Steve Guttenberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Steve Guttenberg
Steve Guttenberg w 2005
Steve Guttenberg w 2005
Imię i nazwisko Steven Robert Guttenberg
Data i miejsce urodzenia 24 sierpnia 1958
Stany Zjednoczone Nowy Jork
Zawód aktor
Współmałżonek Denise Bixler (1988-1992; rozwód)
Lata aktywności od 1977

Steven Robert Guttenberg (ur. 24 sierpnia 1958 w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny; komik. Znany przede wszystkim z popularnych komedii lat 80.; m.in. Akademii Policyjnej (1984).

Życiorys[edytuj]

Urodził się w nowojorskim Brooklynie w rodzinie żydowskich emigrantów, jako syn asystentki chirurga Ann Iris (z domu Newman) i inżyniera elektrycznego Jerome'a Stanleya Guttenberga. Dorastał na Long Island, na przedmieściach miasta Północnej Massapequa, gdzie w 1976 roku ukończył szkołę średnią Plainedge High School i dwa dni później przeniósł się do Hollywood. Uczęszczał do nowojorskiej Juilliard School, Uniwersytetu Stanowego Nowego Jorku i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.

Uczył się aktorstwa z nauczycielem Herbertem Berghof i w trupie improwizujących komików The Groundlings w Los Angeles. Karierę na dużym ekranie rozpoczął w 1977 od niewielkich rólek w filmach: Kwestia odwagi z Geraldine Page i Markiem Singerem oraz Rollercoaster, w którym główne role grali George Segal, Richard Widmark, Timothy Bottoms i Henry Fonda. Pierwszą ważniejszą rolę zagrał w uznanym filmie Franklina J. Schaffnera Chłopcy z Brazylii (1978); gdzie partnerowali mu Gregory Peck i Laurence Olivier. Jednak prawdziwym przełomem w jego karierze była postać Eddiego Simmonsa w komediodramacie Barry'ego Levinsona Diner (1982). Na szczyty popularności wyniosła go rola Mahoneya w kultowej już dziś komedii Akademia Policyjna (1984). Guttenberg zagrał później jeszcze w jej 3 kontynuacjach (wszystkich filmów z tej serii powstało 7): Akademia Policyjna 2: Pierwsze zadanie (1985), Akademia Policyjna 3: Powrót do szkoły (1986) i Akademia Policyjna 4: Patrol obywatelski (1987). Kolejnym sukcesem okazała się rola w komedia science fiction Kokon (1985). Inne znaczące komediowe kreacje stworzył wówczas także w filmach: Krótkie spięcie (1986) czy Trzech mężczyzn i dziecko (1987). Na początku lat 90. zniknął na kilka lat z ekranów. W późniejszym okresie nie udało mu się już powtórzyć wcześniejszych sukcesów.

Wybrana filmografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]