Przejdź do zawartości

Stefan Plater-Zyberk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tablica upamiętniająca Stefana Plater-Zyberka w Kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie

Stefan Plater-Zyberk (ur. 31 lipca 1891 w Kurtowianach, zm. 9 lutego 1943 w Auschwitz-Birkenau) – hrabia, fotografik, artysta malarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn hrabiego Ludwika Wiktora i Teresy Marii z hr. Zamoyskich.

Ukończył gimnazjum w Wilnie. Podjął studia na Wydziale Architektury Politechniki Ryskiej (1912–1916), w trakcie których został przyjęty do korporacji akademickiej Arkonia. Dyplom uzyskał na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

W latach 1919–1920 był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej w Kownie, więzionym następnie przez władze litewskie. 22 czerwca 1934 roku poślubił Hannę Krystyna Gacką.

Podczas II wojny światowej aresztowany przez Gestapo i przewieziony na Pawiak. Po śledztwie, 17 stycznia 1943 roku wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Rozstrzelany, zginął 9 lutego 1943 roku.

Działalność zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Fotografią zainteresował się około roku 1912, lecz dopiero w okresie międzywojennym zajął się jedynie fotografią, i to wyłącznie artystyczną, ilustracyjną. Początkowo fotografował nastrojowe pejzaże, następnie nowatorskie próby fotografowania współczesnej architektury, oraz eksperymenty w zakresie fotografii małoobrazkowej. Założył i prowadził firmę – pracownię Photo-Plat, która była równocześnie agencją i archiwum fotograficznym, dostarczającym wydawnictwom zdjęć na zamówione tematy. Plater brał udział w życiu warszawskiego środowiska fotograficznego, aktywnie uczestniczył w wystawach, regularnie eksponując swoje prace. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Miłośników Fotografii. W 1931 roku, za swoje osiągnięcia w dziedzinie fotografii, zostaje przyjęty do Fotoklubu Polskiego.

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Stanisław Łoza (red.): Czy wiesz kto to jest? Uzupełnienia i sprostowania. Warszawa: 1939, s. 237–238. [dostęp 2021-09-10].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]