Frigg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Frigg
bogini małżeństwa, opiekunka rodziny, ogniska domowego, bóstwo deszczu
Ilustracja
Frigg przędąca obłoki, John Charles Dollman (1851-1934)
Występowanie

mitologia nordycka

Frigg i Fulla

Friggbogini nordycka z rodu Azów. Według poematu Lokasenna córka starszego bóstwa Fjørgyn, według innych źródeł olbrzymki Jörð i Odyna, macocha Thora. Frigg była małżonką Odyna, boginią małżeństwa, opiekunką rodziny, ogniska domowego i bóstwem deszczu.

Według mitów tkała ona wraz ze swymi służkami chmury w swym Morskim Dworze – Fensalier. Zajmowała miejsce obok męża, mogła nawet zasiadać na jego tronie Hliðskjálf. Znała przeznaczenie, a jednak nie mogła go odwrócić – tak stało się w przypadku Baldura, gdy prosząc każde stworzenie o nieczynienie krzywdy swemu synowi zapomniała o jemiole. Frigg miała zapłakać dwa razy w historii świata: pierwszy raz – gdy zginął Baldur, drugi – gdy nastanie koniec świata i zginie Odyn. Usługuje jej Fulla, uważana czasem za jej siostrę.

Wyobrażano ją jako kobietę spowitą w chmury, lecącą na miotle, co być może dało początek późniejszym wyobrażeniom o czarownicach.

Ze względu na podobieństwo imion, kompetencji i związki z Odynem Frigg (z rodu Asów) mylona była z Freją (z rodu Wanów), siostrą Frejra, córką Niorda. (źródło "Heroje Północy" Jerzy Ros)

Frigg poświęcono piąty dzień tygodnia[1] (ang. Friday, niem. Freitag, w językach norweskim, duńskim, szwedzkim fredag, w niderlandzkim vrijdag). Atrybutem Frigg była brzoza[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michał Sachnowski, Dominika Syrowatko, Maria Zawisza, Szkolny przewodnik po mitologii, Warszawa: Philip Wilson, 2006, ISBN 83-7236-176-2, OCLC 749776254.
  2. Marek Żukow-Karczewski, Brzoza – drzewo pospolite?, "AURA", nr 9/1993