Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II w Nowym Opolu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II w Nowym Opolu
Seminarium Maius Dioecesis Siedlcensis
Theological Seminary in Siedlce
Ilustracja
Data założenia

8 października 1919

Patron

św. Jan Paweł II

Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Adres

ul. Seminaryjna 26
08-103 Nowe Opole

Liczba studentów

32 (11 października 2021)[1]

Rektor

ks. dr Mariusz Świder

Członkostwo

afiliowane do Akademii Katolickiej w Warszawie

Położenie na mapie gminy Siedlce
Mapa konturowa gminy Siedlce, po lewej znajduje się punkt z opisem „Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II w Nowym Opolu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II w Nowym Opolu”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II w Nowym Opolu”
Położenie na mapie powiatu siedleckiego
Mapa konturowa powiatu siedleckiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II w Nowym Opolu”
Ziemia52°09′54,70″N 22°10′23,21″E/52,165194 22,173114
Strona internetowa

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła IIseminarium duchowne diecezji siedleckiej Kościoła rzymskokatolickiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Seminarium powstało 8 października 1919 z inicjatywy bpa Henryka Przeździeckiego w dawnych murach Seminarium Podlaskiego w Janowie Podlaskim. Stanowisko rektora objął ks. bp dr Czesław Sokołowski. Do czasu wybuchu II wojny światowej seminarium znajdowało się w Janowie Podlaskim. W 1943 seminarium przeniesiono do Siedlec. Przy ulicy 1 Maja 42 wznosił się okazały gmach będący własnością diecezji. Budynek ten służył jako seminarium do 1991, w tym roku seminarium przeniosło się do nowej siedziby w Nowym Opolu.

Dawny budynek seminarium w Janowie Podlaskim, obecnie Zespół Szkół im. A. Naruszewicza

Wykładowcy[edytuj | edytuj kod]

Absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Statystyka (zeszyt 4). W: Sławomir Wilewski: Posłani w pokoju Chrystusa. Tydzień modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego (8–12 maja 2022). Radom: Krajowe Centrum Powołaniowe • Wydawnictwo Diecezji Radomskiej AVE, 2022, s. 4. ISBN 978-83-67205-01-6.