Piątek: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
MerlIwBot (dyskusja | edycje)
m Robot dodał lez:Жумя
Linia 104: Linia 104:
[[lad:Viernes]]
[[lad:Viernes]]
[[lbe:Нюжмар (ххюлчинмур гьант)]]
[[lbe:Нюжмар (ххюлчинмур гьант)]]
[[lez:Жумя]]
[[la:Dies Veneris]]
[[la:Dies Veneris]]
[[lv:Piektdiena]]
[[lv:Piektdiena]]

Wersja z 18:24, 28 mar 2012

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Jerozolimie, w piątek wg tradycji chrześcijanskiej miał umrzeć Jezus Chrystus

Piątek – piąty dzień tygodnia. W kulturze zachodniej w piątek wieczorem rozpoczyna się weekend.

W tradycji biblijnejchrześcijańskiej i żydowskiej, gdzie za pierwszy dzień tygodnia uznawana jest niedziela, piątek jest dniem szóstym. Dla chrześcijan jest dniem śmierci Jezusa Chrystusa, w niektórych wyznaniach obowiązuje z tego powodu post. Piątek jest świętym dniem dla wyznawców islamu.

Polska nazwa, wspólna z innymi językami słowiańskimi, pochodzi od liczby pięć; por. czes. pátek, ros. пятница (piatnica), chorw. petak. Podobnie w językach bałtyckich: lit. penktadienis < penkta ‛piąta’ + diena ‛dzień’.

Od liczby sześć pochodzi port. sexta-feira. Gr. παρασκευή (paraskevi) ‛przygotowanie’ również nawiązuje do tradycji biblijnej, w której piątek był dniem przygotowania do Paschy, która wypadała w sobotę.

Łacińska nazwa dies Veneris ‛dzień Wenus’ wpłynęła na nazewnictwo innych języków europejskich, np. hiszp. viernes, wł. venerdì; w językach germańskich jest to dzień Frigg względnie Freinordyckiej odpowiedniczki Wenus: np. ang. Friday, niem. Freitag, w językach norweskim, duńskim, szwedzkim fredag, w niderlandzkim vrijdag.

Zobacz też