Stara szkoła muzyczna w Ełku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stara szkoła muzyczna w Ełku
Symbol zabytku nr rej. A-969 z 24.09.1993[1]
Ilustracja
Budynek od strony ul. Piłsudskiego
Państwo

 Polska

Miejscowość

Ełk

Adres

ul. Piłsudskiego 2

Typ budynku

kamienica

Styl architektoniczny

eklektyczny (rokoko, klasycystyczna, secesyjna)

Rozpoczęcie budowy

początek XX wieku

Położenie na mapie Ełku
Mapa konturowa Ełku, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Stara szkoła muzyczna w Ełku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Stara szkoła muzyczna w Ełku”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Stara szkoła muzyczna w Ełku”
Położenie na mapie powiatu ełckiego
Mapa konturowa powiatu ełckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Stara szkoła muzyczna w Ełku”
Ziemia53°49′30,151″N 22°20′54,683″E/53,825042 22,348523

Stara szkoła muzyczna w Ełku – zabytkowy budynek byłej szkoły muzycznej w Ełku, będący po przeniesieniu szkoły muzycznej do budynku przy ul. Armii Krajowej 21 siedzibą straży miejskiej. Obiekt figuruje w Rejestrze Zabytków[1]nr rej.: A-969 z 24.09.1993.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu budowy obiekt należał do prywatnej osoby. W 1904 roku na parterze budynku mieściła się izba położnicza. Następnie w latach sześćdziesiątych obiekt służył jako siedziba Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i komendy hufca Związku Harcerstwa. W późniejszym czasie budynek przekształcono w szkołę muzyczną I stopnia. W 2007 roku do kamienicy przeprowadziła się straż miejska wraz z organizacjami pozarządowymi i pełnomocnikiem prezydenta miasta do spraw profilaktyki uzależnień[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Budynek 6-osiowy posiada dwie kondygnacje z użytkowym poddaszem. Osie druga, trzecia i czwarta zryzalitowane. Na poziomie pierwszej kondygnacji tworzą wykusz zamknięty balkonem z pełną balustradą. Ryzalit zamyka facjata umieszczona częściowo w poddaszu i częściowo w połaci dachowej zwieńczona trójkątnym szczytem ze sterczyną. Osie pierwszą i piątą zamykają wystawki umieszczone częściowo w poddaszu i częściowo w połaci dachu. Wszystkie otwory w budynku zamknięte łukiem odcinkowym nie zdobione. W narożniku pierwszej osi na poziomie pierwszej kondygnacji umieszczono 1-osiowy wykusz. Oś szósta cofnięta w stosunku do fasady mieści klatkę schodową.

Modernizacja[edytuj | edytuj kod]

10 czerwca 2009 roku skończyła się modernizacja budynku, zburzono mur przed kamienicą, postawiono fontannę, 2 latarnie i ławki. Na nowej elewacji od strony frontowej pojawił się obecny herb Ełku, natomiast po prawej stronie obiektu widnieje rycina Krzysztofa Hartknocha ukazująca Ełk z XVII wieku oraz trzy historyczne herby miasta. Zainstalowano podświetlenie budynku. Koszt renowacji wyniósł 782 tysiące złotych.[3] W 2012 roku przy wejściu do budynku postawiono infokiosk, urządzenie umożliwiające bezpłatny dostęp do internetu[4].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Zbudowana na początku XX wieku kamienica mieści się przy ul. Piłsudskiego 2 w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta, I Liceum Ogólnokształcącego w Ełku, a także siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]