Stefan Mrożewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stefan Mrożewski
Data i miejsce urodzenia 12 kwietnia 1894
Częstochowa
Data i miejsce śmierci 8 września 1975
Walnut Creek
Narodowość polska
Alma Mater Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Dziedzina sztuki grafik
malarz

Stefan Mrożewski (ur. 12 kwietnia 1894 w Częstochowie, zm. 8 września 1975 w Walnut Creek) – polski grafik-drzeworytnik i malarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kształcił się w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu, malarstwo studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Chętnie przedstawiał widoki wielkich miast europejskich, jak Paryż, Amsterdam i Londyn, scenki z małych polskich miasteczek, portrety, sceny historyczne i religijne. Był także ilustratorem dzieł literackich, m.in. do Don Kichota M. Cervantesa i Testamentu F. Villona. Dorobek artysty obejmuje ogółem ponad 3000 grafik.

Był członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików „Ryt”.

Podczas wojny należał do konspiracyjnego Koła Miłośników Grafiki i Ekslibrisu wraz z m.in. Jerzym Jarnuszkiewiczem i Anielą Cukier[1].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Tworzył także obrazy olejne, pastele, witraże i freski.

Najważniejszym dziełem Mrożewskiego jest Boska komedia cykl stu ilustracji i portret Dantego. Nad cyklem tym pracował od 1938, kiedy pojechał do Włoch śladami Dantego, odwiedzając Florencję, Perugię, Asyż, Rzymu, Terracinę, Neapol i Palermo i jeszcze przed II wojną światową wykonał znaczną część grafiki pierwszej części utworu. Podczas wojny przebywał w Czaryżu, i tam dokończył część obejmującą Piekło i Czyściec. Kolejne grafiki Mrożewski wykonywał już na emigracji, głównie we Francji i USA. Za poszczególne części tego cyklu Mrożewski był nagradzany w 1949 przez Geemte Museum w Hadze i w 1950 Boymans Museum w Rotterdamie. Całość ukończył – już przebywając w USA – w 1969. Cykl grafik Boska komedia opublikowano w bibliofilskiej edycji w 21 egzemplarzach w roku 1970.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Irena Jakimowicz, Pięć wieków grafiki polskiej, Warszawa: Muzeum Narodowe w Warszawie, 1997, ISBN 83-7100-011-1, OCLC 42598537.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]