Stan Sakai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stan Sakai
Ilustracja
Stan Sakai (2006)
Data urodzenia 25 maja 1953
Dziedzina sztuki komiks
Ważne dzieła

Usagi Yojimbo

Nagrody

Nagroda Eisnera

Strona internetowa

Stan Sakai (jap. スタン坂井 Sutan Sakai, ur. 25 maja 1953) – Amerykanin pochodzenia japońskiego, twórca komiksów (m.in. Usagi Yojimbo), laureat Nagrody Eisnera.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Kioto. Dorastał na Hawajach, gdzie studiował sztuki piękne na Uniwersytecie Hawajskim. Później ukończył Szkołę Sztuki i Wzornictwa w Pasadenie, w Kalifornii, gdzie obecnie mieszka wraz z żoną Sharon.

Karierę rozpoczął od uzupełniania tekstów w komiksach o Groo Wędrowcy Sergio Aragonésa i Marka Evaniera. Sławę przyniósł mu cykl komiksów Usagi Yojimbo, epicka saga o Miyamoto Usagim, króliku-samuraju, której akcja toczy się w siedemnastowiecznej Japonii. Pierwsze odcinki serii wydano w 1984 roku, zaś do dnia dzisiejszego powstało 28 tomów (wszystkie przetłumaczono na język polski). Stan Sakai swoje komiksy tworzy samodzielnie (wyjątkiem są wydania okolicznościowe niektórych tomów, pokolorowane przez Toma Lutha, a także gościnny udział Sergio Aragonésa, który był autorem scenariusza opowiadania "Duch generała" w tomie 7. "Gen" oraz autorem obrysu tuszem w rozdziale "Powrót na równinę Adachi", w tomie 11. "Pory roku"). Ulubionym filmem Stana Sakai jest Satomi Hakkenden z 1959 roku.