Wiktor Wyłkow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wiktor Wyłkow
Data i miejsce urodzenia 3 kwietnia 1936
Sofia
Wicepremier
Minister Spraw Zagranicznych
Okres od 20 grudnia 1990
do 8 listopada 1991
Przynależność polityczna Bułgarski Ludowy Związek Chłopski
Poprzednik Luben Gocew
Następca Stojan Ganew

Wiktor Georgijew Wyłkow[a] (ur. 3 kwietnia 1936 w Sofii) – bułgarski polityk nurtu ludowego i dyplomata, aktywny działacz Bułgarskiego Ludowego Związku Chłopskiego, deputowany na Konstytuantę (1990-1991), wicepremier w rządzie Dimityra Popowa (1990-1991) i pierwszy powojenny niekomunistyczny minister spraw zagranicznych w tym gabinecie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest synem Georgiego Wyłkowa, jednego z przedwojennych liderów Bułgarskiego Ludowego Związku Chłopskiego, zamordowanego przez komunistów w 1942 roku.

W 1959 roku ukończył Politechnikę w Sofii. Sześć lat później wstąpił do Bułgarskiego Ludowego Związku Chłopskiego, gdzie w ciągu kolejnych lat awansował w partyjnej hierarchii: w 1981 roku został członkiem zarządu, a w 1990 jego przewodniczącym. Był deputowanym na Konstytuantę (1990-1991), gdzie wpółtworzył Konstytucję Republiki Bułgarskiej. Jako kandydat BLZCh brał udział w wyborach prezydenckich w 1990, ale wycofał się tuż przed głosowaniem.

W grudniu 1990 roku jako jeden z dwu przedstawicieli BLZCh wszedł do rządu Dimityra Popowa, pierwszego po wojnie, tworzonego także przez przedstawicieli demokratycznej opozycji. Wyłkow został wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych.

Po upadku gabinetu wycofał się z życia publicznego. Przez pięć lat (1993-1998) był ambasadorem Bułgarii w Turcji.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Zapis w postaci „Wiktor Georgijew Wyłkow” z oryg. bułg. formy Виктор Георгиев Вълков zgodny jest zalecanymi na wikipedii zasadami transkrypcji nazwisk bułgarskich. Możliwy jest również zapis „Wiktor Georgiew Wyłkow”, zgodny z zasadami transkrypcji alfabetu bułgarskiego, opublikowanymi przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej (zasady te podane zostały tutaj, zob. s. 57).