Uniwersytet Hawajski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uniwersytet Hawajski
University of Hawai’i
Ilustracja
Dewiza Ma luna aʻe o nā lāhui a pau ke ola ke kanaka
Data założenia 1907
Państwo  Stany Zjednoczone
Adres Honolulu
Liczba studentów ok. 50 000
Rektor David McClain
Strona internetowa

Uniwersytet Hawajski – ogólna nazwa państwowego, koedukacyjnego systemu college’ów i uniwersytetów, które prowadzą studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie i podoktorskie. W jego skład wchodzą trzy uniwersytety, siedem college’ów, kilka centrów badawczych i uniwersyteckich. Wszystkie szkoły Uniwersytetu Hawajskiego znajdują się na Hawajach i są akredytowane przez Western Association of Schools and Colleges (Zachodnie Stowarzyszenie Szkół i College’ów w USA).

Szkoły[edytuj | edytuj kod]

Szkoły uniwersyteckie nie znajdują się tylko na jednej wyspie, lecz są rozsiane po całych Hawajach. Najstarszą a zarazem najważniejszą instytucją całego systemu jest Uniwersytet Hawajski w Mānoa, który założony został jako college. Jest bardzo uznawany i szanowany za swój program studiów, kształci m.in. na takich kierunkach jak: językoznawstwo, medycyna, prawo czy język i literatura wschodnioazjatycka. Drugą co do wielkości instytucją jest Uniwersytet Hawajski w Hilo na Dużej Wyspie. Uczy się w nim ok. 3000 studentów. Najmniejszy z uniwersytetów znajduje się na zachodzie wyspy Oʻahu w Pearl City i służy głównie tym studentom, którzy mieszkają w zachodnich i centralnych przedmieściach Honolulu. Uniwersytet Hawajski posiada też siedem college’ów, z których cztery znajdują się na wyspie Oʻahu, a pozostałe na Maui, Kauaʻi i Hawaiʻi. Szkoły te utworzono po to, by większa liczba mieszkańców mogła się kształcić i by uczniowie mieli zapewnione łatwe „przejście” ze szkoły średniej do college’u. Uniwersyteckie centra edukacji znajdują się w wielu odległych miejscach Hawajów, przez co społeczność wiejska może się też uczyć na odległość.

Uniwersytecka pieczęć[edytuj | edytuj kod]

Środek pieczęci zajmuje kołowa mapa Pacyfiku, w której centrum znajduje się pochodnia i książka zatytułowana „Mālamalama” („Światło wiedzy”). Pod nimi widnieje rok założenia uniwersytetu. Mapę otacza napis w języku hawajskim „Ua mau ke ea o ka ʻāina i ka pono” („Życie ziemskie jest uwiecznione w prawość”.) Uniwersyteckie motto, „Ma luna aʻe o nā lāhui a pau ke ola o ke kanaka” („Ponad wszystkimi narodami jest ludzkością”) napisane w języku hawajskim i angielskim znajduje się na Bramie Założycieli na Uniwersytecie Hawajskim w Mānoa.

Statystyki[edytuj | edytuj kod]

W całym zespole szkół Uniwersytetu Hawajskiego uczy się w przybliżeniu 50 000 studentów, z których 44 122 to studenci pierwszego stopnia. Średnio 42% z nich to mężczyźni a 58% to kobiety. Pod względem etnicznym przeważają biali (20%) i Japończycy (20%), następnie są Filipińczycy (15%) i Hawajczycy (13%), pozostałe 32% to studenci innych nacji. 89% wszystkich profesorów mieszka na Hawajach a 6% pochodzi z kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. Uniwersytet oferuje w sumie 616 specjalizacji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]