Stanley Hathaway

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stanley Knapp Hathaway
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 19 lipca 1924
Osceola
Data i miejsce śmierci 4 października 2005
Cheyenne
Gubernator stanu Wyoming
Okres od 2 stycznia 1967
do 6 stycznia 1975
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik Clifford Hansen
Następca Edgar Herschler

Stanley Knapp Hathaway (ur. 19 lipca 1924 w Osceola, Nebraska, zm. 4 października 2005 w Cheyenne, Wyoming) – amerykański polityk, działacz Partii Republikańskiej, gubernator stanu Wyoming i sekretarz zasobów wewnętrznych w administracji Geralda Forda.

Syn Roberta i Lily Knappów, po śmierci matki (1926) został adoptowany przez małżeństwo Franklina i Velmę Hathaway. Rozpoczął studia na University of Wyoming, ale przerwał naukę i wstąpił do wojska. Służył w lotnictwie w czasie II wojny światowej. Po wojnie ukończył studia prawnicze na University of Nebraska (1950). Pracował m.in. w urzędzie prokuratorskim w hrabstwie Goshen w stanie Wyoming. W latach 1962-1964 stał na czele stanowych struktur Partii Republikańskiej w Wyoming.

W latach 1967-1975 był gubernatorem Wyoming. Z tego stanowiska przeszedł do władz centralnych, ale funkcję sekretarza spraw wewnętrznych sprawował jedynie przez kilka miesięcy 1975; zrezygnował z przyczyn zdrowotnych. Później pracował w firmie prawniczej Hathaway and Kunz.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Clifford Hansen
Gubernator Wyoming Następca
Edgar Herschler
Poprzednik
Rogers Morton
Sekretarz spraw wewnętrznych USA Następca
Thomas Kleppe