się największym pod względem przychodów z działalności w sieci przedsiębiorstwem w Polsce[6]. Obecnie do Allegro.pl nie należą już serwisy Bankier.pl i mojeauto.pl (Internet Service).

Sam serwis allegro.pl dociera ze swoją ofertą do 65.1% polskich internautów. Według danych PBI/Gemius z sierpnia 2020 roku serwis ten odwiedza 17.61 mln użytkowników miesięcznie[7].

Historia

Allegro powstało w związku z sukcesem amerykańskiego serwisu aukcyjnego eBay, który był inspiracją dla założycieli[8]. Zostało założone 10 grudnia 1999 roku przez poznańską spółkę Surf Stop Shop sp. z o.o. Pierwszą wersję oryginalnego oprogramowania serwisu stworzył programista Tomasz Dudziak, który był też pomysłodawcą nazwy – Allegro. Wzorem funkcjonalności dla portalu był niemiecki portal www.olando.de[8]. Pierwsza informacja prasowa o starcie serwisu ukazała się 13 grudnia 1999 roku w magazynie komputerowym Chip i tę datę przyjmuje się za oficjalny start platformy[9].

W marcu 2000 serwis został przejęty przez QXL.com PLC za sumę 75 tys. USD i tym samym stał się polskim oddziałem tej brytyjskiej firmy specjalizującej się w budowie serwisów aukcyjnych[10]. Na skutek działań finansowych (podniesienie kapitału zakładowego) władzę w spółce QXL Poland przejęła firma NIAA, co spowodowało roszczenia QXL Ricardo.

Jednakże na mocy podpisanego 29 czerwca 2006 porozumienia dotychczasowi właściciele 92% spornych akcji QXL Poland objęli 18% akcji nowej emisji QXL ricardo plc. Jednocześnie strony zobowiązały się zakończyć ugodą wszelkie cywilne postępowania sądowe. Obecne kierownictwo spółki w dalszym ciągu zarządza firmą QXL Poland. Zmiany nie wpłynęły na funkcjonowanie serwisu. Duży sukces komercyjny serwisu aukcyjnego umożliwił właścicielom przejmowanie mniejszych, aczkolwiek rozwojowych serwisów z branży e-commerce (Ceneo, OtoMoto) oraz otwieranie kolejnych własnych stron.

W marcu 2008 r. koncern mediowy Naspers złożył ofertę kupna notowanej na londyńskiej giełdzie akcji spółki Tradus[11]. Oferowana cena to 18 £ za akcję, co daje łączną sumę 946 mln £[12].

W czerwcu 2009 roku koncern Naspers poprzez spółkę MIH Allegro B.V. wezwał do sprzedaży 100% akcji notowanej na warszawskiej giełdzie spółki Bankier.pl S.A. właściciela między innymi portali Bankier.pl i mojeauto.pl[13]. Po przejęciu wszystkich akcji spółka została wycofana z giełdy. Była notowana na GPW do 25 maja 2010[14].

Od 26 stycznia 2011 roku spółki QXL Poland, OtoMoto, Ceneo, Bankier i Internet Service stanowiły jedną spółkę o nazwie Grupa Allegro. Właścicielem połączonej grupy nadal pozostaje MIH Allegro B.V. (Naspers).

17 października 2012 grupa poinformowała o wchłonięciu portalu społecznościowego wykop.pl[15], który po ponad 2 latach, w dniu 4 lutego 2015 został sprzedany pierwotnemu właścicielowi – spółce Garvest B.V[potrzebny przypis].

W listopadzie 2013 serwis mojeauto.pl (Internet Service) został włączony do serwisów firmy Motor-Presse Polska Sp. z o.o.[16]

13 stycznia 2015 grupa sprzedała portal Bankier.pl oraz wszystkie powiązane serwisy finansowo-podatkowe wydawcy dziennika „Puls Biznesu”[potrzebny przypis].

14 października 2016 Grupa Allegro i jej ówczesne serwisy polskojęzyczne allegro.pl i Ceneo zostały sprzedane przez Naspers. Nowym właścicielem stało się konsorcjum funduszy inwerstycyjnych Cinven, Permira i Mid Europa Partners[2][3]. Pozostałe serwisy pozostały w rękach koncernu Naspers.

Z dniem 2 listopada 2017, nazwa Grupa Allegro sp. z o.o. została przemianowana na Allegro.pl sp. z o.o. tym samym stanowiąc finalny krok podziału grupy po przejęciu przez nowych właścicieli.

Siedziba

Biurowiec PGK w Poznaniu, w którym do stycznia 2013 znajdowała się siedziba Grupy Allegro

Pierwszą siedzibą spółki była piwnica w hurtowni sprzętu komputerowego prowadzonej przez założycieli portalu. Wiosną 2000 roku spółka przeprowadziła się do biurowca przy ulicy Dąbrowskiego 75[17][18]. Kolejna zmiana siedziby serwisu nastąpiła w lutym 2003, były to tyły biurowca Wiepofamy przy ul. Szczepanowskiego 15A[17]. W tym czasie zespół pracowników serwisu liczył ok. 60 osób[17]. W wyniku rozwoju serwisu w 2004 roku, konieczna była zmiana siedziby którą stał się zespół budynków PGK przy ul. Marcelińskiej 90. W związku z szybkim rozwojem działalności grupy 10 kwietnia 2011 roku na zlecenie holenderskiego funduszu Garvest Real Estate giełdowa spółka Budimex rozpoczęła przy ulicy Grunwaldzkiej[19] budowę nowej siedziby dla Grupy Allegro. Zaprojektowany przez warszawską pracownię architektoniczną JEMS ekologiczny biurowiec o nazwie Pixel jest pierwszym z pięciu budynków dużego zespołu biurowego Klaster Grunwaldzka[20]. Budowa pierwszego biurowca zakończyła się w styczniu 2013 roku[21].

Działalność Allegro.pl

Serwisy polskojęzyczne

Serwisy polskojęzyczne – sprzedane lub zawieszone

  • Emag.pl dawniej Agito.pl
  • AllePrezenty (dawniej właściciel Ceneo)
  • AlleWakacje (dawniej właściciel otoMoto)
  • Bankier.pl (obecnie właścicielem jest Bonnier Business Polska)
  • BuyVip (właściciel BuyVIP (Polska))
  • Citeam.pl (serwis zakończył działalność 18 marca 2014)
  • Cokupic.pl (dawniej właściciel QXL Poland)
  • iStore (dawniej właściciel QXL Poland, obecnie DreamCommerce S.A.)
  • lokalo.pl (serwis zakończył działalność 17 czerwca 2013)
  • Markafoni (dawniej BuyVip, właściciel BuyVIP (Polska), obecnie VIP Retail sp. z o.o.)
  • mojeauto.pl (obecnie właściciel Motor-Presse Polska)
  • Oferia (obecnie właściciel Leroy Merlin Polska)
  • PayU (dawniej właściciel PayU (spółka); pod marką PayU działają obecnie także dawne serwisy PayGSM i Platnosci.pl)
  • Pit.pl (obecnie właścicielem jest Bonnier Business Polska)
  • prnews.pl (obecnie właścicielem jest Bonnier Business Polska)
  • sendit.pl
  • stendi.pl
  • Vat.pl (obecnie właścicielem jest Bonnier Business Polska)

Zagraniczne porównywarki cen dawnej Grupy Allegro – sprzedane lub zawieszone

Zagraniczne serwisy dawnej Grupy Allegro – sprzedane lub zawieszone


Przypisy

  1. Wyborcza.biz: Fuzja w sieci. Allegro, Gadu-Gadu i Nasza-klasa.pl pod jednym dachem.
  2. a b Grupa Allegro sprzedana za 3,25 mld dolarów. PClab.pl, 2016-10-14.
  3. a b Cinven, Permira and Mid Europa to acquire Allegro. permira.com, 2016-10-14.
  4. Połączenie nastąpiło poprzez przeniesienie majątku podmiotów przejmowanych na spółkę Grupa Allegro Sp. z. o.o.
  5. Zakończenie procesu łączenia spółek w Grupie Allegro. Otowakacje.pl. [zarchiwizowane z tego adresu].
  6. Raport Internet 2k10, Internet Standard.
  7. Tomasz Wojtas, Allegro dominuje w e-commerce. Mocno w górę e-sklepy Leroy Merlin, RTV Euro AGD i Media Expert [online] [dostęp 2020-09-11] (pol.).
  8. a b Bakker o Allegro.pl: Cel był jasny. W e-commerce mógł być tylko jeden gracz. Polska Times.
  9. Allegro już jest. Chip.pl, 1999-12-13. [zarchiwizowane z tego adresu (2003-03-17)].
  10. Allegro zostanie zintegrowane z serwisami QXL.com. 2000-08-21. [zarchiwizowane z tego adresu (2003-03-17)].
  11. QXL Ricardo zmieniło nazwę spółki w listopadzie 2007 roku.
  12. Allegro sprzedane za 2 mld dolarów.
  13. Spółka z grupy Naspers ogłosiła wezwanie na akcje Bankier.pl, po cenie 8,70 zł za akcję.
  14. Bankier.pl SA wykluczenie z obrotu giełdowego na Głównym Rynku GPW akcji spółki > Komunikaty ze spółek > Giełda [online], Money.pl, 28 listopada 2011 [zarchiwizowane z adresu 2011-11-28].
  15. wyborcza.biz: Wykop.pl w grupie razem z Allegro.pl.
  16. Informacje o firmie, mojeauto.pl, dostęp 2016-05-29.
  17. a b c Sto lat, sto lat!!! A dla kogo? Dla Was i dla nas. blog.allegro.pl. [dostęp 2007-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-12-13)].
  18. QXL Polska – informacje o firmie – Allegro [online], www.allegro.pl [dostęp 2017-11-15] [zarchiwizowane z adresu 2000-10-05].
  19. Budimex Raport Bieżący Link.
  20. Allegro wybuduje biurowiec z trawą na dachu, Gazeta Wyborcza Link.
  21. Poznań: Allegro przeprowadza się do Pixela.
  22. Allegro wkracza do Niemiec – mają na tym skorzystać nasi sprzedawcy. antyweb.pl, 2016-10-17. [dostęp 2016-06-02].
  23. Allegro miało serwis aukcyjny w Rosji. Miało. antyweb.pl, 2015-07-09. [dostęp 2016-10-17].

Linki zewnętrzne