Stojan Stalew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stojan Stalew
Data i miejsce urodzenia 5 grudnia 1952
Sofia
Minister spraw zagranicznych
Okres od 12 lutego 1997
do 21 maja 1997
Przynależność polityczna bezpartyjny
Poprzednik Irina Bokowa
Następca Nadeżda Michajłowa

Stojan Żiwkow Stalew (ur. 5 grudnia 1952 w Sofii) – bułgarski prawnik, pedagog, dyplomata i polityk, na początku lat 90. doradca prezydenta Żelu Żelewa, następnie minister spraw zagranicznych w tymczasowym rządzie Stefana Sofijanskiego (1997), ambasador Bułgarii w Niemczech i Turcji. Od marca 2006 roku jest Dyrektorem Generalnym Bułgarskiej Agencji Inwestycyjnej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest synem znanego prawnika Żiwka Stalewa, przewodniczącego Bułgarskiego Trybunału Konstytucyjnego w latach 1997-2000. Ukończył studia na Wydziale Prawa na Uniwersytecie im. Klemensa Ochrydzkiego w Sofii, a następnie pracował jako adwokat i kontynuował karierę naukową w Instytucie Nauk Prawnych, gdzie wykładał prawo morskie.

Jego przygoda z polityką rozpoczęła się w 1990 roku, kiedy został doradcą prezydenta Żelu Żelewa. Rok później – jako ambasador – wyjechał na placówkę do Niemiec. Po upadku socjalistycznego rządu Żana Widenowa objął tekę ministra spraw zagranicznych w tymczasowym gabinecie kierowanym przez Stefana Sofijanskiego.

Po wyborach parlamentarnych w 1997 roku został ambasadorem w Turcji (1998-2005). W marcu 2006 roku otrzymał stanowisko Dyrektora Generalnego Bułgarskiej Agencji Inwestycyjnej.