Przejdź do zawartości

Stanisław Grekowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stanisław Grekowicz
Data i miejsce urodzenia

8 lutego 1892
Warszawa

Data i miejsce śmierci

9 grudnia 1965
Warszawa

Przebieg służby
Jednostki

2 Pułk Ułanów (LP)
9 Pułk Ułanów Małopolskich

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa
szarża pod Rokitną
wojna polsko-bolszewicka
II wojna światowa

Późniejsza praca

nauczyciel

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Walecznych (1920–1941, dwukrotnie)

Stanisław Grekowicz (ur. 8 lutego 1892[1] w Warszawie, zm. 9 grudnia 1965[2] tamże) – żołnierz Legionów Polskich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, żołnierz Armii Krajowej podczas II wojny światowej, nauczyciel.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 8 lutego 1892 roku w Warszawie w rodzinie drobnych ziemian[3]. Po zdaniu matury rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a później specjalizację w rolnictwie tropikalnym w Paryżu.

W 1914 roku porzucił dalszą edukację i wstąpił do Legionów Polskich[3]. Dołączył do oddziału Byliny, brał udział w bitwach w Karpatach oraz w szarży pod Rokitną[4]. Z atakujących w szarży 64 ułanów znalazł się wśród zaledwie sześciu, którzy powrócili z bitwy. W walkach z Rosją uczestniczył jako kapral, a następnie podporucznik i porucznik II Pułku Ułanów. Jako żołnierz IX Pułku Ułanów Małopolskich brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w kampanii na Małopolsce oraz na Wołyniu. Początkowo walczył jako porucznik szwadronu rotmistrza Borkowskiego, a po śmierci rotmistrza został jego następcą i dowodził szwadronem[3]. Za zasługi podczas wojen został uhonorowany Krzyżem Virtuti Militari[5] i Krzyżem Walecznych.

W okresie międzywojennym mieszkał na Wołyniu, później we wsi Hruszwica[3]. W 1920 roku ożenił się z Wandą Kadłubiską[3]. W 1939 roku wraz z rodziną przeniósł się do centralnej Polski, w okolice Kurowa, chcąc uniknąć aresztowania przez NKWD[3]. W czasie II wojny światowej dołączył do żołnierzy Armii Krajowej[3]. W 1944 roku został internowany i zesłany do obozu w głąb ZSRR – początkowo przebywał w obozie w Riazaniu, następnie w Griazowcu[3].

Po powrocie z zesłania, w 1948 roku podjął pracę jako właściciel gospodarstwa i nauczyciel w szkole rolniczo-pszczelarskiej w Pszczelej Woli, gdzie cieszył się dużą sympatią wśród uczniów ze względu na swój charakter, poczucie humoru i wiedzę o świecie. Interesował się literaturą, był miłośnikiem Sienkiewicza, posługiwał się kilkoma językami[2]. W 1951 roku został jednak zwolniony z pracy przez władze komunistyczne ze względu na ziemiańskie pochodzenie oraz poglądy. Resztę życia spędził w Warszawie. Zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona. Zmarł 9 grudnia 1965 roku[2]. Jego grób znajduje się na nowym cmentarzu na Służewie przy ul. Wałbrzyskiej w Warszawie[2].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Genealodzy.PL Genealogia, Program indeksacji aktów stanu cywilnego i metryk kościelnych [online], metryki.genealodzy.pl [dostęp 2020-11-08].
  2. a b c d Maria Grekowicz-Rakowska, Wspomnienie, „Gazeta Stołeczna nr 159”, lipiec 1999, Nekrologi, s. 13.
  3. a b c d e f g h Adam Pidek, Ewa Wiorko, Stanisław Grekowicz 1892–1965, Pszczela Wola: Strzyżewickie Towarzystwo Regionalne, 2018.
  4. Stanisław Rostworowski Nie Tylko Pierwsza Brygada (1914–1918) Z Legionami na bój P.W. EGROSS – Oficyna Wydawnicza, Warszawa 1993.
  5. a b Tatara 1929 ↓, s. 31–32.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]