Uniwersytet Hawajski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Uniwersytet Hawajski
University of Hawai’i
Ilustracja
Dewiza

Ma luna aʻe o nā lāhui a pau ke ola ke kanaka

Data założenia

1907

Typ

uniwersytet publiczny

Państwo

 Stany Zjednoczone

Adres

Honolulu

Liczba studentów

około 50 000

Rektor

David Lassner

Członkostwo

WASC, ASAIHL

Strona internetowa

Uniwersytet Hawajski, Uniwersytet Hawajów – zespół uczelni publicznych na Hawajach, prowadzących studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie i podoktorskie. W jego skład wchodzą trzy uniwersytety, siedem kolegiów, trzy ośrodki uniwersyteckie, cztery ośrodki edukacyjne i kilka jednostek badawczych.

Placówki[edytuj | edytuj kod]

Szkoły uniwersyteckie są rozsiane na sześciu wyspach Hawajów. Najstarszą, a zarazem najważniejszą, instytucją całego systemu jest Uniwersytet Hawajski w Mānoa (dzielnicy Honolulu), który został założony jako kolegium. Oferuje studia w zakresie językoznawstwa, medycyny, prawa, literatury wschodnioazjatyckiej. Drugą co do wielkości instytucją jest Uniwersytet Hawajski w Hilo (na Dużej Wyspie). Kształci się na nim około 3000 studentów. Najmniejszy z uniwersytetów znajduje się na południowym zachodzie wyspy Oʻahu, w Kapolei. Cztery kolegia znajdują się na Oʻahu, a pozostałe na Maui, Kauaʻi i Hawaiʻi. Uniwersyteckie ośrodki edukacyjne znajdują się w wielu odległych miejscach Hawajów, dzięki czemu społeczność wiejska może się uczyć na odległość.

Statystyki[edytuj | edytuj kod]

W całym zespole Uniwersytetu Hawajskiego kształci się w przybliżeniu 50 000 studentów, z których około 44 000 na studiach licencjackich. Średnio 42% z nich to mężczyźni a 58% to kobiety. Pod względem etnicznym przeważają biali (20%) i Japończycy (20%), następnie są Filipińczycy (15%) i Hawajczycy (13%); pozostałe 32% to studenci innych narodowości. 89% wykładowców mieszka na Hawajach, a 6% pochodzi z kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. Uniwersytet oferuje w sumie 616 specjalizacji.

Pieczęć i motto[edytuj | edytuj kod]

Środek uniwersyteckiej pieczęci zajmuje stylizowana mapa Pacyfiku, w której centrum znajduje się pochodnia i książka zatytułowana „Mālamalama” („Światło wiedzy”). Pod nimi widnieje rok założenia uniwersytetu. Od dołu mapę otacza napis w języku hawajskim, będący mottem Hawajów, Ua mau ke ea o ka ʻāina i ka pono (Suwerenność kraju jest uwieczniona w prawości).

Uniwersyteckie motto, „Ma luna aʻe o nā lāhui a pau ke ola o ke kanaka” (Ponad wszystkimi narodami jest człowieczeństwo), napisane w języku hawajskim i angielskim, jest umieszczone na bramie Założycieli, na Uniwersytecie Hawajskim w Mānoa.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]