Stena Line

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stena Line
Ilustracja
Państwo

 Szwecja

Siedziba

Göteborg

Data założenia

1962

Forma prawna

spółka akcyjna

Zatrudnienie

5700 osób (2004)

brak współrzędnych
Strona internetowa

Stena Line – operator promów działający między innymi w krajach skandynawskich, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech i Polsce. Stena Line jest częścią firmy Stena AB, która należy do grupy Stena Sphere, skupiającej także firmy Stena Metall AB i Stena Sessan AB. W Polsce firma obsługuje połączenie GdyniaKarlskrona, z którego w 2015 skorzystało 592 tys. podróżnych (wzrost o 5% w stosunku do 2014)[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firmę Stena Line założył w 1962 r. Sten Allan Olsson, kiedy przejął firmę Skagenlinjen, obsługującą połączenie promowe pomiędzy Szwecją a Danią. W kolejnych latach firma poszerzyła swoją ofertę, w 1961 r. o połączenie Göteborg-Kilonia, natomiast w 1979 o Oslo-Frederikshavn.

W 1972 r. firma była jedną z pierwszych w Europie, w której uruchomiono bazujący na komputerze system rezerwacji dla klientów biznesowych. W latach 80. Stena Line przejęła dwóch skandynawskich i jednego holenderskiego operatora promowego.

Kolejne połączenie uruchomiono w 1989 r., kupując firmę SMZ Crown Line Holland, która połączyła Hoek van Holland z Harwich.

W 1990 r. Stena Line dwukrotnie zwiększyła swoją wielkość nabywając brytyjską firmę Sealink British Ferries, dzięki której zaczęła oferować swoje usługi promowe pomiędzy Irlandią a Wielką Brytanią. W 1996 Stena Line wprowadziła na niektóre trasy nowe statki typu katamaran HSS (Highspeed Sea Service). W 2000 firma nabyła szwedzkiego operatora promowego Scandlines AB.

Linia Hoek van Holland – Harwich[edytuj | edytuj kod]

8 stycznia 2007 z linii Hoek van Holland – Harwich został wycofany super szybki katamaran HSS Discovery z powodu zbyt wysokich kosztów utrzymania[potrzebny przypis]. Dwa dotychczas pływające promy – MF Stena Britannica i MF Stena Hollandica – zostały zmodernizowane w niemieckiej stoczni Lloyd Werft w Bremerhaven[2].

Stena Line w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze połączenie powstało w 1995 r., kiedy to w maju w swój pierwszy rejs z Karlskrony do Gdyni wyruszył prom Lion Queen, wtedy obsługiwane przez linie promowe Lion Ferry. W następnym roku ilość przewozów między Gdynią i Karlskroną znacząco wzrosła, przekraczając wstępne oczekiwania dotyczące zarówno ilości pasażerów, jak i transportu frachtowego. W 1997 prom Lion Queen został zastąpiony przez prom Lion Europe, który był wówczas największym liniowym promem pasażerskim pływającym na Morzu Bałtyckim. W tym czasie liczba przewożonych samochodów osobowych wzrosła o 69%, towarów o 55%, a pasażerów o 45%.

Karlskrona, Stena Baltica
Stena Nordica na Morzu Bałtyckim

W 1998 r. Stena Line przejęła całkowicie kontrolę nad linią Gdynia-Karlskrona, reorganizując poszczególne linie promowe, które stały się niezależnymi podmiotami, prom Lion Europe zmienił wtedy nazwę na Stena Europe. Powstał też nowy terminal promowy na wyspie Verkö w Karlskronie, który stał się najnowocześniejszym terminalem w całym basenie Morza Bałtyckiego. W tym okresie znacznie wzrosła liczba podróżujących po stronie polskiej, 43% wszystkich podróżujących to byli Polacy. Kolejne inwestycje w terminale miały miejsce w 2001 r. Terminal promowy w Karlskronie został przebudowany nakładem 20 milionów koron, natomiast Port Gdynia zainwestował ponad 26 milionów złotych w budowę nowej infrastruktury. W tym samym roku linia została wzbogacona o nowy prom Stena Traveller oraz został pobity nowy rekord przewozu pasażerów, który wyniósł ponad 300 000 osób, co uczyniło Stena Line liderem na rynku przewozów pasażerskich między Polską i Szwecją, a linia po raz pierwszy od czasu, gdy przejął ją koncern Stena Line przyniosła zysk.

W 2002 r. na trasę został wprowadzony kolejny prom, Stena Baltica, który razem ze Stena Traveller pływał między Gdynią i Karlskroną. W 2004 r. po wejściu Polski do Unii Europejskiej Szwedzi odkryli Polskę jako cel wypraw na zakupy. Wzrost popularności podróżowania pomiędzy Szwecją a Polską spowodował, że prom Stena Traveller został zastąpiony przez Stena Nordica, co sprawiło że liczba miejsc pasażerskich wzrosła o około 60%, a frachtowych o 30%.

W roku 2005 w Karlskronie i w Gdyni wybudowano nowe rampy, które ułatwiły proces załadunku i rozładunku promów. Przebudowano też prom Stena Baltica kosztem 235 milionów koron szwedzkich. Była to najwyższa kwota, jaką dotychczas zainwestował koncern Stena Line w przebudowę promu[3].

6 maja 2007 wprowadzono trzeci prom na linię Gdynia – Karlskrona, co wynikało z zanotowanego w pierwszym kwartale 2007 roku znacznego wzrostu popytu na przewozy pasażerskie i frachtowe. W porównaniu do 2006 roku z linii skorzystało 15% więcej pasażerów, 29% więcej samochodów osobowych i 11% więcej jednostek frachtowych. Nowy prom o nazwie Finnarrow został wyczarterowany od firmy Finnlines na trzy lata. Wprowadzenie nowej jednostki pozwoliło na powiększenie zdolności przewozowych linii o 60%[4].

4 listopada 2010 wycofano z obsługi linii prom Finnarrow, który został zastąpiony większym promem MF Stena Vision. Natomiast 1 lipca 2011 z eksploatacji został wycofany prom Stena Baltica, a na jego miejsce pojawił się bliźniaczy do MF Stena Vision prom MF Stena Spirit. Oba promy przeszły remont w stoczni. Nowe nazwy promów zostały wyłonione w drodze konkursu. Wcześniej obie jednostki pływały na linii GöteborgKilonia. W 2013 do bliźniaczych jednostek dołączył prom ładunkowy Stena Baltica. Dzięki bardzo dynamicznym rozwojowi linii, w 2017 na trasę wszedł czwarty prom – MF Gute.

16 października 2017 firma powiększyła swoją działalność na szlaku Polska-Szwecja, otwierając nową linię promową na trasie GdyniaNynäshamn. Połączenie obsługuje prom MF Elizabeth Russ.

W październiku 2018 roku rozpoczęto eksploatację kolejnego promu na linii Gdynia – Karlskrona; czwartą jednostką na tej trasie jest Stena Nordica[5][6][7].

Obsługiwane połączenia i pływające na nich statki[edytuj | edytuj kod]

Wielka Brytania – Irlandia[edytuj | edytuj kod]

Holandia – Wielka Brytania[edytuj | edytuj kod]

Szwecja – Dania[edytuj | edytuj kod]

Szwecja – Niemcy[edytuj | edytuj kod]

Norwegia – Dania[edytuj | edytuj kod]

Szwecja – Polska[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]