Przejdź do zawartości

Stanisław Falkowski (ur. 1938)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stanisław Falkowski
Data i miejsce urodzenia

1 stycznia 1938
Filipy

Proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Niecieczy Włościańskiej
Okres sprawowania

od 15 lipca 1982 do 15 sierpnia 2013

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Prezbiterat

1962

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Stanisław Falkowski (ur. 1 stycznia 1938) – polski duchowny katolicki, kanonik gremialny kolegiackiej kapituły węgrowskiej, ksiądz diecezji drohiczyńskiej, były proboszcz parafii w Niecieczy Włościańskiej, działacz opozycji niepodległościowej w czasach PRL, odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

W 1952 ukończył szkołę podstawową, a następne dwa lata uczęszczał do szkoły średniej prowadzonej przez księży Salezjanów w Różanymstoku, a po jej likwidacji przez władze PRL do gimnazjum biskupiego w Siedlcach. Później studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach. W 1962 przyjął święcenia kapłańskie. Jako wikary posługę swoją pełnił w następujących miejscowościach: Ostrów Lubelski, Ryki, Tuczna, Żelechów, Stoczek Węgrowski, Sokołów Podlaski. Od lipca 1982 roku do 15 sierpnia 2013 był proboszczem w Niecieczy Włościańskiej[1]. Obecnie jest w tamtejszej parafii rezydentem emerytem.

Działalność w czasach PRL

[edytuj | edytuj kod]

W 1976 nawiązał kontakt z Komitetem Obrony Robotników. Spotykał się z członkiem tej organizacji ks. Janem Zieją. Następnie był związany z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Utrzymywał kontakty z mec. Janem Mizikowskim, a później z Andrzejem Czumą. Następnie nawiązał kontakt z przewodniczącym Konfederacji Polski Niepodległej Leszkiem Moczulskim. Kiedy powstała Solidarność związał się z tą organizacją. Codziennie odwiedzał jej sokołowskie biuro. Był blisko związany z ks. Jerzym Popiełuszką. W latach osiemdziesiątych w niecieckiej plebanii odbywały się solidarnościowe spotkania. Ks. Stanisław Falkowski był kilkakrotnie przesłuchiwany przez Służbę Bezpieczeństwa. Zarzucano mu wspieranie Solidarności i urządzanie nielegalnych zgromadzeń. Został ukarany grzywną z powodu modlitwy, złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod pomnikiem ks. Stanisława Brzóski w Sokołowie Podlaskim w rocznicę jego stracenia, a także urządzenie nielegalnego zgromadzenia oraz kolportaż prasy podziemnej. Milicja uczestniczyła w mszach odprawianych przez księdza i je nagrywała.

Odznaczenia

[edytuj | edytuj kod]

11 listopada 2007 otrzymał z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

23 grudnia 2013 odebrał, przyznany przez redaktora Niedzieli ks. inf. Ireneusza Skubisia, medal „Mater Verbi”[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Zmiany duchowieństwa w diecezji drohiczyńskiej. 31.07.2013. [dostęp 2/04.2014]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-07)].
  2. ks.ap: Spotkanie opłatkowe kapłanów diecezji drohiczyńskiej. ekai.pl, 23.12.2013. [dostęp 2014-04-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-07)].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]