Stefan Plater-Zyberk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tablica upamiętniająca Stefana Plater-Zyberka w Kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie

Stefan Plater-Zyberk (ur. 31 lipca 1891 w Kurtowianach, gub. kowieńska, zm. 9 lutego 1943 w Auschwitz-Birkenau) – fotografik, artysta malarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn hr. Ludwika Wiktora i Teresy Marii hr. Zamoyskiej. Ukończył gimnazjum w Wilnie. Podjął studia na Wydziale Architektury Politechniki Ryskiej (1912-16), w trakcie których został przyjęty do korporacji akademickiej Arkonia. Dyplom uzyskał na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

W latach 1919-20 był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej w Kownie, więzionym następnie przez władze litewskie. 22 czerwca 1934 poślubił Hannę Krystyna Gacką. Podczas II wojny światowej aresztowany przez Gestapo i przewieziony na Pawiak. Po śledztwie, 17 stycznia 1943 r. wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Rozstrzelany, zginął 9 lutego 1943 roku.

Działalność zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Fotografią zainteresował się około roku 1912, lecz dopiero w okresie międzywojennym zajął się jedynie fotografią, i to wyłącznie artystyczną, ilustracyjną. Początkowo fotografował nastrojowe pejzaże, następnie nowatorskie próby fotografowania współczesnej architektury, oraz eksperymenty w zakresie fotografii małoobrazkowej. Założył i prowadził firmę - pracownię Photo-Plat, która była równocześnie agencją i archiwum fotograficznym, dostarczającym wydawnictwom zdjęć na zamówione tematy. Plater brał udział w życiu warszawskiego środowiska fotograficznego, aktywnie uczestniczył w wystawach, regularnie eksponując swoje prace. W 1931 roku, za swoje osiągnięcia w dziedzinie fotografii, zostaje przyjęty do Fotoklubu Polskiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Arkadiusz Janicki: Studenci polscy na Politechnice Ryskiej w latach 1862-1918. T. 2,. Gdańsk: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, 2005. ISBN 83-7326-283-0.
  • "Księga pamiątkowa Arkonii 1979-1929"