Stowarzyszenie Wiosna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stowarzyszenie Wiosna
Państwo  Polska
Siedziba ul. Berka Joselewicza 21

31-031 Kraków

Data założenia 2001
Rodzaj stowarzyszenia organizacja pożytku publicznego
Prezes Joanna Sadzik
Nr KRS 00000 50905
Powiązania Szlachetna Paczka, Akademia Przyszłości
brak współrzędnych
Strona internetowa

Stowarzyszenie Wiosna – polska organizacja charytatywna, powstała w Krakowie w 2001 roku, o numerze KRS 00000 50905. Od 2004 roku jest organizacją pożytku publicznego.

Główne założenie Stowarzyszenia to propagowanie solidarności z potrzebującymi, pośredniczenie w organizowaniu pomocy i współtworzenie społeczeństwa obywatelskiego. W projektach stowarzyszenia najważniejsze jest łączenie osób potrzebujących z darczyńcami i wolontariuszami. Akcje opierają się na mechanizmie pośredniczenia – Stowarzyszenie tworzy struktury i narzędzia, dzięki którym darczyńcy oraz wolontariusze mogą dzielić się z potrzebującymi. W roku 2010 ze Stowarzyszeniem współpracowało ponad 7000 wolontariuszy – Super W.

Założycielem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia do roku 2018 był ks. Jacek Stryczek. W 2018 prezesem została Joanna Sadzik[1].

Projekty realizowane w ramach Stowarzyszenia Wiosna[edytuj | edytuj kod]

Szlachetna Paczka prezydenta Bronisława Komorowskiego, 2010

Szlachetna Paczka – to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy – realizowana od 2001 roku, do 2009 jako Świąteczna Paczka. Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy – by była ona skuteczna, konkretna i sensowna. W „Szlachetnej Paczce” prywatni darczyńcy odpowiadają na potrzeby osób najbardziej ubogich ze swojego miasta lub okolicy.

Akademia Przyszłości – to całoroczny program indywidualnych spotkań edukacyjnych dla dzieci, które wychowują się w trudnych warunkach i mają przez to problemy w nauce. Główną dewizą akcji jest hasło Inspirujemy do wzrastania!.

Cele statutowe[edytuj | edytuj kod]

  • działania na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego,
  • promocja i organizacja wolontariatu,
  • tworzenie, promocja i realizacja programów mających na celu pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób (w tym osób niepełnosprawnych),
  • organizacja zajęć edukacyjnych oraz rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży, w szczególności z rodzin wieloproblemowych,
  • działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym: rozwój przedsiębiorczości; promocję zatrudnienia i aktywizację zawodową wśród osób pozostających bez pracy lub osób zagrożonych jej utratą,
  • działalność wspomagająca technicznie, szkoleniowo, informacyjnie lub finansowo organizacje pozarządowe bądź jednostki samorządu terytorialnego,
  • działalność związana z rozwojem świadomości społecznej, przeciwdziałaniem patologiom społecznym,
  • podtrzymywanie tradycji narodowej, kulturowej i obywatelskiej oraz działania na rzecz integracji europejskiej,
  • działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych.,
  • tworzenie i realizowanie programów w zakresie prowadzonej przez Stowarzyszenie działalności charytatywnej.

Prezesi[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

20 września 2018 w reportażu Janusza Schwertnera, dziennikarza portalu Onet, prezes Stowarzyszenia ks. Jacek Stryczek został oskarżony przez 21 byłych i obecnych pracowników o stosowanie mobbingu. Rozmówcy opisali m.in. jak duchowny miał wypytywać podwładnych o życie prywatne i wykorzystywać potem te informacje, krzyczeć i grozić im, niestosownie komentować wygląd kobiet oraz nie chcieć zatrudniać osób jego zdaniem za grubych[5][6]. Wskutek tych działań pracownicy mieli mieć problemy psychiczne[5][6]. Wszystko miało dziać się w latach od 2011 do 2018[7].

21 września 2018 w wywiadzie dla portalu WP, który przeprowadził Marcin Makowski, ks. Stryczek zaprzeczył oskarżeniom o mobbing w Stowarzyszeniu. Równocześnie zarzucił dziennikarzowi portalu Onet stronniczość, ponieważ miał on przedstawić w swoim reportażu jedynie negatywne relacje, choć miał przeprowadzić wywiady z łącznie 40 osobami, wśród których były także pozytywne opinie dotyczące jego osoby[8]. Mimo to, tego samego dnia złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu Stowarzyszenia Wiosna, która została rozpatrzona na Walnym Zgromadzeniu Stowarzyszenia 3 października 2018[9].

Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła postępowanie w sprawie mobbingu w Stowarzyszeniu[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]