Stare Miasto (Słupsk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Słupska Stare Miasto
Dzielnica Słupska
Ilustracja
Stare Miasto z lotu ptaka
Państwo  Polska
Województwo  pomorskie
Miasto Słupsk
Kod pocztowy 76-200
Tablice rejestracyjne GS
Położenie na mapie Słupska
Mapa lokalizacyjna Słupska
Stare Miasto
Stare Miasto
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Stare Miasto
Stare Miasto
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Stare Miasto
Stare Miasto
Ziemia54°27′59″N 17°01′30″E/54,466389 17,025000
Strona internetowa
Portal Portal Polska

Stare Miasto – zwyczajowa część-osiedle miasta Słupska. Identyfikowane z obszarem zwartej zabudowy mieszkaniowej, rozciągającym się od rzeki Słupi na wschodzie do torów kolejowych (linie kolejowe 202 i 405) na zachodzie, od północy ograniczonym ulicami: Józefa Poniatowskiego i Tramwajową, a od południa ulicami: Juliana Tuwima, Deotymy, Jana Pawła II i Zamkową. Stare Miasto nie jest jednostką pomocniczą gminy miejskiej Słupsk[1]. W Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Słupska zostało włączone razem z sąsiednim Podgrodziem, północną częścią Nadrzecza oraz południową częścią os. Bałtyckiego w skład I strefy polityki przestrzennej pod nazwą „Śródmieście”[2].

Stare Miasto obejmuje historyczne centrum miasta – faktyczne stare miasto, dawniej zamknięte murami obronnymi, z Zamkiem Książąt Pomorskich i Starym Rynku, oraz położony na zachód od niego obszar zabudowy XIX-wiecznej z reprezentacyjną Aleją Wojska Polskiego. Stare Miasto jest objęte programem rewitalizacyjnym, finansowanych w dużej mierze z funduszy Unii Europejskiej[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marcin Prusak: Głos Pomorza: Rady osiedlowe mają obudzić słupszczan. Nowy pomysł kandydata na prezydenta Słupska. [dostęp 2015-07-21].
  2. Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Słupska. Słupsk: Miejska Pracownia Urbanistyczna.
  3. Rewitalizacja "Traktu Książęcego" w Słupsku. [dostęp 2015-08-02].