DTP: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
mNie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
{{Inne znaczenia|DTP jako przygotowanie do druku|[[DTP (szczepionka)]]}}
{{Inne znaczenia|DTP jako przygotowanie do druku|[[DTP (szczepionka)]]}}
'''DTP''' ([[język angielski|ang.]]<!-- bez linku --> '''''d'''esk'''t'''op '''p'''ublishing'' – publikowanie zza biurka) – termin oznaczający pierwotnie ogół czynności związanych z przygotowaniem na [[komputer]]ze materiałów, które będą później powielone metodami [[poligrafia|poligraficznymi]]. Krócej mówiąc, termin ten oznacza ''komputerowe przygotowanie do [[druk]]u''<ref group="uwaga">Poprawne określenie to ''przygotowanie '''do''' druku'', natomiast samo wyrażenie ''przygotowanie druku'' jest nieprecyzyjne i, w konsekwencji, mylące.</ref>. W tym znaczeniu termin ten dotyczy nie tylko fazy projektowej, czyli tworzenia w programach komputerowych obrazu (oraz kształtu) stron publikacji, ale także zarządzania pracą grupową, a nawet odnosi się do komputerowego sterowania urządzeniami wykorzystywanymi w tym procesie, a więc np. [[naświetlarka]]mi czy [[maszyna drukarska|maszynami drukarskimi]].
'''DTP''' ([[język angielski|ang.]]<!-- bez linku --> '''''d'''esk'''t'''op '''p'''ublishing'' – publikowanie zza biurka) – termin oznaczający pierwotnie ogół czynności związanych z przygotowaniem na [[komputer]]ze materiałów, które będą później powielone metodami [[poligrafia|poligraficznymi]]. Krócej mówiąc, termin ten oznacza ''komputerowe przygotowanie publikacji do [[druk]]u''<ref group="uwaga">Poprawne określenie to ''przygotowanie '''do''' druku'', natomiast samo wyrażenie ''przygotowanie druku'' jest nieprecyzyjne i, w konsekwencji, mylące.</ref>. W tym znaczeniu termin ten dotyczy nie tylko fazy projektowej, czyli tworzenia w programach komputerowych obrazu (oraz kształtu) stron publikacji, ale także zarządzania pracą grupową, a nawet odnosi się do komputerowego sterowania urządzeniami wykorzystywanymi w tym procesie, a więc np. [[naświetlarka]]mi czy [[maszyna drukarska|maszynami drukarskimi]].


Dawniej ''przygotowanie do druku'' nazywano ''przygotowalnią'' lub ''procesami przygotowawczymi'' (kierunek w szkole poligraficznej nosi tę nazwę do dziś) i zasadniczo obejmowało [[skład ręczny]] (wykonywany w [[zecerstwo|zecerni]]) i montaż (w [[montażownia|montażowni]]), zakończony przygotowaniem materiałów dla drukarni w [[naświetlarnia|naświetlarni]].
Dawniej ''przygotowanie do druku'' nazywano ''przygotowalnią'' lub ''procesami przygotowawczymi'' (kierunek w szkole poligraficznej nosi tę nazwę do dziś) i zasadniczo obejmowało [[skład ręczny]] (wykonywany w [[zecerstwo|zecerni]]) i montaż (w [[montażownia|montażowni]]), zakończony przygotowaniem materiałów dla drukarni w [[naświetlarnia|naświetlarni]].

Wersja z 21:59, 6 paź 2021

DTP (ang. desktop publishing – publikowanie zza biurka) – termin oznaczający pierwotnie ogół czynności związanych z przygotowaniem na komputerze materiałów, które będą później powielone metodami poligraficznymi. Krócej mówiąc, termin ten oznacza komputerowe przygotowanie publikacji do druku[a]. W tym znaczeniu termin ten dotyczy nie tylko fazy projektowej, czyli tworzenia w programach komputerowych obrazu (oraz kształtu) stron publikacji, ale także zarządzania pracą grupową, a nawet odnosi się do komputerowego sterowania urządzeniami wykorzystywanymi w tym procesie, a więc np. naświetlarkami czy maszynami drukarskimi.

Dawniej przygotowanie do druku nazywano przygotowalnią lub procesami przygotowawczymi (kierunek w szkole poligraficznej nosi tę nazwę do dziś) i zasadniczo obejmowało skład ręczny (wykonywany w zecerni) i montaż (w montażowni), zakończony przygotowaniem materiałów dla drukarni w naświetlarni.

Z czasem pojęcie DTP zaczęło odnosić się także do przygotowywania dokumentów do publikacji w postaci elektronicznej (cyfrowej). Proces DTP rozpoczyna się wprowadzeniem do komputera tekstu i obrazu. Poszczególne elementy graficzne podlegają następnie indywidualnej obróbce, a na tekst jest nanoszona korekta. Następnie odbywa się zasadnicza część procesu, czyli ułożenie stron publikacji z tych wszystkich elementów gotowego projektu, łącznie z naniesieniem informacji dla drukarza i introligatora. Na tym etapie pracy można również umieścić informacje o obrazie całej składki (patrz: impozycja). Czynność końcowa to zapisanie danych komputerowych w postaci pliku postscriptowego lub (coraz częściej) pliku PDF. W ramach DTP można również zarządzać przepływem prac w drukarni oraz sterować urządzeniami przygotowalni poligraficznej, jak i samej drukarni.

Istotne jest, że DTP zajmuje się nie tylko samym obrazem, ale także kształtem podłoża, tak więc termin ten dotyczy także projektowania np. niezadrukowanych opakowań i innych form wykrawanych z papieru, kartonu czy też np. kształtów wycinanych z folii samoprzylepnej.

Zobacz też

  • Scribuswolny i darmowy program DTP
  • QuarkXpress – płatny program DTP
  • InDesign – płatny program DTP (składnik pakietu Adobe)
  • FrameMaker – płatny program DTP do tworzenia publikacji i zarządzania treścią
  • LaTeX – oprogramowanie do zautomatyzowanego składu tekstu, głównie publikacji naukowych

Uwagi

  1. Poprawne określenie to przygotowanie do druku, natomiast samo wyrażenie przygotowanie druku jest nieprecyzyjne i, w konsekwencji, mylące.