Przejdź do zawartości

Stjepan Hauser

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stjepan Hauser
Ilustracja
Stjepan Hauser (2021)
Data i miejsce urodzenia

15 czerwca 1986
Pula

Instrumenty

wiolonczela

Zawód

muzyk

Powiązania

Lana Trotovsek, Yoko Misumi, Luka Šulić, Damir Urban, Oliver Dragojević

Zespoły
2Cellos
Strona internetowa

Stjepan Hauser (ur. 15 czerwca 1986 w Puli) – chorwacki wiolonczelista. Założyciel i muzyk zespołu 2Cellos.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Puli, jest synem Mariji i Maria Hauserów. Pochodzi z muzycznej rodziny; jego matka grała na perkusji. Ma dwoje rodzeństwa, Mirona i Nušę. Chodził do szkoły średniej w Rijece, następnie studiował w Zagrzebiu, w Londynie i w Stanach Zjednoczonych.

Był członkiem Trio Greenwich, który współtworzył wraz z Laną Trotovsek i Yoko Misumi. Zdobyli pierwsze nagrody na konkursach międzynarodowej muzyki kameralnej w Wielkiej Brytanii, w Belgii i we Włoszech oraz wystąpili na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych w Europie.

W 2011 wraz z Luką Šuliciem stworzył duet muzyczny 2Cellos. Wydali pięć albumów studyjnych: 2Cellos (2011), In2ition (2013), Celloverse (2015), Score (2017) i Let There Be Cello (2018).

Ma na koncie współpracę również z wieloma indywidualnymi muzykami, takimi jak m.in. Mstisław Rostropowicz i Heinrich Schiff.

W 2010 wydał debiutancki, solowy album pt. Song to the Moon. W 2011 nagrał płytę pt. Urban and Hauser z Damirem Urbanem, za którą w maju 2012 otrzymali dwie nagrody Grammy. Również w 2012 wydał album pt. Noć nek' tiho svira z Oliverem Dragojeviciem.

W 2020 wydał dwa kolejne, solowe albumy: Classic i Hauser Plays Morricone. W 2021 został jurorem w programie rozrywkowym Virtuosos.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]